Test tabletu Ferguson Regent TV8. Telewizja DVB-T bardzo mobilna

Mobilna telewizja? Kiedyś oznaczało to taszczenie ze sobą małego kineskopowego telewizora i dużej, teleskopowej anteny. Dziś możemy w tym celu wykorzystać tablet z tunerem DVB-T. Firma Ferguson proponuje 8-calowy model Regent TV8.

Telewizja cyfrowa DVB-T kwitnie w naszym kraju. Liczba kanałów sukcesywnie rośnie (na 2015 rok planowane jest uruchomienie ósmego multipleksu), a w sklepach właściwie już nie ma telewizorów bez odpowiednich tunerów. Ale coraz częściej analogiczne rozwiązania trafiają też na rynek mobilny – do tabletów. W rezultacie powstają konstrukcje takie, jak testowany dziś Ferguson Regent TV8.

Ferguson jest firmą, którą osobiście kojarzę z dekoderami DVB-T. Przyznam się, że modele Ariva T65 oraz T650 na tyle mnie przekonały, że zdecydowałem się zaopatrzyć w nie całą rodzinę. Łącznie zainstalowałem i skonfigurowałem ok. 8 urządzeń. Czy Regent TV8 okaże się równie udanym sprzętem?

Pudełko, w którym otrzymałem tablet wykonano z grubej tektury. Wewnątrz producent ukrył standardowy zestaw akcesoriów, a więc jednoczęściową ładowarkę, kabel USB, przejściówkę USB OTG oraz słuchawki. Wszystko to dopełniają papierowe instrukcje obsługi i gwarancja. Cierpi on też na standardowe choroby – ładowarka mogłaby współgrać z kabelkiem USB, a słuchawki grać o wiele lepiej.

Specyfikacja tabletu Ferguson Regent TV8

  • Procesor: Dwurdzeniowy AMLogic AML8726-MX, ,5GHz, Cortex A9
  • GPU: Dwurdzeniowy Mali-400 MP2
  • Wyświetlacz: 8-calowy IPS, rozdzielczość 1024 x 768 px
  • System operacyjny: Android 4.1 Jelly Bean
  • Pamięć RAM: 1 GB DDR3
  • Pamięć flash: 8 GB + MicroSD (do 32 GB)
  • Aparat: 8 Mpix z autofokusem oraz 2 Mpix z przodu
  • Łączność: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth, port podczerwieni, tuner DVB-T
  • Złącza: HDMI 1.4a, Micro USB, 3,5 mm Minijack
  • Bateria: 5000 mAh Litowo-polimerowa

Wygląd i wykonanie

Ferguson Regent TV8 pod względem designu jest urządzeniem dość nietypowym. Obudowę wykonano co prawda z tworzywa sztucznego, ale całkiem sprawnie udaje się mu imitować aluminium. Srebrny, matowy lakier przyjemnie mieni się w świetle i nie zbiera odcisków palców. Co istotne, całość wykonano solidnie. Elementy są dobrze spasowane, a plastikowa konstrukcja nie trzeszczy ani nie ugina się pod ciężarem palców. Jak na sprzęt z dolnej półki cenowej Ferguson Regent TV8 wypada zatem stosunkowo nieźle, a przy tym jest inny niż większość tabletów (czy ładny? To już oceńcie sami).

Ferguson Regent TV8 (10)

Front w przeważającej mierze stanowi 8-calowy wyświetlacz otoczony grubą, czarną ramką. Przy górnej krawędzi producent umieścił obiektyw kamerki 2 Mpix oraz czujnik światła. Po bokach znajdziemy natomiast dwie podłużne szpary zabezpieczone plastikowymi, srebrnymi siatkami. To tutaj umieszczono głośniki. Nie grają one może idealnie, ale względnie czysto i głośno, co powinno zadowolić większość użytkowników. Na tym nie koniec, bo całość otacza kolejna ramka – tym razem srebrna i wykonana z tego samego, sztucznego tworzywa co krawędzie tabletu. Delikatnie sprofilowano ją tak, aby cała konstrukcja sprawiała wrażenie bardziej kompaktowej.

Ferguson Regent TV8 (9) Ferguson Regent TV8 (8)

Tył tabletu prezentuje się zaskakująco. Złożono go z trzech elementów. Dolna i górna listewka wykonane zostały z materiału identycznego jak krawędzie oraz ramka wokół ekranu. Ta ostatnia mieści obiektyw aparatu 8 Mpix. Centralna część to natomiast plastik o fakturze stylizowanej na szczotkowane aluminium. Efekt jest bardzo zadowalający – tablet nie zbiera odcisków palców, a wszelkie zarysowania są maskowane przez zastosowany wzorek. Ciekawym dodatkiem jest umieszczone dokładnie po środku podświetlane logo producenta (oczywiście efekt ten można wyłączyć w ustawieniach systemu).

Ferguson Regent TV8 (7) Ferguson Regent TV8 (6)

Na prawej krawędzi umieszczono dwustopniowy przycisk regulacji głośności. Lewa to kolejna niespodzianka – port podczerwieni pozwalający na przekształcenie naszego tabletu w pilot do telewizora oraz innych sprzętów RTV. Najwięcej elementów znajdziemy na dole. Począwszy od lewej są to: mikrofon, gniazdo słuchawkowe minijack, slot na karty MicroSD, port Mini HDMI (1.4a), przyciski zasilania, reset (wgłębiony) i home, port MicroUSB (z obsługą OTG) oraz gniazdo ładowania DC-IN.

Ferguson Regent TV8 (3) Ferguson Regent TV8 (4)

W lewym górnym rogu znajdziemy również wysuwaną, teleskopową antenę, która służy do odbierania sygnału DVB-T. Ma ona ok. 25 cm długości i może być swobodnie regulowana we wszystkich kierunkach. Niemniej warto na nią uważać, bo wydaje się wątła i każde fizyczne uszkodzenie może pozbawić nas możliwości odbioru telewizji cyfrowej.