Test Huawei Ascend Y530. Tani smartfon dla każdego?

Firma Huawei na tle innych producentów smartfonów wyróżnia się tym, że potrafi wprowadzić na rynek urządzenie o nieco lepszej specyfikacji, skutecznie trzymając przy tym w ryzach cenę. Dowodem tego jest chociażby ich najnowszy flagowiec, Ascend P7, który mimo wyśrubowanych parametrów wcale nie pustoszy portfela.

Ja dziś chciałbym się przyjrzeć smartfonowi Huawei Ascend Y530, który jest typowym, low-endowym gadżetem adresowanym przede wszystkim do użytkowników początkujących, a nawet takich, którzy dotąd nie mieli do czynienia z kategorią urządzeń, jakimi są smartfony.

Huawei Ascend Y530 zestaw

Pudełko ze sprzętem nie kryło żadnych niespodzianek. Właściwie jego zawartość można było odgadnąć, nie zaglądając do środka. Poza samym urządzeniem producent umieścił tutaj zestaw słuchawkowy, dwuczęściową ładowarkę z kabelkiem USB oraz zestaw broszurek i instrukcji obsługi. Cóż, skoro formalności za nami, spójrzmy na samego smartfona.

Specyfikacja Huawei Ascend Y530

  • Wyświetlacz: LCD TFT 4,5 cala, 854 x 480 px
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210), 1,2 GHz, dwurdzeniowy
  • Pamięć RAM: 512 MB
  • Pamięć wewnętrzna: 4 GB + slot na MicroSD
  • System operacyjny: Android 4.3 Jelly Bean z nakładką graficzną Emotion UI
  • Łączność: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, HSDPA+ (do 21 Mb/s)
  • Aparat: 5 Mpix, dioda LED + kamerka 0,3 Mpix z przodu
  • Akumulator: 1750 mAh
  • Wymiary: 132,5 x 67 x 9,3 mm
  • Waga: 145 g

Wygląd i wykonanie

Huawei Ascend Y530 to dość kompaktowe urządzenie. Wymiary 132,5 x 67 x 9,3 mm sprawiają, że z powodzeniem zmieści się w nawet stosunkowo niewielkiej kieszeni spodni. Do wykonania obudowy użyto delikatnie gumowanego tworzywa, co stworzyło bardzo ciekawy efekt. Całość może nie sprawia wrażenia pancernej, ale powinna przeżyć nawet nieco bardziej ekstremalne scenariusze. W kwestii wyglądu trudno napisać cokolwiek konkretnego, bo jest on bardzo standardowy. Zasadniczo Y530 powinien tym samym przypaść do gustu większości odbiorców.

Huawei Ascend Y530 front

Huawei Ascend Y530 przyciski

Front to, jak zawsze, jednolita tafla szkła otoczona delikatnie zaokrągloną do tyłu plastikową ramką. Pod ekranem znajdziemy trzy dotykowe przyciski: back, home oraz menu. Niestety nie są one w żaden sposób podświetlane, co utrudni korzystanie ze smartfona w ciemnościach. Nad ekranem, tuż przy górnej krawędzi znalazło się wgłębienie zabezpieczone metalową maskownicą. Jest to oczywiście głośnik rozmów. Nieopodal producent umieścił również czujniki (światła i zbliżeniowy, diodę powiadomień oraz obiektyw przedniej kamerki.

Huawei Ascend Y530 glosnik

Huawei Ascend Y530 back

Tył wykonano z bardzo przyjemnego w dotyku gumowanego tworzywa. Dodatkowo prążkowana powierzchnia sprawia, że smartfon dobrze i pewnie leży w dłoni. Poza swoim logiem w centralnej części producent umieścił tutaj (w jednej linii) głośnik multimedialny, obiektyw aparatu oraz diodę doświetlającą. Klapka jest zdejmowana, do czego potrzeba nieco siły. Pod nią umieszczono baterię oraz sloty na kartę SIM i MicroSD.

Huawei Ascend Y530 camera Huawei Ascend Y530 buttons

Przyciski zasilania oraz regulacji głośności znajdziemy na lewej krawędzi. Działają one względnie lekko i mają wyraźny skok. Do ich wykonania wykorzystano błyszczący plastik. Przeciwległa, prawa krawędź pozostała niezagospodarowana.

Huawei Ascend Y530 MicroUSB Huawei Ascend Y530 minijack

Krawędzie na dole i u góry wyróżniają się ze względu na szary kolor. Pierwszą z nich wykorzystano do umieszczenia portu Micro USB (wspiera funkcję OTG, a więc możemy z powodzeniem podłączyć tutaj zewnętrzne nośniki pamięci i nie tylko) oraz otworu na mikrofon rozmów. Na drugiej można znaleźć natomiast złącze słuchawkowe 3,5 mm minijack.