Test Huawei Ascend Y530. Tani smartfon dla każdego?

System, aplikacje i wydajność

Huawei Y530 pracuje pod kontrolą systemu Android 4.3 Jelly Bean opatrzonego nakładką graficzną Emotion UI. Już wcześniej ją opisywałem przy okazji innych urządzeń Huawei. Warto tutaj wspomnieć jedynie o całkowitej rezygnacji z szuflady na aplikacje i wyświetlaniu ikonek bezpośrednio na pulpicie, co moim zdaniem jest dużym atutem tego interfejsu.

Huawei Y530 Android

Producent zaimplementował tutaj również obsługę motywów oraz zmodyfikował większość systemowych aplikacji z dialerem, menedżerem SMS i panelem ustawień na czele. Na pasku stanu znajdziemy natomiast przewijany panel z przełącznikami. Wszystko ma nieco „cukierkową” stylistykę, co jednak łatwo rozwiązać, stosując po prostu inny motyw.

Huawei Y530 system Huawei Y530 aplikacje

Wśród zainstalowanych domyślnie na Huawei Y530 aplikacji znajdziemy m.in. menedżera plików, notatnik, program do wykonywania kopii zapasowych, latarkę, a także moduł aktualizacji. Nie zabrakło też standardowego pakietu od Google, a więc przeglądarki Chrome, Gmaila, Dysku czy klienta Google+.

Huawei Y530 pamiec

Pamięć nie jest mocnym punktem testowanego Huawei Ascend Y530. Producent wbudował tutaj jedynie 512 MB RAM-u, co skutecznie ogranicza możliwości multitaskingu. Aplikacje w tle są szybko zamykane ze względu na brakującą pamięć i tym samym trudno wykonywać kilka czynności jednocześnie. Natomiast 4 GB pamięci wewnętrznej oznaczają, że tuż po zakupie będziemy zmuszeni do wyposażenia się w kartę MicroSD. W praktyce bowiem otrzymamy tutaj jedynie 1,86 GB przestrzeni, co szybko okaże się niewystarczające.

Wydajność Huawei Ascend Y530 prezentuje się przeciętnie. W tym segmencie cenowym można by oczekiwać czegoś więcej. Sercem smartfona jest układ Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210) z dwoma rdzeniami o taktowaniu 1,2 GHz. Dziś większość producentów urządzeń z tej półki stawia już na czterordzeniowe układy. Fajnym przykładem jest tutaj Kruger&Matz, którego budżetowe słuchawki są napędzane również przez Snapdragony o całkiem przyzwoitej mocy obliczeniowej.

Huawei Y530 wydajnosc

Niemniej sam system działa bardzo płynnie. Animacje nie są „poszarpane”, a poszczególne zadania wykonuje się tutaj względnie sprawnie. Problemy pojawiają się dopiero po uruchomieniu bardziej zaawansowanych programów oraz gier 3D.