Test podstawki chłodzącej Zalman ZM-NC3. Obiekt pożądania każdego notebooka?

Wentylator i jego wydajność

Zastosowany w modelu Zalman ZM-NC3 wentylator porusza się z prędkością 575 rpm, co skutkuje hałasem na poziomie 20 db. W praktyce wiatrak prawie w ogóle nie przeszkadza w codziennej pracy – chyba, że ktoś jest szczególnie drażliwy i nie potrafi znieść komara bzykającego w sąsiednim pokoju. Testowana podstawka odgłosów komara nie przypomina, ale i tak myślę, że na miano głośnej nie zasługuje. Szkoda, że producent nie zdecydował się wbudować żadnego pokrętła regulującego liczbę obrotów. Możliwe byłoby wówczas kontrolowanie efektywności oraz hałasu urządzenia w zależności od potrzeby komputera i wykonywanej w danym momencie czynności.

[alert_blue]

Platforma testowa:

  • Komputer: Dell Vostro 3450
  • Procesor: Intel Core i5 2520
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR3 667 MHz
  • Karta grafiki: AMD Radeon HD 6650M (sterowniki Catalyst 12.9)
  • Dysk twardy: 500 GB 7200 rpm
  • Windows 7

[/alert_blue]

Jak praca wentylatora w podstawce Zalman ZM-NC3 przekłada się na temperaturę komputera? W moim teście użyłem standardowego, codziennego komputera – Della Vostro 3450 z Sandy Bridge na pokładzie i mocno podkręconym Radeonem HD 6630. Do pomiarów został użyty program Speed Fan. Efekty widać na poniższych wykresach.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/01/Podstawka-Zalman-ZM-NC3-wykres-idle.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Odnotowane temperatury rdzeni procesora i karty graficznej w spoczynku.”]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/01/Podstawka-Zalman-ZM-NC3-wykres-stress.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Odnotowane temperatury rdzeni procesora i karty graficznej po obciążeniu.”]

Jak widać na wykresach, największą różnicę widać podczas dużej obciążenia procesora, karty graficznej i dysku. W moim przypadku użyłem do tego celu benchmarku FurMark, który rozgrzał niemalże do czerwoności wszystkie podzespoły. Zalman ZM-NC3 dał im nieco ulgi, zbijając temperaturę o nawet 10 stopni. W spoczynku testowana podstawka była mniej efektywna i jej użycie skutkowało spadkiem 1-2 stopni Celsjusza.