Test phabletu ASUS Fonepad Note 6. Stylowy, szykowny, 6-calowy gigant

Gdzie kończy się smartfon, a zaczyna tablet? To pytanie zdają sobie dziś miłośnicy technologii na całym świecie. Urządzenia wyposażone w wyświetlacze większe niż 5 cali zyskują tak szybko popularność, że zaczęto tworzyć dla nich odrębną kategorię nazywaną phabletami. ASUS nie przebiera w środkach i serwuje nam 6-calowego Fonepada. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Kiedy kilka miesięcy temu testowałem na łamach Recenzatora 7-calowego Fonepada napędzanego procesorem Intela, miałem duże wątpliwości, czy urządzenie to nazwać tabletem czy może dużym smartfonem. Nie da się ukryć, że tajwański producent wykazuje się nietuzinkowym podejściem do tematu i wprowadza na rynek konstrukcje, o których konkurenci nawet nie śnili (spójrzmy chociażby na niepowtarzalnego Padfone’a). Najwyraźniej strategia ta przynosi sukcesy, bo doczekaliśmy się kolejnego przedstawiciela serii Fonepad, tym razem o przekątnej 6 cali.

ASUS Fonepad Note 6 zestaw

Phablet ASUS Fonepad Note 6 zapakowano w niewielkich rozmiarów pudełko, w którym poza samym urządzeniem umieszczono dokanałowy zestaw słuchawkowy z wymiennymi gumkami (producent załącza dodatkowe dwa komplety), ładowarkę, kabel USB oraz skróconą instrukcję obsługi. Producent dostarczył też oryginale etui dedykowane temu modelowi, a więc w recenzji poświęcę kilka akapitów, by przyjrzeć się również temu akcesorium.

[toggle title=”Specyfikacja phabletu ASUS Fonepad Note 6″]

  • System operacyjny: Android 4.2.2
  • Wyświetlacz: 6-calowy IPS+ Full HD (1920 x 1080)
  • CPU: Intel Atom Z2580 Dual-Core, 2.0 GHz
  • Pamięć: 2 GB
  • Pamięć flash 16GB/32GB eMMC plus 5 GB przestrzeni w usłudze ASUS Webstorage
  • Łączność: WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth V3.0+EDR, Miracast
  • Kamera: 8 Mpix z funkcją nagrywania wideo w jakości 1080p. z tyłu, 1,2 Mpix z przodu
  • Dźwięk: Dwa głośniki stereo z technologią SonicMaster
  • Złącza: Micro SD (do 64 GB), Micro-USB, Micro SIM, minijack 3,5 mm
  • Bateria: litowo-polimerowa 3200 mAh
  • GPS: AGPS & GLONASS
  • Wymiary: 164,8 x 88,8 x 10,3 mm (SxGxW)
  • Waga:210 g

[/toggle]

Wygląd i wykonanie

Wyjmując Fonepada Note 6 z pudełka ucieszyłem się, bo wreszcie otrzymałem sprzęt o dość nietuzinkowym wzornictwie w porównaniu z konkurentami. Producenci urządzeń mobilnych są w tym aspekcie dość powściągliwi i bazują na sprawdzonych schematach. Wszystkie Xperie wyglądają bardzo podobnie, Samsungi mają plastikowe klapki, a HTC zaokrąglone rogi. W segmencie Androida dominuje też kolor czarny. ASUS Fonepad Note 6 stanowi tutaj bardzo miłą odmianę.

ASUS Fonepad Note 6 front

Gwoli ścisłości, model ten można śmiało nazwać ogromnym. Nieczęsto spotyka się smartfony o wymiarach 164,8 x 88,8 x 10,3 mm. Co ciekawe, nie wiąże się to z jakoś szczególnie dużą wagą – ta wynosi bowiem jedynie 210 gramów.

ASUS Fonepad Note 6 czujniki

Testowany phablet ma całkowicie białą obudowę (choć w sprzedaży jest też dostępna wersja ciemna). Biała ramka otaczająca wyświetlacz dobrze komponuje się z metalowymi maskownicami przy dolnej oraz górnej krawędzi skrywającymi dwa głośniki wykorzystujące technologię SonicMaster. Nad ekranem we znaki dają się trzy niewielkie kropki – obiektyw przedniej kamery oraz czujniki światła oraz zbliżeniowy. Na przeciwległym krańcu producent umieścił swoje logo. Całą konstrukcję wzmacnia srebrna aluminiowa ramka na krawędziach.

ASUS Fonepad Note 6 sloty

Fonepad Note 6 mimo dużych gabarytów ma bardzo smukłą konstrukcję, co jest po części zasługą mocno zaokrąglonego tylnego panelu, który zachodzi na boczne krawędzie urządzenia. Po lewej stronie pod podłużną zaślepką umieszczono sloty na karty SIM oraz MicroSD. Po prawej znalazło się miejsce na przycisk zasilania oraz dwustopniowy regulator głośności.

ASUS Fonepad Note 6 MicroUSB

Na dole znajdziemy port Micro USB służący do ładowania oraz wymiany danych między komputerem oraz niewielki otwór mikrofonu. Tutaj również producent umieścił schowek dla rysika stanowiącego jeden z głównym atutów testowanego modelu. Góra to natomiast jedynie złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm, które estetycznie wzmocniono aluminiowym pierścieniem.

ASUS Fonepad Note 6 minijack

Tylny panel urządzenia, o którym już zdążyłem wspomnieć, mieni się delikatnie w słońcu, co daje niesamowite efekty. Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo jest to widoczne na fotografiach. Producent był powściągliwy w zagospodarowywaniu tej przestrzeni – znajdziemy tu właściwie jedynie obiektyw aparatu, loga ASUS-a i Intela, a także tabliczkę znamionową.

ASUS Fonepad Note 6 z rysikiem

Nie można też pominąć rysika, który jest integralną częścią Fonepada 6. Nie odbiega on znacząco od przyjętych standardów. Producent zastosował tutaj dodatkowy przycisk funkcyjny, który może służyć do zatwierdzania poleceń. O ile nie mamy zbyt dużych dłoni, wydawanie poleceń za pomocą stylusa jest szalenie szybkie, proste i przyjemne – nie wspominając już o tworzeniu odręcznych notatek, szkiców czy wykresów.

ASUS Fonepad Note 6 etui

Nie mogę też pominąć dostarczonego też do testów etui, w których Fonepad Note 6 leży jak ulał. Szkoda, że producent nie dołącza tego akcesorium do zestawu, bo jest szalenie praktyczne, biorąc pod uwagę rozmiary testowanego urządzenia. Wykonano je z lekko gumowanego plastiku i doposażono skórzanym wiekiem, które zabezpiecza wyświetlacz. Etui jest idealnie dopasowane do konstrukcji i posiada otwory na poszczególne złącza, a także własne przyciski reagujące z tymi wbudowanymi w phablet. Myślę, że to obowiązkowo pierwsza inwestycja, jaką powinniśmy poczynić po zakupie Fonepada Note 6.