Test phabletu ASUS Fonepad Note 6. Stylowy, szykowny, 6-calowy gigant

Podsumowanie

ASUS Fonepad Note 6 wywarł na mnie bardzo pozytywne pierwsze wrażenie, ale w trakcie naszego krótkiego romansu pojawiło się niestety kilka zgrzytów, które wpłynęły na ostateczną ocenę. Zacznijmy jednak od tych pozytywnych cech testowanego urządzenia.

Phablet, mimo plastikowej konstrukcji, został wykonany przyzwoicie. Nie zaobserwowałem żadnych luzów ani skrzypienia obudowy. Wykorzystanie mieniącego się w świetle lakieru stworzyło bardzo miły dla oka efekt, natomiast wbudowane w przedni panel głośniki wykorzystujące technologię Sonic Master grają naprawdę głośno i dobrze, nadając całości szyku i elegancji. Niewątpliwie wartością dodaną jest tutaj praktyczny rysik, który wzorem Galaxy Note’a możemy ukryć w obudowie.

Względnie pozytywnie mogę wypowiedzieć się również na temat wyświetlacza, który oferuje bardzo przyzwoitą rozdzielczość oraz świetne odwzorowanie kolorów, przywodzące trochę na myśl technologię AMOLED. Niestety całość psuje dość niski współczynnik jasności. Bardzo dobre wrażenie robi również nakładka graficzna producenta, która oferuje całą gamę dodatkowych aplikacji i rozwiązań. Szkoda, że miejscami nie przystosowano jej do komunikatów w języku polskim.

ASUS Fonepad Note 6 logo

Fonepad Note 6 to kolejny model ASUS-a bazujący na układzie Intel Atom, który w tym wypadku ciągle jest jeszcze daleki od ideału. Zmienia się to wraz z debiutującą właśnie rodziną Bay Trail oferującą znaczący przyrost wydajności przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Jestem niezwykle ciekaw pierwszych urządzeń bazujących na tych chipach SoC Intela. Tymczasem zastosowany Clover Trail mimo dwóch rdzeni z zegarem 2 GHz miejscami niedomaga, choć na szczęście nie zdarza się to często.

Na minus mogę zaliczyć też brak modułu NFC oraz wsparcia dla Bluetooth w wersji 4.0. Fonepad Note 6 nie nadaje się też zbytnio do fotografowania, co by na pewno po części odmieniła dioda doświetlająca, której tutaj zabrakło.

Za Fonepada Note 6 musimy zapłacić ok 1,5 tys. złotych. W zamian otrzymamy jedyne w swoim rodzaju urządzenie z 6-calowym ekranem Full HD, praktycznym rysikiem oraz bogatym oprogramowaniem. W podobnej cenie możemy mieć również Galaxy Note’a II, który dysponuje lepszym procesorem, jednak ma mniejszy ekran HD. Oferta ASUS-a wydaje się być zatem dość korzystna, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Was.

 

[icon type=”price_tags” color=”light” bgcolor=”#C52B3F”] [h4]Cena w dniu recenzji[/h4] Od 1529 zł[/icon]

[one_half]

[alert_green]

ZALETY:

  • przyzwoita jakość wykonania,
  • świetny design,
  • praktyczny rysik w zestawie,
  • bardzo dobrze grające głośniki,
  • niezłe odwzorowanie kolorów wyświetlacza,
  • rozbudowana i funkcjonalna nakładka graficzna na system.

[/alert_green]

[/one_half]

[one_half_last]

[alert_red]

WADY:

  • niski współczynnik jasności ekranu,
  • brak NFC i Bluetooth 4.0
  • przeciętna wydajność,
  • brak diody doświetlającej aparatu.

[/alert_red]

[/one_half_last]

[image src=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/odznaki/atrakcyjnosc.png” align=”center” alt=”image” width=”250″ height=”160″ caption=””]