Systemy POS – wsparcie nowoczesnej sprzedaży

Artykuł sponsorowany

Systemy POS pozwalają na usprawnienie procesów sprzedażowych – dzisiaj stosowane są powszechnie w sklepach i innych punktach sprzedaży.

Sprzedawcy coraz częściej wykorzystują nowoczesne oprogramowanie POS wraz z innymi elementami systemu POS, by podążać za oczekiwaniami klientów, uzyskać większą wydajność pracy, a także poprawić jej bezpieczeństwo.

Czym dokładnie jest system POS i wchodzące w jego skład oprogramowanie POS? Jakie niosą ze sobą korzyści? Jak można wdrożyć je w swojej firmie?

POS – co to jest?

POS to skrót pochodzący z języka angielskiego, a mianowicie od Point of Sale. To nazwa stosowana do określenia pełnej gamy rozwiązań wspierających sprzedaż w sklepach, punktach gastronomicznych, hotelach, a także w innych firmach.

Obecnie rozwiązania POS mają bardzo duże znaczenie – dzięki nim firmy prowadzące sprzedaż mogą oferować swoim klientom jeszcze lepszą obsługę, większą satysfakcję, a także oszczędzać swój czas i pieniądze.

Z POS – Point of Sale powiązane są:

 • POSM (point of sales, point of sales materials) – materiał wspierające sprzedaż
 • terminale POS – terminale kart płatniczych
 • terminale POS PC – dedykowane komputery, terminale POS
 • oprogramowanie POS – programy do obsługi sprzedaży

Więcej miejsca warto poświęcić przede wszystkim oprogramowaniu POS, które zespala ze sobą wszystkie urządzenia działające w punkcie sprzedaży, a także może współpracować z innymi systemami, na przykład wspierającymi produkcję czy magazynowanie.

Oprogramowanie POS – dedykowane rozwiązania dla różnych branż

Obecnie oprogramowanie POS oferowane jest w wielu wariantach, które można dostosować również do specyficznych wymogów konkretnych branż zajmujących się działaniami sprzedażowymi na rzecz konsumentów.

Najczęściej możemy spotkać się z wariantami systemów dla sieci sprzedażowych, dla sieci detalicznych, a także dla gastronomii. Każdy system POS oferuje wówczas inne funkcjonalności, które wspomagają sprzedaż i obsługę klienta.

Kluczowe funkcjonalności oprogramowania POS:

 • sprzedaż towarów – system prezentuje informacje o najgorzej i najlepiej sprzedających się towarach
 • historia – przedstawienie historii towaru od momentu wprowadzenia go na magazyn aż do sprzedaży ostatniej sztuki
 • rozliczenia – łatwiejsze nadzorowanie stanu rozliczeń z kontrahentami
 • raporty – funkcja pozwalająca na przygotowywanie raportów dla wybranych danych
 • zyski – prezentacja osiągniętych zysków w wybranych okresach
 • stan kasy – kontrola ilości pieniędzy w kasetce sklepu
 • inwentaryzacja – wsparcie w wykonaniu inwentaryzacji i znaczące skrócenie całego procesu
 • dostawy – prowadzenie dokumentacji dostaw, wsparcie przy wykorzystaniu terminali
 • etykiety – proste przygotowywanie etykiet produktów na półki
 • projekty etykiet – system POS wspiera tworzenie etykiet
 • kody kreskowe – oprogramowanie POS współpracuje z drukarkami kodów kreskowych, dlatego ułatwia ich przygotowywanie
 • status towarów – opcja sprawdzenia statusu towarów przy zamówieniach, na przykład przez nadanie im statusów takich jak nowość, rekomendowany, obowiązkowy
 • cenniki – systemy pozwalają na automatyczny przydział nowych towarów do sklepów na podstawie ustalonych cenników
 • przeceny – prostsze przygotowywanie dokumentów przecen

Oprogramowanie POS dla gastronomii oferuje także swoje unikatowe funkcjonalności, na przykład pozwala na kontrolę nad magazynem, ułatwia współpracę z kuchnią, wspiera weryfikację zamówień i rachunków.

Jak wdrożyć system POS w swojej firmie?

Wdrożeniami w tym właśnie zakresie w Polsce zajmuje się obecnie wiele firm. Swoim klientom bardzo często zapewniają kompleksowe wsparcie, czyli nie tylko mogą dostarczyć dopasowane oprogramowanie POS, ale również inne elementy wchodzące w skład POS – kasy fiskalne, drukarki fiskalne, terminale, wagi sklepowe, skanery kodów kreskowych, które mogą być włączone w system POS.

Firmą, która zapewnia pełne wsparcie w tym zakresie, jest IT Center z Warszawy, która od lat zajmuje się dostarczaniem wysokiej klasy oprogramowania biznesowego – także tworzonego na miarę.

Jej system POS to kompletna paleta narzędzi dla każdej branży, a także szeroka gama współpracujących urządzeń dla jeszcze efektywniejszej sprzedaży i obsługi klienta.

Zatem, oprogramowanie POS, które współpracuje z dodatkowymi urządzeniami, tworząc złożony system POS, to sprawdzony wybór dla każdej firmy, której zależy na uzyskaniu jeszcze lepszych rezultatów – to kluczowe wsparcie w nowoczesnej sprzedaży także w Twoim przedsiębiorstwie!

Zobacz również
Emtec wprowadza na rynek miniaturowe pendrive’y S200