Netflix, Hulu, Pandora i inni w Polsce? Już są! Sprawdzamy usługę Smart DNS

Fani seriali nie mają w Polsce lekkiego życia. Internetowi giganci na ogół nigdy nie zapuszczają się nad Wisłę ze swoimi usługami. Nie mamy zatem co liczyć na rychły debiut Netfliksa, Hulu i innych telewizyjnych usług zza oceanu. Lekarstwem na tę dolegliwość ma być usługa Smart DNS oferowana przez HideIPVPN.

„Smart DNS? Przeciez do takich rzeczy są VPN-y” – ktoś pewnie właśnie teraz pomyślał. I słusznie. Smart DNS niejako wywodzi się z usługi VPN, którą HideIPVPN również posiada w swojej ofercie. Czym się różnią i w jaki sposób funkcjonują, a co najważniejsze, jakie korzyści można odnieść, korzystając z nich? Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości w tej recenzji.

 

Szczypta teorii

VPN jest rozwiązaniem znanym nie od dziś. Technologia ta pozwala nam w bezpieczny, zaszyfrowany i anonimowy sposób uzyskiwać dostęp do wybranych zakątków sieci. To rodzaju tunelu, którym łączymy się ze stronami www i internetowymi usługami bez ryzyka, że ktokolwiek nas namierzy, zidentyfikuje i zlokalizuje. Stwarza to oczywiście pole do nadużyć, ale jednocześnie jest bardzo skutecnzym sposobem na ochronę swojej prywatności i anonimowości. A te, jak dobrze wiemy po aferze związanej z programem PRISM, są bardzo kruche. Jeżeli dodamy do tego coraz śmielej poczyniających sobie w sieci cyberprzestępców, a także ryzyko płynące z korzystania z publicznych sieci WiFi i hotspotów, otrzymamy milion powodów przemawiających za tym, że z VPN korzystać warto.

Nie jest jednak tak do końca kolorowo, bo korzystanie z VPN wiąże się również ze spadkami wydajności. Opisywany wyżej tunel to zarazem wąskie gardło dla naszego łącza internetowego. Skala problemu jest uzależniona od fizycznej odległości serwera od naszej lokalizacji. Nie jest do końca powiedziane, jak bardzo odczujemy negatywne skutki korzystania z VPN. Trzeba jeednak mieć na uwadze, że tunel VPN tylko teoretycznie łączy się bezpośrednio. W praktyce droga, jaką pokonują dane, często biegnie przez wiele różnych serwerów. Przyczyną jest zatem tutaj nie tyle wydajność pojedynczej maszyny, a po prostu skomplikowana struktura połączenia. W HideIPVPN, na przykładzie którego opisuję technologię VPN, mamy do wyboru cały pakiet lokalizacji, z którymi możemy się łączyć. Istnieje zatem szansa, że trafimy na taki, który będzie możliwie najefektywniej spełniał swoje zadanie.

vpn_ceny

W internecie znajdziemy całą masę bezpłatnych serwerów VPN i bramek proxy. Pytanie tylko, na ile są one faktycznie bezpieczne. Tymczasem okazuje się, że zakup takiej usługi wcale nie musi odbić się negatywnie na naszym budżecie. Ceny zaczynają się już od niespełna 6 dolarów miesięcznie, co przy bezpośrednim przeliczeniu wynosi ok. 19 złotych.

Jak to się ma do usługi Smart DNS? Otóż VPN to narzędzie, które przynosi korzyści przede wszystkim na polu prywatności, anonimowości i bezpieczeństwa. Cały ruch jest tutaj szyfrowany, a sam dostawca nie przechowuje historii ruchu internetowego użytkowników. Można zatem spać spokojnie. VPN może nam również zapewnić dostęp do zagranicznych usług i serwisów, jak chociażby przytaczane we wstępnie Netflix czy Pandora. Sęk w tym, ze w połączeniu ze spadkami wydajności łącza efekty mogą być nienajlepsze.

2014-08-01_110434

I tutaj pojawia się Smart DNS. HideIPVPN dedykuje tę usługę nie tylko użytkownikom krajów, w których nie można w normalny sposób uzyskać dostęp do atrakcyjnych serwisów zza Oceanu. Równie dobrze może ona bowiem posłużyć np. Polakom przebywającym za granicą, którzy chcieliby uzyskać dostęp do rodzimych platform VOD.

Czym jest Smart DNS? Jest to rodzaj specjalnie skonfigurowanego serwera DNS (dla laików – jest to punkt, z którym łączy się nasz komputer za każdym razem, gdy próbujemy uruchomić jakąkolwiek stronę www. Pełni on rolę swoistego drogowskazu i przekierowuje transmisję danych na odpowiednie tory). Rozpoznaje on adresy, z którymi próbuje się łączyć użytkownik. Jeżeli są to strony, które nie znajdują się na liście serwera, cały proces przebiega normalnie. W przeciwnym wypadku, gdy próbujemy wejść na np. netflix.com, Smart DNS zadba o to, aby część pakietów (tylko ta niezbędna, a nie całość, jak w przypadku VPN) została przekierowana do odpowiedniej lokalizacji. Wówczas strona rozpozna nas jako użytkownika z USA lub UK i wyświetli odpowiednie treści. Proste, prawda?

smartDNS_serwisy

W odróżnieniu od VPN w przypadku Smart DNS nie jest stosowane żadne szyfrowanie. Nie można zatem stosować tej usługi jako swego rodzaju powłoki ochronnej dla naszych działań w sieci. Jednocześnie jednak wiąże się to ze znikomym wpływem na wydajność naszego łącza internetowego. Można zatem śmiało napisać, że usługa ta jest wręcz stworzona do tego, by zapewnić użytkownikom dostęp do usług i serwisów zablokowanych w danych regionie. Netflix w rozdzielczości Full HD, a nawet 4K stoi przed nami otworem.

smartDNS_ceny

Ile to kosztuje? Za miesiąc zapłacimy symboliczne 5 dolarów, a więc ok. 15 złotych. Warto jednak zauważyć, że wykupując abonament na cały rok, miesięczny koszt spada do jakiś 3,2 dol., a to w bezpośrednim przeliczeniu zaledwie 10 złotych! Cenowo Smart DNS wypada zatem bardzo atrakcyjnie.