Kamera Sony HDR-AS15 Kamera Sony HDR-AS15

Na polski rynek oficjalnie wchodzi kamera Sony HDR-AS15. Jak wygląda minimalna ekstremalność ?

Segment kamer o profilu ekstremalnym poszerza się wraz z wejściem na rynek kamery Sony HDR-AS15. Starcie czeka ją niebyle jakie, bo od lat niedoścignione trendy wyznacza amerykańska firma Woodman Labs, znana z produkcji kamer GoPro. Czy kopciuszek zachwyci polską scenę sportów ekstremalnych ?

Premiera HDR-AS15 zbiega się w Polsce z nieformalnym rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Narciarstwo to tylko jeden ze sportów ekstremalnych dla których została stworzona, ponieważ kamera może zostać wykorzystana praktycznie w każdych warunkach, do kręcenia ujęć w każdej dyscyplinie. Począwszy od skoków na spadochronie, przez downhillowe zjazdy, na ujęciach z głębin morskich kończąc. Kamera Sony HDR-AS15 jest na to świetnie przygotowana i widać, że Sony nie bez przyczyny czekało tak długo z wejściem na ekstremalny rynek. Wzorce czerpane z GoPro są widoczne, jednak wiele rozwiązań jest nowatorskich jak na Japończyka przystało. Jak wygląda porównanie z głównym konkurentem GoPro HD Hero2 ?

Na pierwszy rzut oka kamery różnią się diametralnie i widać, że Sony uciekło w stylistykę bardziej przypominającą kamerę sportową. Elektronika zamknięta w tubie jest zdecydowanie lepiej przystosowana do mocowania w mało wygodnych miejscach. Rowerzyści ucieszą się najbardziej, bo mocowanie GoPro pod siodełkiem, lub przy widelcu było niestety bardzo uciążliwe. Obie kamery posiadają w standardzie obudowę dającą wodoszczelność do 60 m oraz pełną odporność na zabrudzenia i kurz, czyli dla wielu pytających o sprzęt najważniejsze cechy – ocenia Rafał Zych ze sklepu Matrixmedia.pl, dystrybutora sprzętu RTV.

GoPro HD Hero2 wyposażona jest w matrycę obrazu o efektywnej ilosci 11Mpix. AS15 osiąga prawie 12Mpix z matrycy, która mogła by dać 16,8 gdyby nie została jednak „przycięta” do wymiarów 16:9. Pod względem rozdzielczości nagrywania, testowane kamery wyciągają 30/48 fps przy rozdzielczości HD(1,920×1,080). Sony wyróżnia się 120 klatkami przy rozdzielczości 720p w porównaniu z 60 fps jakie daje GoPro. Ten ostatni daje jednak większą możliwość wyboru rozdzielczości. Niewątpliwą przewagą HDR-AS15 jest wykorzystanie aktywnego stabilizatora obrazu SteadyShot jaki znajdziemy w innych kamerach tej marki, jednak dopiero przy prawdziwie ekstremalnych nagraniach można poznać jego prawdziwy potencjał .

Kamera Sony wyposażona jest w moduł WiFi, który w GoPro występuje opcjonalnie. Funkcja bardzo  istotna z powodu szybszego dostępu do transmisji danych, szczególnie w połączeniu z telefonem gsm, dająca możliwość prowadzenia transamisji na żywo. Próby prowadzenia takich relacji mniejszych wyścigów kolarskich będą prowadzone w najbliższym sezonie.

Walka o podium rozpoczyna się w ten weekend, kiedy kamera Sony HDR-AS15 pojawi się oficjalnie na półkach. Bez względu na wynik, premiera Sony w tym segmencie napewno przyniesie korzyść dla użytkowników. Amerykański producent będzie mieć godnego rywala do walki technologicznej, a tym samym podniesie się jakość kolejnych modeli. Rozpocznie się także rywalizacja cenowa, co może pozwoli tym ekstremalnym miniaturom stanieć do poziomu jaki oczekują przeciętni użytkownicy. Ceny obu nadal są jeszcze na wysokim poziomie ok. 1200 PLN, jednak walka dopiero się rozpoczyna – podsumowuje Zych.

 

Informację prasową nadesłało matrixmedia.pl