Creative prezentuje kolejne karty dźwiękowe z serii Sound Blaster Z

Jak zapewnia Creative, dwa kolejne modele z serii Z – Sound Blaster Zx oraz Sound Blaster ZxR – mają osiągnąć pełnię możliwości, jakie zaprezentowano w dostępnym już na rynku modelu Sound Blaster Z.

Konstrukcja serii kart Sound Blaster Z opiera się na autorskiej technologii procesora dźwięku i głosu Sound Core3D. Procesor ten zaprojektowany został tak, by współpracować z technologiami SBX Pro Studio i CrystalVoice, tworząc tym samym kompletną platformę audio. Wśród technologii SBX Pro Studio znalazły się rozwiązania odpowiedzialne m.in. za efekty przestrzennego dźwięku 3D, korekcję strat wysokich i niskich częstotliwości w wyniku kompresji czy inteligentne dozowanie wzmocnienia i tłumienia, mające pozwalać na uniknięcie gwałtownych zmian w poziomie głośności. Technologie CrystalVoice to z kolei rozwiązania poprawiające jakość dźwięku poprzez m.in. eliminację pogłosu i hałasów z otoczenia oraz wytwarzanie sfery akustycznej, w obrębie której mikrofony przechwytują dźwięk i przekazują go do odbiorcy.

Karta Sound Blaster Zx zamknięta została w czerwonej obudowie z kolorowym oświetleniem LED. Dostarcza ona dźwięku, w którym odstęp sygnału od szumu wynosi 116 dB. Kolejne funkcje oferują wsparcie przejścia 192 kHz do wyjścia analogowego, wzmacniacz słuchawek 600 Ohm, pozłacane złącze I/O oraz SB Speaker-Calibration, który kalibruje parametry głośnika w zależności od akustyki pomieszczenia. Najważniejszą różnicą między kartą Sound Blaster Zx a jej młodszą siostrą Sound Blaster Z, jest zewnętrzny moduł ACM – posiada on wbudowaną parę mikrofonów oraz złącza mikrofonowo-słuchawkowe. Z jego poziomu można sterować głośnością dźwięku oraz źródłem jego emisji. Karta wzbogacona została również o systemy Dolby Digital Live oraz DTS Connect – zapewniają one przesyłanie sygnału audio do dekodera lub zestawu kina domowego za pośrednictwem pojedynczego kabla. Dzięki temu niezależnie od źródła, możliwe ma być uzyskanie przestrzennego dźwięku wielokanałowego 5.1.

Najbardziej zaawansowanym członkiem rodziny kart Sound Blaster Z ma być model ZxR. Wyposażony on został w studyjnej jakości komponenty, takie jak zewnętrzne przetworniki cyfrowo-analogowe (DACs), gwarantujące stosunek sygnału do szumu na poziomie 124 dB. W zestawie oprócz podstawowej karty ZxR znalazła się również karta rozszerzająca DBPro, wyposażona w wyjście optyczne. Profesjonalne przetworniki analogowo-cyfrowe (ADCs) umieszczone w karcie DBPro, zapewniają odstęp sygnału od szumu na poziomie 123 dB z gniazdem RCA Aux-in i wejściem optycznym odpowiadającym za studyjną jakość nagrań. Podobnie, jak model Zx, tak i karta Sound Blaster ZxR posiada zewnętrzny moduł kontroli dźwięku z wbudowaną parą mikrofonów wielokierunkowych, wejściem/wyjściem mikrofonowo-słuchawkowym oraz pokrętłem pozwalającym na regulację natężenia dźwięku.

Karta Sound Blaster Zx dostępna jest już dostępna w sprzedaży w cenie 599 zł, a Sound Blaster ZxR zadebiutuje w lutym, w cenie 999 zł.

 

Rozwiązania i technologie zastosowane w kartach Sound Blaster Zx i ZxR

 • Procesor dźwięku Sound Core3D obsługujący zaawansowane technologie dźwięku i głosu.
 • Technologie dźwiękowe SBX Pro Studio oferujące niespotykany, realistyczny dźwięk
  i niesamowite efekty przestrzenne w głośnikach i zestawach słuchawkowych.
 • Technologie CrystalVoice gwarantujące krystaliczną czystość głosu podczas konferencji wideo, gier wieloosobowych oraz czatów internetowych.
 • Wysokiej jakości wzmacniacz wyjścia słuchawkowego, pozwalający na podłączenie słuchawek i zestawów słuchawkowych o impedancji do 600 omów.
 • Zewnętrzne przetworniki cyfrowo-analogowe zapewniające odstęp sygnału od szumu na poziomie 120 dB w przypadku kart Sound Blaster Zx oraz 124dB w przypadku karty Sound Blaster ZxR.
 • Zewnętrzny moduł kontroli dźwięku ACM z parą wbudowanych mikrofonów i złączami mikrofonowo-słuchawkowymi.
 • Płyta „córka” DBPro, w którą wyposażona została karta Sound Blaster ZxR i która, dzięki wyjściu i wejściu optycznemu, umożliwia odbieranie i nagrywanie sygnału dźwiękowego
  w jakości studyjnej.

 

Minimalne wymagania systemowe

 • Zalecany jest procesor Intel Core 2 Duo lub odpowiadający mu procesor AMD 2,2 GHz bądź szybszy.
 • Płyta główna z chipsetem Intel, AMD lub innym, w pełni zgodnym
 • Microsoft Windows 8 (32/64-bit), Windows 7 (32/64-bit)
 • 1 GB pamięci RAM
 • Ponad 600 MB wolnej przestrzeni dyskowej
 • Wolne gniazdo PCI Express (x1, x4 lub x16)
 • Dostępne gniazdo I/O w obudowie
 • Dostępny napęd CD-ROM lub DVD-ROM

 

Informację nadesłała agencja PowerSales