System, aplikacje i wydajność
Archos Gamepad 2 jest napędzany przez Androida 4.2.2 Jelly Bean. Nie uświadczymy tutaj żadnej nakładki graficznej producenta, a więc jest to praktycznie czysta, typowa dla Nexusów wersja systemu. Ingerencje z zewnątrz ograniczyły się właściwie wyłącznie do zainstalowania kilku dodatkowych aplikacji, które mają wspierać gamingowe zastosowanie gadżetu.
Muszę przyznać, że dodatkowe aplikacje od firmy Archos prezentuję się zaskakująco dobrze. Producent zadbał o własne odtwarzacze muzyki i wideo, menedżer plików, klienta zdalnego sterowania, a także monitor systemu pozwalający na zabijanie obciążające pamięć procesy. Wszystkie programu cechują się przyjemnym dla oka i dopasowanym stylistycznie do kolorystyki Androida interfejsem.
Kluczową rolę odgrywają tutaj jednak Game Zone oraz Archos Mapping Tool. Pierwszy z nich to przeglądarka gier, za pomocą której znajdziemy tytuły zoptymalizowane pod kątem Gamepada 2. Kolorowe kafelki odpowiadają różnym kategoriom, w których znajdziemy po kilka lub kilkanaście tytułów. Drugi z programów pozwala na dostosowanie wszystkich pozostałych gier do sterowania za pomocą fizycznych przycisków. Możemy w ten sposób wskazać miejsca na ekranie, w których ma być imitowane dotknięcie po wciśnięciu wybranego guzika. Konfiguracja tego narzędzia nie jest prosta ani przyjemna, ale gdy już się nam uda, rezultaty są naprawdę zadowalające, bo w ten sposób możemy właściwie zmusić każą grę do współpracy z naszym urządzeniem.
Archos Gamepad 2 jest napędzany przez procesor Rockchip RK 3188 z czterema rdzeniami Cortex-A9 o taktowaniu 1,6 GHz. Wspiera go czterordzeniowy GPU Mali 400 MP4 oraz 2 GB pamięci RAM. Testowany model posiadał również 16 GB pamięci flash, którą można oczywiście rozszerzyć o dodatkowe 64 GB za pomocą karty MicroSD. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Benchmarki nie są łaskawe dla Archos Gamepada 2 i wyraźnie widać, że nie znajdziemy tutaj wydajności na poziomie topowych smartfonów i tabletów z Androidem.
To jednak tylko wykresy. Praktyka pokazuje, że Gamepad 2 radzi sobie bardzo dobrze z większością gier z Google Play. Nie miałem najmniejszych problemów z Asphaltem 7, Modern Combat 4, Angry Birds GO i wieloma innymi tytułami z grafiką 3D. Spadki liczby klatek na sekundę pojawiły się dopiero przy Real Racing 3, Asphalcie 8 oraz Modern Combat 5. Przy czym ten ostatni w przeciwieństwie do poprzednika niestety nie został przystosowany do współpracy z przyciskami Gamepada 2, co zmusiło mnie do ręcznej konfiguracji. Nie jest zatem idealnie, ale w większości zastosowań testowany tablet daje sobie nieźle radę i jeżeli nie będzie nam przeszkadzało trochę mniej płynne działanie tych najbardziej wymagających produkcji, powinniśmy być usatysfakcjonowani.