Zamawianie jedzenia na smartfonie? Sprawdzamy aplikacje mobilne PizzaPortal

Zamawianie jedzenia przez telefon? To wydaje się proste – wybieramy numer i dzwonimy. Ale chwila! Jaki numer? Szukanie restauracji w internecie potrwa, a my jesteśmy głodni! I tutaj z pomocą przychodzą mobilne aplikacje Pizza Portal – na Androida, Windowsa Phone oraz iOS. Sprawdźmy z czym to się je i, co najważniejsze, jak smakuje.

Telefonowanie do lokalu w celu złożenia zamówienia ma swoje zalety, ale bywa kłopotliwe. Skąd mamy wiedzieć, jaką ofertę mamy do dyspozycji i czy podrzucona pod nasze drzwi kilka miesięcy temu ulotka jest dalej aktualna? Mało tego, zawsze istnieje ryzyko, że trafimy na gburowatą obsługę, której za nic w życiu nie da się przetłumaczyć, że nie chodzi o papryczki peperoni tylko salami pepperoni, a ten sos to miał być czosnkowy a nie koperkowy.

Z Pizzą Portal znam się nie od dziś, dlatego gdy pojawił się pomysł przetestowania oferowanych przez serwis aplikacji mobilnych, nie zastanawiałem się zbyt długo. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, gdyż nie zmusza nas do korzystania z komputera. Smartfon jest stale dostępny pod ręką, a więc złożenie zamówienia – nawet, gdy znajdujemy się w głuszy, odcięci od świata jest kwestią chwili. Oczywiście zakładając, że którykolwiek dostawca odważy się wówczas je do nas dowieźć, a po drodze nie pożrą go niedźwiedzie.

 

Smakołyki dla Androida

Zamawianie jedzenia z aplikacją PizzaPortal.pl dla Androida jest banalnie proste. Zaczynamy od wpisania adresu, na który ma dotrzeć nasz posiłek. Szkoda, że nie zaimplementowano tutaj mechanizmu wykorzystującego GPS w naszym urządzeniu, wówczas trwałoby to krócej. Ale wprowadzenie miasta, ulicy i numeru nie jest znowu aż tak czasochłonne (zwłaszcza, że algorytm skutecznie podpowiada nazwy już po wpisaniu kilku pierwszy liter), więc po krótkiej chwili trafiamy do ekranu z listą restauracji.

Pizza Portal Android (3)

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, PizzaPortal to nie tylko pizzerie. Na liście można znaleźć lokale z chińszczyzną, sushi, a nawet domowymi przysmaki (np. pierogarnie). Twórcy chwalą się bazą liczącą ponad 2 tys. restauracji z 400 miejscowości w całej Polsce. Jest zatem w czym wybierać. Przy każdym lokalu znajdziemy informacje o jego lokalizacji, a także godziny otwarcia. Co istotne, aplikacja automatycznie blokuje te, które są już zamknięte. Nie musimy się zatem obawiać, że zamówimy jedzenie w miejscu, gdzie nie ma już żywej duszy.

Gdy zdecydujemy się na lokal przychodzi najprzyjemniejszy etap zamówienia, czyli wybieranie przysmaków. Odbywa się to w sposób bardzo prosty – wystarczy dotknąć palcem tą potrawę, którą sobie życzymy. W niektórych przypadkach wyświetlony zostanie wówczas dodatkowy ekran, gdzie możemy np. zadecydować o rozmiarze pizzy czy też wskazać dodatkowe składniki (lub też odjąć te, za którymi nie przepadamy).

Pizza Portal Android (1)

Pasek przy dolnej krawędzi ekranu informuje nas o zawartości wirtualnego koszyka. Można go łatwo podejrzeć – wystarczy chwycić za cienki brązowy pasek z dwiema jasnymi kreskami, a następnie przeciągnąć palcem ku górze. Wówczas zobaczymy wszystkie wybrane potrawy. W razie potrzeby z tego poziomu będzie można je usuwać.

Gdy już wszystko gotowe, wystarczy skorzystać z dużego żółtego przycisku przejścia do kasy. Naszym oczom ukaże się kolejny ekran i dodatkowe opcje do wyboru. Zaczynamy od sposobu dostawy – możemy zażyczyć sobie, by zamówienie zapukało do naszych drzwi, albo poinformować lokal, że odbierzemy je sami. Jeżeli mamy jakiś kod rabatowy (jeśli wytrwacie do końca recenzji, będziecie mogli odpowiedzieć twierdząco na to pytanie), możemy go tutaj wprowadzić i obniżyć w ten sposób cenę naszego zamówienia. Warto zauważyć, że PizzaPortal jest pod tym względem bardzo hojna. Fani na Facebooku czy subskrybenci listy mailingowej co i rusz otrzymują kody na 10-, 15-, a nawet 20-procentowe zniżki. Opłaca się zatem należeć do tego grona.

Pizza Portal Android (2)

A skoro o pieniądzach mowa, za nasze zamówienie możemy zapłacić na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest gotówka przekazana dostawcy po dostarczeniu zamówienia. Co jednak w sytuacji, gdy nią nie dysponujemy? Aplikacja daje nam inne opcje. Możemy np. wykorzystać do tego celu nasze konto PayPal, albo kartę płatniczą. W tym ostatnim przypadku, zaimplementowana została praktyczna funkcja zapamiętywania danych z karty, a więc przy każdym kolejnym zamówieniu nie będziemy musieli wpisywać ich ponownie.

Po złożeniu zamówienia na ekranie urządzenia wyświetlony zostanie timer odliczający czas do jego realizacji. Jest to uzależnione od wielu czynników. Zamawiając w sobotni wieczór nie spodziewajmy się, że jedzenie zjawi się u nas równie szybko, co w poniedziałkowe przedpołudnie. Tak czy inaczej jest to wygodny sposób do monitorowania naszego zamówienia. Zapewniam, że wgapianie się hipnotyzującym spojrzeniem w licznik wcale nie przyśpiesza odliczania (sprawdzałem!). Niestety nie mogę tego dopisać do wad aplikacji.

Dużym plusem wersji dla Androida jest przejrzysty interfejs. Na tym polu twórcy spisali się na medal. Poszczególne pozycje w prezentują się w sposób przystępny, a cały proces zamówienia – począwszy od wpisania adresu, a na dokonaniu płatności skończywszy – przebiega bardzo intuicyjnie i sprawnie. Można narzekać, że nie jest to natywne dla Androida Holo UI, ale to nie zmienia faktu, że program wygląda świetnie.