Test Measy B4A. Androidowa przystawka TV o ogromnych możliwościach

Funkcje i możliwości

Measy B4A to przystawka o dużych możliwościach. Producent wyposażył ją w moduł WiFi zgodny z sieciami 802.11 b/g/n, a także Bluetooth 4.0. Ten ostatni odgrywa szczególną rolę podczas komunikacji z różnego rodzaju kontrolerami. Measy (i inni producenci) ma bowiem w swojej ofercie jeszcze różnego rodzaju zaawansowane klawiatury z funkcjami sterowania kursorem myszy. Aktualnie chyba trudno o wygodniejszy sposób obsługi tego typu przystawek.

measy b4a

Na pokładzie Measy B4A znajdziemy Androida 4.4.2 KitKat. W przeciwieństwie do testowanego kilka tygodni temu modelu U4A nie jest to jednak czysta wersja systemu. Tym razem zastosowano funkcjonalną nakładkę graficzną, która znacząco ułatwia sterowanie systemem, a przy tym wygląda przyjemnie dla oka.

Zastosowana nakładka daje nam dostęp do wszystkich zainstalowanych na urządzeniu aplikacji, które na ekranie głównym są wyświetlane w postaci kolorowych kafelków. Miejsce to również pełni rolę pogodynki. Do dyspozycji otrzymaliśmy też liczne możliwości personalizacji i dostosowywania ustawień interfejsu.

measy b4a (2)

Dużym atutem jest preinstalowana aplikacja XBMC, która jest jednym z najlepszych narzędzi do zarządzania i odtwarzania multimediów. To rodzaju platformy typu Media Center, która jest rozwijana na zasadach open source. Jej niewątpliwym atutem jest ogromna liczba dodatków, które pozwalają na strumieniowanie filmów i seriali z różnego rodzaju usług.

Jak sugeruje logo na obudowie urządzenia, jest ono w stanie odtwarzać wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K. Oczywiście wymaga to posiadania odpowiedniego telewizora. W przeciwnym wypadku właściwie mija się z celem. Sęk w tym, że praktycznie każdy telewizor 4K obecny na rynku jest również urządzeniem typu Smart TV, a więc wykorzystywanie dodatkowych przystawek wydaje się bezcelowe. Warto jednak wiedzieć, że taka możliwość istnieje. Measy B4A radzi sobie z filmami w takiej rozdzielczości naprawdę nieźle, niezależnie od tego, czy odtwarzamy je z wbudowanej pamięci czy też z serwisów internetowych, jak np. YouTube.

Wydajność i kultura pracy

Measy B4A dysponuje czterordzeniowym układem AmLogic s 802 (Cortex-A9) o taktowaniu 2 GHz. Wspiera go ośmiordzeniowy GPU Mali-450MP o taktowaniu 600 MHz oraz 2 GB pamięci operacyjnej DDR3. Połączenie to daje fantastyczne efekty. System działa bardzo płynnie, bez żadnych klatkujących animacji czy nieuzasadnionych spowolnień.

Measy b4a cpuz

Mocne podzespoły to również świetny punkt wyjścia do wykorzystania Measy B4A w roli konsoli do gier. W sklepie Google Play znajdziemy ogromną liczbę różnego rodzaju produkcji, które przy takich podzespołach działają bardzo przyzwoicie. Ja testowałem przystawkę w Modern Combat 5: Blackout, Real Racing 3 oraz Asphalcie 8 – we wszystkich przypadkach płynność rozgrywki była zadowalająca.

measy b4a quadrant

Przystawka w trakcie pracy nie wydaje żadnych dźwięków, gdyż jest chłodzona pasywnie. Wiąże się to jednak z wysokimi temperaturami, do których nagrzewa się obudowa. Długotrwała praca pod obciążeniem sprawia, że Measy B4A może w mroźne wieczory może pełnić jeszcze jedną, dodatkową rolę, zastępując termofor. Trudno powiedzieć, jak odbija się to na żywotności urządzenia. Myślę, że producent mógł pokusić się o dodatkowe otwory wentylacyjne po bokach obudowy, co mogłoby po części rozwiązać ten problem.