Czy to tablet czy konsola? Test Archos Gamepad 2

Android nie jest dziś już tylko oprogramowaniem dla gadżetów mobilnych, ale również chętnie wybieraną platformą do gier. W rezultacie produkowane są urządzenia, które mają ten potencjał wykorzystywać – desktopowe konsole czy gamingowe tablety. Jednym z nich jest Archos Gamepad 2, który na pierwszy rzut oka przypomina raczej hanhelda niż sprzęt z Androidem.

Francuski Archos działa na naszym rynku od stosunkowo niedawna. Na zachodzie zdołał jednak juz wyrobić sobie całkiem solidną markę – nie tylko jako dostawca low- i middle-endowych urządzeń. Wszystko to dzięki nietuzinkowym pomysłom i oryginalnym rozwiązaniom w ofercie. Do takich zalicza się niewątpliwie Gamepad 2, a więc druga generacja gamingowego tabletu tej marki. Czy nad Wisłą zrobi furorę?

Archos Gamepad 2 (10)

Zacznijmy od podstaw, a więc pudełka. Tutaj producent nas nie rozpieszcza. Opasłe instrukcje obsługi i broszury informacyjne upchnięto razem z kabelkiem USB oraz jednoczęściową ładowarką z wymiennymi końcówkami. To pełnej gamingowj rozpusty brakuje teoretycznie słuchawek, ale wszyscy wiemy, jakiej jakości są te, które dołącza się do smartfonów i tabletów ze średniej półki. Nie będę zatem wypominał ich braku.

Wygląd i wykonanie

Archos Gamepad 2 cechuje się bardzo nietuzinkowym wygladem. Urządzenie trąci trochę designem typowym dla konsol PlayStation Portable czy Vita. Po bokach 7-calowego wyświetlacza umieszczono elementy sterujące. Po prawej są to przyciski X, Y, A i B, a także gałka analogowa i guzik start. Po lewej znajdziemy krzyżak i drugą gałkę analogową wraz z przyciskiem select. Nie można pominąć też głośników multimedialnych, które ulokowano również po obu stronach – tuż pod analogami. Grają one dość przeciętnie – brakuje im mocy, a niskie tony są ledwie wyczuwalne. To jednak dość typowe w tej kategorii urządzeń. Nad wyświetlaczem producent ukrył oczko kamery 0,3 Mpix, a pod udało się zmieścić logotyp marki oraz nazwę gadżetu.

Archos Gamepad 2 (4)

Archos Gamepad 2 (2)

Zatrzymajmy się na chwilę przy elementach sterujących. Do przycisków nie mogę mieć większych zastrzeżeń. Choć ich skok jest niski, to podczas rozgrywki sprawdzały się znakomicie, oferując komfort zbliżony do gamepadów. Z analogami jest trochę gorzej, bo producent zastosował tutaj ich miniaturowe i bardzo mocno przylegające do obudowy wersje. W rezultacie sterowanie w ten sposób jest trochę nienaturalne. Mam też wrażenie, ze gałki chodzą ciut za ciężko. Ogólne jednak nie przeszkadza to aż tak bardzo w zabawie. Umiejscowienie przycisków oraz gałek jest optymalne. Nie powinno ono sprawić problemu osobom o mniejszych czy większych dłoniach. Ja należę do tej drugiej grupy i Archos Gamepad 2 zapewniał mi przyzwoity komfort zabawy.

Archos Gamepad 2 (1) Archos Gamepad 2 (11)

Górna krawędź to kolejne przyciski. W ściętych narożnikach producent umieścił po dwa triggery, które doskonale sprawdzają się jako przyciski spustu w FPS-ach czy pozwalają sprawnie kontrolować przyśpieszanie i hamowanie w wyścigach. Pomiędzy guzikami, na górnej krawędzi, znajdziemy szereg złącz i portów. Są to: Micro USB (ze wsparciem dla OTG), minijack 3,5 mm oraz Mini HDMI. Tutaj również ulokowano przycisk zasilania oraz dwustopniowy regulator głośności. Z jednej strony to dobre miejsce, bo nie przeszkadza w trakcie gry. Z drugiej, trzymając tablet dwiema dłońmi, sterowanie głośnością jest mocno utrudnione.

Na dole właściwie pustki. Producent umieścił tutaj jedynie slot na karty Micro SD. Nie jest on zabezpieczony żadną zaślepką, ale zastosowana konstrukcja to w pełni wynagradza, bo karta nie wystaje poza obudowę.

Archos Gamepad 2 (3)

Tylny panel tak naprawdę składa się z elementów o dwóch różnych fakturach. Centralna część jest szorstka i pozwala na solidny chwyt. W tym miejscu w trakcie gry znajdują się nasze palce i jest to komfortowe rozwiązanie. Wokół zastosowano natomiast gładkie, matowe tworzywo, które dodatkowo wyprofilowano w taki sposób, aby dobrze dopasowywało się do kształtu dłoni. Muszę przyznać, że na tym polu Archos spisał się nieźle. Gamepad 2 świetnie leży w dłoni i nie między nawet po kilkugodzinnej sesji z androidowymi grami. Producentowi należy się za to spory plus.

Archos Gamepad 2 (6)

A skoro o ergonomii mowa, to całość ma jedynie 9,9 mm grubości i waży  zaledwie 400 gramów. To duże atuty Archos Gamepada 2, które czynią z niego sprzęt mobilny i poręczny.