Test Prestigio 7600 DUO. Prestiżowy phablet ze średniej półki

Popularność phabletów przerosła chyba nawet oczekiwania ich twórców. Modę na duże wyświetlacze zapoczątkował Samsung z modele Galaxy Note. Potem rynek zalały dziesiątki alternatyw. Swój udział w tym segmencie chcą mieć również mniejsi producenci, czego dowodem jest testowany dziś phablet Prestigio 7600 DUO.

Prestigio działa na rynku już od 10 lat w 85 krajach na całym świecie. Można się było zatem spodziewać, że firma nie przepuści takiej okazji i wprowadzi również na rynek phablety. Dotąd największym urządzeniem w jej ofercie był MultiPhone 5300 DUO z ekranem o przekątnej 5,3 cala. Model 7600 DUO przełamał tę granicę, otrzymując aż 6-calowy wyświetlacz. Czy takie gabaryty to nie przesada? Jedno jest pewne – w kieszeni spodni raczej tego agdżetu nie zmieścimy (próbowałem).

Prestigio MultiPhone 7600 DUO pudelko

Zanim przyjrzymy się samemu phabletowi, krótki unboxing. W klasycznie wykonanym pudełku upchano nieco więcej akcesoriów niż można się było spodziewać. Tradycyjnie nie zabrakło najważniejszego, czyli ładowarki, kabelka USB i licznych broszurek oraz instrukcji obsługi. Miłym dodatkiem są całkiem nieźle grające słuchawki dokanałowe z mikrofonem oraz etui z klapką, która automatycznie wybudza i usypia phablet. Wygodne.

 

Prestigio MultiPhone 7600 DUO z wierzchu…

Już po wyjęciu z pudełka testowany phablet robi duże wrażenie, a to głównie za sprawą swoich rozmiarów. Producentowi udało się jednak wyjść z tego obronną ręką, bo grubość obudowy to zaledwie 8,4 mm. Nie jest to może rekordowy wynik, ale w tym segmencie na pewno wyróżniający.

Prestigio MultiPhone 7600 DUO front

Front to oczywiście tafla szkła pod którą umieszczono 6-calowy, otoczony czarną ramką wyświetlacz IPS OGS. Ekran prezentuje się przyzwoicie, choć nie zachwyca rozdzielczością. 1280 x 720 px w połączeniu z tą przekątną daje zagęszczenie 244 pikseli na cal. Trudno jednak narzekać. Przykładowo LG wypuszcza właśnie 10,1-calowe tablety z taką rozdzielczością, a więc Prestigio na ich tle wypada i tak nieźle. Dzięki zastosowaniu technologii IPS kąty widzenia są bardzo szerokie. Większych zastrzeżeń nie mam też do odwzorowania kolorów. Myślę jednak, że ekran powinien być znacznie jaśniejszy, bo korzystanie z niego w słoneczne dni jest bardzo uciążliwe.

 

Nad wyświetlaczem umieszczono zabezpieczony metalową maskownicą głośniczek rozmów, a także kamerkę do wideorozmów (aż 8 Mpix!), diodę powiadomień i czujniki światła oraz zbliżeniowy. Na przeciwległym krańcu znajdziemy trzy podświetlane, dotykowe ikonki: multitasking (pełni funkcję menu, dopiero dłuższe przytrzymanie daje dostep do działających w tle aplikacji), home oraz menu. Nie działają one idealnie – czasami musiałem kilkukrotnie stukać w przycisk, żeby uzyskać pożądaną reakcję. Warto zwrócić też uwagę na mikroskopijny otwór tuż przy dolnej krawędzi – to tutaj znajduje się mikrofon rozmów.

Prestigio MultiPhone 7600 DUO MicroUSB Prestigio MultiPhone 7600 DUO guziki

Konstrukcję wzmocniono całkiem solidną ramką, która składa się z dwóch elementów – lakierowanej, chromowanej listwy umieszczonej bliżej frontu, a także matowej, w kolorze beżowym. Ta druga część kryje kilka dodatkowych elementów. Na lewej krawędzi znajdziemy dwustopniowy przycisk regulacji głośności oraz guziczek zasilania. Na górze, tuż obok siebie umieszczono natomiast złącze MicroUSB i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm minijack.

Prestigio MultiPhone 7600 DUO back

Tylna klapka jest najsłabszym ogniwem całej konstrukcji Prestigio 7600 DUO. Nie dość, że zauważalnie ugina się pod ciężarem dłoni to jeszcze okropnie trzeszczy. W górnej części producent umieścił obiektyw aparatu z matrycą 13 Mpix i diodą doświetlającą (tuż poniżej). Na dole, nieco pop prawej widać natomiast zabezpieczony maskownicą otwór, pod którym ukryto głośnik multimedialny. W miejscu tym nie mogło zabraknąć również loga producenta, które ma błyszczącą, chromowaną postać. Ciekawostką jest znaczek NFC w centralnej części obudowy, który ma informować o obecności tego modułu wewnątrz urządzenia.

Prestigio MultiPhone 7600 DUO obiektyw

Pod klapką bez niespodzianek. Producent ukrył tutaj dwa sloty na karty SIM: pełnowymiarowy oraz Micro SIM. Tuż obok znajdziemy natomiast miejsce na karty MicroSD. Do wszystkich tych gniazd dostęp można uzyskać tylko po wyjęciu baterii. Ta została wykonana w technologii litowo-jonowej i ma pojemność 2600 mAh, czyli bardzo niewielką. Daje się to odczuć w trakcie użytkowania phabletu, bo jedno ładowanie wystarcza maksymalnie na jeden dzień średnio intensywnego użytkowania.