Jak oceniam?

Każdy produkt jest oceniany na wielu płaszczyznach, co ma możliwie najbardziej obiektywnie odzwierciedlać jego jakość. W tym celu przygotowałem moduł z wykresami przedstawiającymi wartości od 1 do 100 procent. Taka skala ma kilka zalet:

  • Pozwala precyzyjnie ocenić każdy aspekt działania urządzenia;
  • Daje szerokie spektrum i większe możliwości oceny;
  • Lepiej odzwierciedla jakość produktu;
  • Jest przejrzysta i prosta w zrozumieniu;

Ze względu na różnorodność recenzowanych produktów, stosuję zróżnicowaną metodologię. Dla każdej kategorii wybieram inne aspekty do oceny. Maksymalnie może być ich sześć. Moduł automatycznie wylicza ich średnią arytmetyczną i tak powstaje ostateczna ocena. Po co to wszystko? Chcę być możliwie najbardziej uczciwy i wiarygodny.

Poniżej wyjaśnienie, jak traktować poszczególne oceny. Poszczególne opisy należy traktować dość luźno – w końcu im wyższa ocena, tym z lepszym produktem mam do czynienia i na pewno nie można napisać tego samego przy ocenie rzędu 1%, co przy werdykcie 24%. Mam nadzieję, że to dość oczywiste.

  • 0 – 25% – Omijać szerokim łukiem i nie polecać nawet najgorszemu wrogowi. Produkty, które otrzymały taką ocenę nie przyniosą zbyt wiele radości, a także nie spełnią się w swojej roli. Najprawdopodobniej są to rozwiązania kiepsko zaprojektowane i równie marnie wykonane. Nierzadko ich cena jest zdecydowanie za wysoka, a przydatność niewielka.
  • 26 – 50% – Lepiej, choć ciągle daleko od ideału. Oceny z tego przedziału dotyczą na ogół produktów, które mają jakąś wartość i sprawdzą się w pewnych zastosowaniach, ale pod wieloma względami kuleją. Ich zalety dość często równoważą liczne wady, co jednak może rekompensować atrakcyjna cena.
  • 51 – 75% – To dobre produkty, o których można napisać wiele dobrego. Ciągle trafiają się im wady – czasem mniej, a czasem bardziej rażące. Ogólnie jednak mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniami, które powinny usatysfakcjonować użytkowników jakością stojącą na dobrym poziomie. W tym przedziale pojawia się z reguły najwięcej ocen.
  • 76 – 100% – Zmierzamy nieubłaganie w kierunku ideału. Powiedzmy sobie szczerze – produkty na setkę nie istnieją. Niemal zawsze trafią się pomniejsze wady lub drobne braki, które może nie psują ogólnego wrażenia, ale odbierają kilka procent od ostatecznej oceny. Nie zmienia to jednak faktu, że rozwiązania z taką oceną zasługują na szczególną uwagę i czasem nawet warto za nie więcej zapłacić, aby cieszyć się wysoką jakością.

 

Oceniane elementy

Mobile

Wykonanie – to podstawowy aspekt, na który zwracana jest uwaga w recenzjach. Smartfon wykonany z tandetnego plastiku szybko zacznie nosić ślady codziennego użytkowania, a nędznie wykonany tablet rozpadnie się przy pierwszym upadku. Wszystkim posiadaczem gadżetów elektronicznych zależy na tym, by pełniły one swoją rolę jak najdłużej, a będzie to możliwe tylko przy odpowiednio solidnym wykonaniu z wysokiej jakości materiałów.

Wygląd – jesteśmy wzrokowcami, a więc zwracamy uwagę na wygląd elektroniki. Nikt nie chce nosić w kieszeni odpychającego telefonu (a już tym bardziej wyjmować go z niej). Do wyglądu zaliczają się różne cechy: kolor, kształt, grubość, stylistyka itd. Jest to jednocześnie jedna z bardziej subiektywnych ocen. W końcu każdemu z nas podoba się coś innego, prawda?

Możliwości – czy dany gadżet potrafi odtwarzać filmy w rozdzielczości Full HD? Jak radzi sobie z grami 3D? Czy posiada GPS, Bluetooth i NFC? Na te i wiele innych pytań muszę odpowiedzieć, zanim ocenię możliwości urządzenia. Zasada „jeżeli coś jest do wszystkiego, nie nadaje się do niczego” w świecie inteligentnych, elektronicznych urządzeń mobilnych nie powinna mieć miejsca.

Niezawodność – wszyscy znamy historie znajomych (i znajomych znajomych), którzy zostali wyprowadzeni przez nawigacje GPS w szczere pole. Niezawodność odgrywa kluczową rolę w tego typu produktach. Aby ją ocenić, zwrócę szczególną uwagę na skuteczność nawigacji, dokładność map, umiejętność efektywnego wyznaczania trasy oraz radzenie sobie z problemami, jak objazdy czy utrudnienia na drodze.

Wydajność/szybkość – w świecie, gdzie każdy się gdzieś śpieszy nie ma mowy o wolno działających urządzeniach. Smartfony, które każdą użytkownikowi czekać na wykonanie choćby prostych czynności są traktowane bezlitośnie, czego odzwierciedleniem jest właśnie ta ocena. Lubię natomiast kiedy słupki w benchmarkach są długie, a najbardziej wymagające gry oraz aplikacje wczytują się błyskawicznie.

Oprogramowanie – pod tą kategorią kryje się szeroko pojęty system napędzający dany gadżet. W przypadku smartfonów i tabletów najczęściej będzie to Android, rzadziej Windows czy iOS. Ocena ta nie ma na celu przekonywania o wyższości jednego nad drugim. Szczególną uwagę poświęcam bowiem optymalizacji, interfejsowi (oraz jego tłumaczeniu), a także ewentualnym nakładkom graficznym i dodatkom od producenta. Nie bez znaczenia są też domyślnie instalowane aplikacje. W przypadku innych, mniej znanych platform pod uwagę brane są też takie czynniki, jak intuicyjność i prostota obsługi interfejsu, konfigurowalność czy zgodność ze standardami.

Cena – dla wielu czynnik ten odgrywa decydującą rolę. Dla mnie jest to wartość bardzo względna i wiąże się nierozłącznie z innymi ocenami. Im wyższe noty zgarnia produkt, tym chętniej przymknę oko na nieco wyższą cenę. Nie będzie jednak litości dla produktów nie wartych pieniędzy, które życzy sobie za nie producent.

 

Gry

Fabuła – opowiadana wraz z grą historia odgrywa bardzo istotną rolę w niektórych gatunkach, zaś w innych jest jedynie dodatkiem do beztroskiej siekaniny, rąbaniny lub strzelaniny (niepotrzebne skreślić). Niemniej czuję się w obowiązku zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Jeżeli warstwa fabularna jest szalenie płytka, a konwencja gry wymaga by było inaczej, nie omieszkam tego odnotować. Nagrodzę natomiast produkcje z nietuzinkowymi, oryginalnymi i zaskakującymi scenariuszami, które potrafią chwycić za serce (czy za coś innego, co tam macie).

Grywalność – jest to podstawowy element stanowiący o jakości danej produkcji. Wciągający i angażujący gameplay oraz jego otoczka mogą sprawić, że nawet gry z marną fabułą zapisują się na długo w pamięci. Równie ważne są tutaj też elementy dodatkowe, czyli wszystkie systemy rozwoju postaci, mechanizmy craftingu, sekwencje QTE (Quick Time Event) czy modele ekonomiczne i strategiczne.

Sterowanie – czynnik ten ma duży wpływ na komfort zabawy. Im lepiej twórcom uda się dostosować przyciski, dopieścić czas reakcji i przystosować swoją produkcję do różnych typów urządzeń (padów, myszy, klawiatur, kierownic i innych), tym wyższą oceną zostaną nagrodzeni. Piętnowane są tutaj natomiast nieprzemyślane, wymagające gimnastyki rozwiązania, których nie powstydziliby się nawet najbardziej kreatywni mistrzowie tortur.

Oprawa audiowizualna– gra ma nie tylko bawić ale też wyglądać i brzmieć. Nie jest to na pewno kwestia decydująca o jej jakości, czego dowodem są dziesiątki produkcji indie, gdzie oprawa ogranicza się do zbitek pikseli i 8-bitowych dźwięków. Niemniej lubię od czasu do czasu zanurzyć się w świecie realistycznej grafiki i jeżeli gra aspiruje do miana takowej, z pewnością zwrócę na to szczególną uwagę.

Wymagania sprzętowe – to ciągle bolączka posiadaczy komputerów PC. Producenci są często leniwi i nie dbają o optymalizację swoich produkcji, co w rezultacie przekłada się na astronomicznie wysokie wymagania sprzętowe. Tymczasem nie każdy z nas może sobie pozwolić na najmocniejszy czterordzeniowy procesor i potężną kartę grafiki – szczególnie gdy gra na laptopie. Dlatego będę porównywać oprawę graficzną z wymaganiami i karać z całą surowością wszelkie odchylenia od normy.

Znaczenie mikropłatności – mikropłatności są prawdziwą zmorą rynku gier mobilnych. Największe firmy tworzą gry, które wymagają od graczy ciągłego płacenia. Takie postępowanie psuje radość płynącą z zabawy i jest niedopuszczalne. Dlatego, jeśli tylko mikropłatności zaczną odgrywać większą niż powinny rolę, z pewnością to odnotujemy.

 

Programy/aplikacje

Interfejs – dobry program to taki, który do obsługi nie wymaga od użytkownika przestudiowania całej instrukcji obsługi. Plusem będzie tutaj zastosowanie konfigurowalnego, przystępnego oraz intuicyjnego interfejsu, który przystosowano do konkretnych czynności. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjność wizualna oraz responsywność. Minusy będę bezwzględnie stawiać za toporne i chaotyczne rozwiązania, gdzie znalezienie pewnych funkcji czy poleceń graniczy niemalże z cudem.

Szybkość działania – twórcy programów nie powinni zaniedbywać również tego aspektu, jeżeli chcą się wpisać w nasze łaski. Preferuję aplikacje i rozwiązania, które szybko reagują na polecenia, sprawnie przetwarzają dane i nie każą użytkownikowi zbyt długo czekać na wykonanie pewnych czynności.

Stabilność – istnieje oprogramowanie, które zawiesza się co kilka minut, przyprawiając tym samym użytkownika o palpitacje serca. Istnieje też takie, gdzie programista przewidział nawet najmniej prawdopodobne scenariusza i zadbał o to, by nie kończyły się one komunikatem o błędzie czy całkowitym zamrożeniem interfejsu. Oczywiście preferuję te drugie, czego wyrazem będzie wysoka ocena tej cechy.

Możliwości – czasem dobrze, gdy wraz z programem graficznym otrzymujemy również zestaw filtrów, a aplikacja do robienia zrzutów ekranu potrafi zapisywać je w chmurze. Im więcej takich praktycznych dodatków implementują twórcy, tym rosną możliwości oprogramowania. Oczywiście istotne jest tutaj zachowanie spójności i konsekwencji. Tworzenie wielozadaniowego i ociężałego kombajnu do wszystkiego jest drogą donikąd.

Przydatność – czy naprawdę potrzebujemy programu do skanowania dysku pod kątem występujących na nim zdjęć różowego pelikana? A czy aplikacja zmieniająca nasz telefon w pozytywkę z XVII-wieczną melodią jest faktycznie niezbędna? Ta cecha odzwierciedla korzyści płynące z instalacji aplikacji mobilnych oraz programów narzędziowych. Czasem okazuje się, że wszystko co oferują, możemy znaleźć w systemie (albo zwyczajnie się bez tego obejść).

Jakość odtwarzania – od programu do odtwarzania często zależy przyjemność płynąca z filmowych seansów oraz muzycznych koncertów. Ważne, by dysponował on podstawowymi funkcjami (equalizer, kodeki, wsparcie dla standardów), ale również efektywnie wykorzystywał możliwości naszego sprzętu. Faworyzowane tutaj będą te rozwiązania, które nie tylko zapewnią dobrą jakość, ale również możliwość jej dostosowania.

Skuteczność – na co komu program antywirusowy, który nie potrafi znaleźć, a co ważniejsze usunąć malware’u? To samo się tyczy różnego rodzaju narzędzi czyszczących rejestr, pozbywających się zbędnych plików oraz optymalizujących działanie systemu. Jeżeli ich wyniki są wymierne, ocena będzie wysoka.

 

Sprzęt

Wykonanie – podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych, jakość wykonania odgrywa niebagatelną rolę w przypadku elektroniki. Często płacimy za nią duże pieniądze i potem przykro jest patrzeć, jak niszczeje w oczach. Dlatego sprzęt wykonany solidnie z dobrej jakości materiałów będzie otrzymywał tutaj najwyższe oceny.

Wygląd – serce rośnie, kiedy obok naszego designerskiego telewizora postawimy równie stylowy NAS. Ładne urządzenia przykuwają wzrok i są dekoracją każdego mieszkania. Brzydkie musimy chować pod biurko albo do szafki, bo do niczego nie pasują. Wybór jest zatem chyba prosty, prawda?

Możliwości – nie kupujemy urządzeń elektronicznych tylko do jednego zastosowania. Dobry laptop musi dobrze sobie radzić zarówno z filmami, stronami www jak i grami 3D. Porządny monitor zaoferuje natomiast nam bogaty zestaw złącz oraz trybów wyświetlania. Sprzęt do dużych możliwościach to skarb, za który często warto nawet dopłacić. Dlatego aspekt ten odgrywa bardzo istotną rolę w ocenie i liczymy, że również Wy będziecie zwracali na niego swoją uwagę.

Cena – nikt nie lubi, kiedy się z niego zdziera. Tymczasem okazuje się, że na rynku debiutuje wiele urządzeń nie wartych tak dużych pieniędzy, jakie życzą sobie za nie producenci. Staram się wyłapywać takie przypadki. Opinia na temat ceny jest też zależna od jakości produktu. W końcu za najlepsze gadżety warto dopłacić nieco więcej, prawda?

Ergonomia – pewne kategorie sprzętu muszą cechować się wysoką wygodą oraz komfortem użytkowania. Wszystko to zawiera się w ocenie ergonomii. Zwracam tutaj uwagę na takie elementy, jak regulowane uchwyty monitorów, wygodne pałąki słuchawek, długie i giętkie przewody, a także stabilne nóżki/stopki. W tej kategorii zawiera się również kultura pracy, a więc wydzielane ciepło, hałas i pobór energii.

Szybkość – współczynnik ten chyba najbardziej działa na wyobraźnię. Wiemy, czego spodziewać się po dysku czy routerze ocenianym jako szybki, prawda? To samo tyczy się notebooków i podobnych urządzeń, które przy odpowiedniej mocy obliczeniowej potrafią błyskawicznie realizować powierzone zadania, a także doskonale sprawdzać się w wymagających czynnościach (gry, obróbka grafiki i wideo, konwersja materiałów itd.). Szybkość działania jest zatem ważna niemalże za każdym razem. No chyba, że ktoś czerpie satysfakcję z ciągłego oglądania pasków wczytywania.

Jakość dźwięku – tego elementu chyba nie trzeba jakość szczególnie tłumaczyć, prawda? Im lepszej jakości dźwięk wydobywa się ze słuchawek i głośników, tym wyższą ocenę jestem skłonny postawić. Proste.

Matryca i kolory/Jakość obrazu – analogiczna sytuacja, jak w powyższym punkcie. Dobre odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia, szybki czas reakcji, a także wysoka rozdzielczość to tylko niektóre z cech charakteryzujących dobry monitor. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku projektorów, gdzie, choć zwracam uwagę na nieco inne elementy, ogólnie chodzi o to samo.

Oprogramowanie – pewne kategorie sprzętu wręcz nie mogą obejść się bez solidnego, funkcjonalnego i rozbudowanego oprogramowania. Wyobraźcie sobie chociażby router bez możliwości konfiguracji, albo high-endową mysz dla graczy pozbawioną funkcji tworzenia makr. Nie wystarczy jednak, że producent przygotuje jakąś prostą aplikację na szybko. Oczekuję intuicyjnych i skutecznie poszerzających możliwości sprzętu rozwiązań, których instalacja będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Odznaczenia

Uzupełnieniem dla wykresów i procentów są odznaczenia. Otrzymują je produkty wyróżniające się pod jakimś względem. Odznaki są przyznawane niezależnie od kategorii, choć charakter niektórych z nich znacznie zawęża spektrum możliwości. Poniżej pełna lista wraz z adnotacjami.

 

Atrakcyjność

atrakcyjnosc

Tę odznakę przyznaję za wrażenia estetyczne. W przypadku sprzętu odnosi się ona do rewelacyjnego, cieszącego oko designu. Natomiast w testach gier i programów odznaka ta dotyczy ładnej, szczegółowej i zaawansowanej oprawy graficznej lub sprawiającego dobre wrażenie interfejsu. Odznaka ta tylko i wyłącznie docenia wygląd i nie ma nic wspólnego z wygodą obsługi czy intuicyjnością.

 

Cena

cena

Za niską cenę testowane produkty otrzymują te odznaczenie. Przyznając je kieruję się stosunkiem do jakości. Im stoi ona na wyższym poziomie, tym bardziej tolerancyjni jestem w stosunku do wysokiej kwoty, jaką producent sobie życzy w zamian. Naturalnie najbardziej doceniam pod tym względem produkty darmowe (gry, programy, aplikacje mobilne), które będą często otrzymywać tę odznakę.

 

Długość

dlugosc

Odznakę tę przyznaję jedynie grom komputerowym, konsolowym oraz mobilnym. Jak nietrudno się domyślić, wyróżniam w ten sposób długość rozgrywki. Najnowsze produkcje są coraz krótsze i często pozostawiają niedosyt, dlatego będę się starać doceniać chlubne wyjątki od tej reguły. Na takie wyróżnienie nie mają co liczyć jednak gry nudne, przedłużane „na siłę” i ciągnące się w nieskończoność.

 

Dojrzałość

dojrzalosc

Czasem testowany produkt ma wszelkie cechy, by trafić w gusta ludzi dojrzałych, posiadających wyrafinowany gust i specyficzne wymagania. Nie ma zatem mowy o śmiałym designie, milionie zbędnych funkcji i wodotrysków. Najczęściej tego typu cechuje minimalizm i intuicyjność i powaga. Jeśli tylko zaobserwuję te cechy, bez wahania przyznam niniejsze odznaczenie.

 

Młodzieżowość

mlodziezowosc

Jest to odznaczenie wprost przeciwne do „Dojrzałości”. Doceniane w taki sposób będą produkty, które z pewnością trafią w gusta ludzi młodych, żyjących dynamicznie i posiadających różnorakie potrzeby. Im więcej „bajerów”, wodotrysków i odważnych konceptów w designie zaobserwuję, tym większa szansa, że uznam testowany produkt za młodzieżowy.

 

Grywalność

grywalnosc

Kolejna odznaka odnosząca się jedynie do gier. Jej sensu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, prawda? Doceniam w ten sposób produkcje wciągające, pożerające długie godziny czasu i absorbujące w całości uwagę gracza. Jeżeli zniknę gdzieś na dobrych kilka tygodni i przestanę publikować artykuły w Recenzatorze, to znak, że właśnie na taką trafiłem!

 

Lekkość

lekkosc

Tę odznakę przyznawać chcę zarówno programom i aplikacjom, które w minimalnym stopniu obciążają zasoby naszego komputera, jak i wykazującym się nadzwyczaj smukłą i lekką konstrukcję sprzętowi. Lubię szybkie i nie pożerające z prędkością światła zasobów naszego komputera/smartfona/tabletu oprogramowanie. Cenię również zgrabny, smukły i mobilny sprzęt, a za pomocą tego odznaczenia będę dawał temu wyraz.

 

Niezbędność

niezbednosc

Kolejna odznaka, która odnosi się jedynie do oprogramowania. Chcę w ten sposób wyróżniać produkty, które są niemalże niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komputera/smartfona/tabletu. Mowa tutaj zatem o systemach operacyjnych, programach zabezpieczających i innych narzędziach, które diametralnie wpływają na komfort użytkowania lub szybkość czy stabilność działania sprzętu.

 

Solidność

solidnosc

Jak nietrudno się domyślić odznakę tę będą otrzymywały te produkty, co do których będę absolutnie pewny, że nie jest straszne im spotkanie z twardą podłogą czy chociażby noszenie w jednej kieszeni z kluczami. Producenci często stawiają na ten aspekt, przygotowując urządzenia dedykowane naprawdę wymagającym i aktywnie żyjącym użytkownikom. Zrobię zatem wszystko, żeby to docenić

 

Stabilność

stabilnosc

To odznaka dedykowana oprogramowaniu, które nie ma problemów ze stabilnością działania. Aby na nią zasłużyć, program musi sprostać wielu wymagającym czynnościom oraz scenariuszom oraz wyjść zwycięsko z prób sprawdzających jego podatność na błędy. Im bardziej producent przyłożył się do tego, jakże ważnego, aspektu działania, tym większa szansa, że nagrodzę jego dzieło taką odznaką.

 

Szybkość

szybkosc

Ciągle się gdzieś śpieszymy i tego samego oczekujemy od otaczających nas technologii. Jeżeli testowany sprzęt lub program potrafi w krótkim czasie wypełniać polecenia, jest wydajne i nie zmusza użytkownika do ciągłego oczekiwania, zasługuje na tę odznakę. Szybkość to jednak nie zawsze wyśrubowane parametry, za które trzeba zapłacić krocie. To również dobra optymalizacja kodu i optymalne wykorzystanie mocy.

 

Poziom trudności

poziom-trudnosci

Nie ma nic gorszego niż prosta i w ogóle nie wymagająca żadnego wysiłku gra. Takie produkcje szybko nudzą, a nawet wręcz obrażają intelekt graczy. Lubię wyzwania w postaci arcytrudnych przeciwników, zagadek i łamigłówek, więc bez wahania przyznam tą odznakę każdej grze, która będzie od wymagała nieco więcej wysiłku niż tylko beznamiętne klikanie myszką.

 

Mobilność

mobilnosc

Brak kabli, niewielkie gabaryty, długi czas pracy na baterii – to wszystko ceny mobilnego sprzętu. Im bardziej dane urządzenie jest przystosowane do pracy w terenie, tym większa szansa, że otrzyma właśnie taką odznakę. Choć dziś panuje trend mobilności, niektórzy producenci ciągle traktują ten aspekt po macoszemu. Stąd tego typu wyróżnienie.

 

Ogromne możliwości

mozliwosci

 

Niektóre urządzenia wyróżniają się na tle innych tym, że potrafią o wiele więcej niż by na to wskazywała ich specyfikacja. W takich przypadkach w ruch idzie odznaka wskazująca na ogromne możliwości. Otrzymują ją jedynie te sprzęty, które wykażą się nadzwyczajną wszechstronnością, a liczba wbudowanych funkcji przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.