Euro Truck Simulator 2 w śląskiej wersji językowej!

CD Projekt jako pierwszy polski wydawca decyduje się na wprowadzenie regionalnej wersji językowej do swojej gry. Mowa tutaj o symulatorze ciężarówki Euro Truck Simulator 2. Gra trafi na półki sklepowe już niebawem, a każdy kto ją zakupi będzie mógł wybrać język wyświetlanych napisów.

– Śląska wersja językowa w grze to ukłon w stronę silnej społeczności „truckerskiej” z tego regionu, z którą mieliśmy kontakt wielokrotnie w ostatnim czasie, szczególnie przy okazji turniejów Scania Young European Truck Driver. To również hołd złożony ludziom, którzy stawiają duży nacisk na promocję tamtejszej kultury i języka za pomocą nowoczesnych środków przekazu – takich jak np. Facebook, czy YouTube po śląsku. Dzięki temu język śląski nie staje się archaizmem, żyje pośród młodych ludzi – takich, do których trafia i Euro Truck Simulator 2. – tłumaczy Bartosz Moskała, manager do spraw rozwoju biznesu w CD Projekt.

[youtube id=”dlzH1GRy6rs” width=”590″ height=”350″ align=”center” caption=”Prezentacja miast opublikowana przez CD Projekt”]

Autorem śląskiej wersji językowej jest Grzegorz Kulik, który na co dzień zajmuje się promocją śląskiej mowy, wprowadzając ją jako do nowych technologii. Sam o śląskim Euro Truck Simulator 2 mówi następująco:

– Śląska wersja to przede wszystkim znormalizowanie sytuacji. Wielu zawodowych kierowców z regionu porozumiewa się między sobą po śląsku, również wielu graczy posługuje się na co dzień śląską mową, więc całkowicie naturalne jest pojawienie się dla nich oferty w ich własnym etnolekcie. Postanowiliśmy przy tłumaczeniu wykorzystać tzw. alfabet ślabikŏrzowy pozwalający na zapisanie w jeden sposób większości gwar śląskich. Dzięki temu żadna grupa spośród użytkowników śląskiej godki nie poczuje się pominięta. Dodatkowymi czynnikami było to, że zyskująca sobie dużą popularność śląska wersja Facebooka jest opracowana w tej samej pisowni, a alfabet ten jest promowany przez większą część śląskich organizacji.

Gra Euro Truck Simulator 2 pojawi się na półkach sklepowych 19 października br. Do wyboru będą dwie wersje językowe: śląska oraz polska. Ponadto gracze będą mogli wybrać między edycją zwykłą (79,99 zł) oraz kolekcjonerską (129,99 zł).

 

Informacja nadesłana przez dział PR firmy CD Projekt

Dodaj komentarz