Pracowity z bogatym wnętrzem? Test NAS-a Asustor AS-302T z dyskami WD Red

Oprogramowanie i możliwości

Asustor AS-302T został oparty na układzie Intel Atom z dwoma rdzeniami pracującymi z częstotliwością 1,6 GHz. Producent wyposażył go dodatkowo w 1 GB pamięci RAM DDR3. Teoretycznie powinno to w zupełności wystarczyć do codziennej, efektywnej pracy oraz wykonywania wielu zadań jednocześnie. Co zatem potrafi testowany NAS? Od razu na początku muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczony prostotą konfiguracji oraz przystępnością interfejsu, w który wyposażono ten model.

2013-10-29_194658

Po podłączeniu urządzenia wszystko sprowadza się bowiem do uruchomienia kreatora. Możemy zrobić to ręcznie lub skorzystać ze specjalnej aplikacji dostępnej na stronie producenta, która wykryje wszystkie podłączone serwery i rozpocznie proces ich konfiguracji. W jego trakcie wprowadzimy nasze dane dostępowe, a także zaktualizujemy firmware urządzenia. Wszystko przebiega w sposób bezproblemowy, a co najważniejsze jest opatrzone komunikatami w języku polskim. [pull_quote_right]Ja zdecydowałem się na skonfigurowanie serwera do pracy w trybie RAID-1. Pozbawiłem się tym samym połowy pojemności, ale zminimalizowałem też ryzyko ewentualnej utraty danych.[/pull_quote_right] Ja zdecydowałem się na skonfigurowanie serwera do pracy w trybie RAID-1. Pozbawiłem się tym samym połowy pojemności, ale zminimalizowałem też ryzyko ewentualnej utraty danych. W tym trybie bowiem pliki są zapisywane równorzędnie na oba zainstalowane dyski, a więc w razie awarii jednego z nich zawsze pozostają mi kopie z drugiego.

2013-10-21_173008

Rodzima mowa towarzyszy nam zresztą przez cały czas podczas korzystania z panelu administracyjnego. Ten zaprojektowano w sposób bardzo przystępny, imitujący nieco pulpit systemu operacyjnego. Po zalogowaniu zobaczymy estetyczne ikony, które świetnie komponują się z pozostałymi elementami interfejsu i przywodzą nieco na myśl stylistykę Apple’a – a ta, jak wiadomo, należy do jednych z najatrakcyjniejszych na świecie. Producent nazywa to oprogramowanie ADM (Asustor Data Master) i nie bez powodu się nim chwali. Użytkownik otrzymujemy dzięki niemu bowiem dość dużą swobodę, a także może swobodnie personalizować swoją przestrzeń roboczą, tworząc wiele pulpitów z przypiętymi ikonami.

2013-10-21_174956

Znajdziemy tutaj bowiem ogromną liczbę funkcji, spośród których wymienię jedynie najważniejsze. Przede wszystkim mamy tutaj dostęp do podstawowych sposobów dostępu do danych. ADM daje nam możliwość utworzenia serwera FTP, serwera dla strony www oraz udostępniania plików, a jakby tego mało możemy też skonfigurować serwer iTunes czy BitTorrent. Możliwości Asutora AS-302T pod żadnym względem nie odstają od innych tego typu urządzeń. Co istotne, producent nie potraktował po macoszemu kwestii bezpieczeństwa i możemy zaszyfrować nasze dane 256-bitowym kluczem AES. NAS jest również kompatybilny z programamiwykonującymi kopie zapasowe w Windows i OS X, dzięki czemu użytkownik może automatycznie przesyłać tam wykonane backupy i nie martwić się ich objętością. Nie zabrakło też czegoś dla profesjonalistów – testowany model (podobnie zresztą jak większość tej marki) wspiera VMware, Citrix oraz Hyper-V, a więc wrota do wirtualizacji stoją przed nami otworem.

2013-10-21_175354

Nie można też pominąć możliwości multimedialnych urządzenia. Tutaj na czoło wysuwa się oprogramowanie XBMC, które pozwala na odtwarzanie większości popularnych formatów audio i wideo. Właściwie dzięki temu rozwiązaniu nasz telewizor przekształci się w multimedialne centrum rozrywki z dostępem do obszernego magazynu danych. NAS wspiera standardy UPnP, a także DLNA, a więc połączenie go z telewizorem, projektorem czy innych wyświetlaczem nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

2013-10-21_175056

Prawdziwą siłą ADM są jednak aplikacje, których repozytorium umieszczono bezpośrednio w panelu administracyjnym. Znajdziemy tutaj ponad setkę różnych rozszerzeń, które pozwalają m.in. na obsługę kamer IP, zarządzanie treścią (CMS-y), łączność z innymi urządzeniami, obsługę baz danych, zarządzanie multimediami i wiele, wiele innych czynności. [pull_quote_left]Prawdziwą siłą ADM są jednak aplikacje, których repozytorium umieszczono bezpośrednio w panelu administracyjnym.[/pull_quote_left] To jeden z największych atutów testowanego Asustora, bo znacząco zwiększa zakres jego możliwości i czyni niesamowicie wszechstronnym urządzeniem.

W dobie popularności smartfonów i tabletów nie mogło też zabraknąć aplikacji mobilnych, które pozwolą na kontrolowanie naszego domowego serwera z dowolnego miejsca na świecie. Producent łącznie udostępnia tutaj pakiet czterech aplikacji, wśród których znajdziemy główny program sterujący większością funkcji w czasie rzeczywistym, asystenta pobierania pozwalającego na dodawanie nowych zadań, a także rozwiązanie przekształcające nasze urządzenie w pilot sterujący multimediami oraz odtwarzaniem.

2013-10-21_175034

Na sam koniec przyjrzyjmy się jeszcze samym dyskom WD Red, w których również zastosowano kilka interesujących autorskich rozwiązań. Przede wszystkim jest to oprogramowanie NASware. Jak sama nazwa wskazuje, zostało one zaprojektowane specjalnie tak, by zwiększyć potencjał dysków pod kątem zastosowań serwerowych. Przekłada się to na bardziej dokładne monitorowanie temperatur, a także praktycznie wyłączone parkowanie głowic. Znacząco wydłuża to żywotność tych nośników, co w przypadku pracy przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, odgrywa niebagatelną rolę.

Komentarze są wyłączone.