Oferta na abonament czy prepaid – to podstawowe pytanie, które chyba zadaje sobie każdy, kto planuje zmianę telefonu lub komu właśnie wygasła dotychczas obowiązująca umowa. Odpowiedź nie jest oczywista, dlatego zebrałem pięć najważniejszych powodów, dla których warto postawić na abonament.

Tańszy smartfon

To chyba najbardziej oczywisty argument. Niezależnie od tego, czy jesteśmy gadżeciarzami czy po prostu szukamy solidnego, niezawodnego i dobrze działającego smartfona, oferty na abonament dają nam po prostu znacznie szersze spektrum możliwości na tym polu. Nowe smartfony nigdy nie były tanie, a dość niekorzystnie zmieniający się kurs dolara tylko winduje obecne stawki. Za topowe modele coraz częściej trzeba zapłacić więcej niż 3 tys. złotych. Ale nawet te ze średniej półki cenowej (1-2 tys. złotych) to często zbyt duży wydatek na jeden raz dla większości użytkowników.

I tutaj z pomocą przychodzi nam abonament. Decydując się na podpisanie umowy, rozkładamy cenę smartfona na raty. W rezultacie jednorazowo płacimy zdecydowanie mniej – nawet i symboliczną złotówkę.

Dodatkowe usługi

Oferta abonamentowa to nie tylko standardowe usługi i pakiety na połączenia, wiadomości czy internet. Operatorzy coraz częściej oferują więcej. Pod nasz abonament możemy podpiąć zewnętrzne serwisy i opłacać je za pomocą pojedynczej faktury. Jest to najzwyczajniej w świecie prostsze. A to nie koniec. W ramach abonamentu możemy też płacić za aplikacje w sklepie Google Play.

Operatorzy stają na głowie, by uszczęśliwiać swoich abonentów. W rezultacie ci otrzymują dostęp do ofert i promocji, o których posiadacze prepaidów często mogą tylko pomarzyć.

Premie za lojalność

Zdobycie klienta to jedno. Utrzymanie go to drugie. I tutaj wracamy do tego, o czym pisałem w poprzednim punkcie – zadowoleniu klienta. Na tym jednak nie koniec. Oferty abonamentowe premiują też lojalnych klientów. Im dłużej korzystamy z usług danego operatora, tym więcej otrzymujemy. Weźmy na przykład ofertę na abonament w njumobile. Po sześciu miesiącach otrzymujemy dwukrotnie więcej gigabajtów internetu. Po roku jest to już dwuipółkrotnie więcej, a po dwóch – aż trzykrotnie. Efekt? Po prostu nie opłaca się rezygnować.

Tańszy roaming

Tu muszę się odnieść do własnych doświadczeń – roaming w ofertach prepaid jest najzwyczajniej w świecie droższy. Oferty abonamentowe pod tym względem wypadają zdecydowanie lepiej. Pakiety internetu są tańsze, a stawki za połączenia i wiadomości niższe. W Nju w większości europejskich krajów za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy zaledwie 19 groszy, a za SMS-a – 9 groszy. Dla osób, które często podróżują będzie to to odgrywać szczególnie istotną rolę.

Komfort psychiczny

Czasy, kiedy skrupulatnie liczyliśmy minuty, zastanawiając się, czy aby nie przekroczyliśmy przyznanego limitu, już dawno odeszły w niepamięć. Dziś oferta abonamentowa to w zdecydowanej większości przypadków nielimitowane połączenia i SMS-y, a także solidna paczka gigabajtów. Mając to wszystko, nie musimy tak naprawdę zastanawiać się, czy na naszym koncie pozostały jeszcze jakiekolwiek środki. Tak naprawdę, jeżeli zlecimy bankowi automatyczne opłacanie rachunków, możemy całkowicie zapomnieć o tej kwestii i skupić się na tym, co najprzyjemniejsze. To chyba dostatecznie mocny argument, czyż nie?