Powiew chłodu od spodu – test podstawki pod laptopa AAB Cooling NC60

Wentylator i wydajność chłodzenia

Dokładne wymiary wentylatora zastosowanego w AAB Cooling NC60 to: 195 x 195 x 20 mm. Wspomniana wcześniej prędkość obrotów wynosząca około 500 rpm, skutkuje wytwarzanym hałasem na poziomie 12 db. W praktyce – nie można się do niej absolutnie przyczepić, w codziennym użyciu taka skala dźwięków jest w ogóle niezauważalna, co trzeba uznać za wartość dodaną urządzenia.

AAB Cooling NC60 łopatki wentylatora

[divider]Platforma testowa[/divider]

[alert type=white]

  • Komputer: ASUS X73SD-TY095V
  • Procesor: Intel Core i5 2450
  • Pamięć RAM: 4 GB DDR3
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GT610M
  • Dysk twardy: 500 GB 7200 rpm
  • Windows 7[/alert]

Jak wbudowany w podstawkę wentylator sprawdza się przy zbijaniu temperatury komputera? W moim teście wykorzystałem laptopa służącego do codziennego użytku, z ze standardowym można rzec poziomem zanieczyszczenia wbudowanego wentylatora. Do pomiarów został użyty program Speed Fan. Efekty widać na poniższych wykresach.

AAB Cooling NC60 Wykresy temperatur IDLE

AAB Cooling NC60 Wykresy temperatur STRESS

Po przeprowadzeniu testu jasno można stwierdzić, że użycie AAB Cooling NC60 daje delikatny powiew ulgi laptopowi, który ma okazję na niej spoczywać. Muszę jednak przyznać, iż jestem zawiedziony jego małą efektywnością, w szczególności przy dużym obciążeniu procesora, karty graficznej i dysku (wywołanego użyciem benchmarku FurMark). Różnice przy używaniu podkładki i bez niej sięgają ledwie 5-7 st. C, co jak wspomniałem powyżej jest zauważalne, ale na pewno nie wywoła we mnie zbyt wielkiego zadowolenia.