Karta pamięci z WiFi – gadżet czy rewolucja? Test Transcend Wi-Fi SD Card

Funkcje i możliwości

Skoro zatem żadnych innowacji nie uświadczymy w wyglądzie i konstrukcji karty, powinniśmy ich szukać w jej możliwościach i funkcjach? Zważywszy na obecność modułu WiFi, na pewno będzie ich tutaj więcej.

Transcend SD WiFi Card (5)

Transcend Wi-Fi SD Card ma wewnątrz umieszczony układ ARMv5, który zarządza pracą modułu WiFi. Całość pracuje pod kontrolą niewielkiego systemu bazującego na jądrze Linuksa. Połączenie to sprawia, że karta lubi się nagrzać po długotrwałym użytkowaniu.

Karta współpracuje z różnymi urządzeniami. Pełną listę kompatybilności producent umieścił na swojej stronie, choć według nieoficjalnych doniesień na rynku istnieje wiele modeli nie uwzględnionych w zestawieniu, a które również z powodzeniem obsłużą nośnik. Istotne jest tutaj odpowiednio wysokie napięcie, a także możliwość wyłączenia trybu oszczędzania energii. Dla przykładu dodam, że w moim Nikonie d5100 po wygaszeniu ekranu następowało automatyczne zerwanie połączenia.

Transcend WiFi SD panel administracyjny

Karta pamięci z WiFi od Transcenda obsługuje sieci 802.11 b/g/n. Urządzenie może pracować w dwóch trybach. W pierwszym tworzona jest sieć, do której możemy podłączyć maksymalnie trzy urządzenia i za pomocą przeglądarki www lub stosownej aplikacji uzyskać dostęp do zgromadzonych tutaj danych. W drugim trybie karta sama połączy się z siecią WiFi (np. w domu lub firmie), co pozwoli wszystkim jej użytkownikom na wymianę plików.

W obu trybach działania nośnik obsługuje zabezpieczenia WEP i WPA/WPA2. W uruchamianym za pośrednictwem przeglądarki www panelu możemy dostosować jej ustawienia i wybrać tryb działania. Szczerze powiedziawszy zastosowany tutaj interfejs nie jest jednak szczególnie przystępny i przypomina panele zarządzania starymi routerami. Producent mógłby się chociaż postarać o jakąś przyjemną dla oka kolorystykę.

Transcend WiFi SD Android

To samo tyczy się aplikacji mobilnej, którą przygotowaną dla Androida i iOS. Jej wygląd jest nieco archaiczny, choć możliwości znacznie większe. Program pozwala nie tylko na przeglądanie plików graficznych i udostępnianie ich w serwisach społecznościowych, ale również szybkie wyświetlanie ostatnich wykonanych fotografii. Zasadniczym problemem jest tutaj jednak brak pamięci podręcznej, co sprawia, że każdorazowa próba podejrzenia zdjęcia wiąże się z pobieranie go na nowo. To dość uciążliwe.

Karta jest dostępna w dwóch wersjach: 16 GB oraz 32 GB. Do mnie trafiła wersja o większej pojemności. [pull_quote_left]Transfer danych podczas bezprzewodowej transmisji przebiega bezproblemowo. Nie zaobserwowałem, aby połączenie się zrywało.[/pull_quote_left] Transfer danych podczas bezprzewodowej transmisji przebiega bezproblemowo. Nie zaobserwowałem, aby połączenie się zrywało. Średnia prędkość odczytu to ok. 19,5 MB/s, co jest bardzo satysfakcjonującym wynikiem. W przypadku zapisu jest już gorzej – 8,5 MB/s – ale z tej funkcji będziemy korzystali znacznie rzadziej. Myślę, że pod tym względem naprawdę trudno narzekać na kartę WiFi Transcenda.