Powiew chłodu od spodu – test podstawki pod laptopa AAB Cooling NC60

Wydawać by się mogło, że styczeń nie jest miesiącem docelowym do używania podstawki chłodzącej. Za oknem, mimo nadzwyczaj ciepłej zimy, ciągle przecież królują temperatury, które skutecznie mogą obniżyć zapał nie jednego laptopa i notebooka. W przypadku zbyt dużej mocy obliczeniowej i rozpalonych podzespołów można więc spokojnie szukać ratunku na zewnątrz, ale… ale odstawmy żarty na bok i nie szukajmy tak radykalnych rozwiązań. Zróbmy to po ludzku i sprawdźmy jak za chłodzenie naszego sprzętu odpowiadać może podstawka AAB Cooling NC60.

AAB Cooling NC60 to dopiero druga podstawka chłodząca sprawdzana na naszych łamach – wcześniej mieliście możliwość przeczytać pozytywną recenzje podobnego produktu, jakim jest Zalman ZM-NC3. Dzisiaj sprawdzimy jak sprawuje się nieco droższa konkurencja, bo model od AAB Cooling możemy dostać na stronie producenta za 119 złotych. Skąd ten wzrost ceny w odniesieniu do konkurencji i innych produktów tej firmy? Przede wszystkim z powodu użytych do wykonania podstawki materiałów – NC60 w niemal całości została stworzona z aluminium. Pozostaje jeszcze sprawdzić, czy za większą dbałością o podstawy, idzie również jakość w tym co najważniejsze, czyli utrzymywaniu bezpiecznej temperatury laptopów i notebooków.

[toggler title=”Specyfikacja podstawki chłodzącej AAB Cooling NC60″]

  • Wymiary: 390 x 303 x 40 mm
  • Waga: 885 gramów
  • Materiały: aluminium, plastik
  • Kolor: czarny
  • Napięcie: 5V
  • Interfejs: USB
  • Chłodzenie: 1x wentylator
  • Średnica wentylatora: 195 mm
  • Prędkość wentylatora: 500 rpm (+/- 10 proc.)
  • Poziom głośności wentylatora: 12 db

[/toggler]

AAB Cooling NC60

Na samym początku przygody z AAB Cooling NC60 potencjalny użytkownik nie powinien się czuć zawiedziony. Zestaw sprzedażowy testowanej dziś podstawki chłodzącej nie jest co prawda nadzwyczaj rozbudowany, lecz uczciwie trzeba przyznać, że można się było tego spodziewać. Dostarczonemu do mnie przez kuriera pudłu ze sprzętem, towarzyszył dość złowieszczy klekot „czegoś latającego wewnątrz”. Na szczęście po otwarciu paczki okazało się, że zabezpieczenie urządzenia nie pozostawia wątpliwości, a źródłem wprowadzających zamęt dźwięków jest drugi z elementów wyposażenia – kabel z podwójnym USB do podłączenia sprzętu. Na tym możemy skończyć wymienianie zawartości towarzyszącej AAB Cooling NC60 – ani instrukcji obsługi, ani czegokolwiek innego w pudle nie znajdziemy. Jak jednak napisałem wcześniej, w zupełności można się było tego spodziewać. Niczego więcej, nie będziemy bowiem potrzebowali.

Wygląd, wykonanie i ergonomia AAB Cooling NC60

[pull_quote_right]Przednia krawędź zachodzi na całość tworząc zauważalny próg, dzięki czemu korzystający z AAB Cooling NC60 odnajdą prosty sposób na idealnie poziome ustawienie komputera, a przy okazji zapobiegną jego zsunięciu się[/pull_quote_right]Najnowsze podstawki polskiego producenta wyglądają bardzo podobnie. Jednym z ich wyznaczników, w co rzecz jasna musi się wpisywać AAB Cooling NC60, jest otwarta konstrukcja urządzenia. Wierzch podstawki składa się z aluminiowego stelaża, który został wyprofilowany pod delikatnym kątem w kierunku użytkownika – sprawia to, że wygodnie możemy dać spocząć naszym nadgarstkom. Pionowe krawędzie wyposażone zostały w hamujące poślizg żłobienia, na których spokojnie i bezpiecznie mogą spoczywać nóżki laptopa. Przednia krawędź zachodzi na całość tworząc zauważalny próg, dzięki czemu korzystający z AAB Cooling NC60 odnajdą prosty sposób na idealnie poziome ustawienie komputera, a przy okazji zapobiegną jego zsunięciu się.

AAB Cooling NC60 profil

Krawędź górna została estetycznie zaokrąglona, a przy okazji umieszczono na niej dwa porty USB 2.0 (jeden do podłączenia zasilania, drugi rekompensuje nam stracony port w laptopie) oraz włącznik. Takie rozwiązanie sprawia, że podstawka nie musi być włączona obligatoryjnie po podłączeniu USB, szkoda tylko, że włącznikiem (lub nawet dodatkowym przyciskiem) nie będziemy mogli wyregulować prędkości wentylatora. Polski producent wprowadza takie udogodnienia w swoich tańszych i plastikowych sprzętach. Naprawdę szkoda, że zabrakło tego w AAB Cooling NC60.

AAB Cooling NC60 usb i włącznik AAB Cooling NC60 siatka

Rzutu „od góry” tej czarnej podstawki z polskiej ziemi dopełnia aluminiowa siatka pomiędzy krawędziami konstrukcji. Wykonana ona została z naprawdę solidnego kawałka tego teoretycznie niepomalowalnego metalu, który nawet nie ośmieli ugiąć się pod ciężarem laptopa. Całość urządzenia naprawdę zyskuje dzięki temu na solidności, a przy okazji wygląda bardzo stylowo i elegancko. W sam raz do postawienia na jakimś pracowniczym biurku… i niestety tylko do postawienia na blacie.

AAB Cooling NC60 zasilanie

[pull_quote_left]W trakcie pracy, omawiany właśnie wentylator raczy nas niebieskim podświetleniem, które muszę przyznać – jest całkiem przyjemnym dla oka widokiem.[/pull_quote_left]Wspomniana na samym początku otwarta konstrukcja AAB Cooling NC60 właściwie uniemożliwia nam korzystanie z niej w mniej korporacyjnych pozycjach, np. w leniwym spoczynku na łóżku. Doskonale widać to od spodu, gdzie przywita nas wentylator o średnicy 195 mm oddzielony jedynie plastikową, przezroczystą osłoną. W takich warunkach, zwłaszcza posiadacze babcinych, kosmatych swetrów mogą czuć się zagrożeni wciągnięciem odzieży w wir tej obracającej się z prędkością 500 rpm (+/- 10 proc.) bestii. W trakcie pracy, omawiany właśnie wentylator raczy nas niebieskim podświetleniem, które muszę przyznać – jest całkiem przyjemnym dla oka widokiem i dopełnia obrazu wspomnianej powyżej eleganckości. Warto jeszcze w tym wątku wspomnieć o zachwalanych przez producenta, specjalnie wyprofilowanych 13 łopatkach, które mają za zadanie zwiększyć ciśnienie statyczne w czasie przepływu powietrza. Jak rzeczywiście wpływa to na jakość chłodzenia przekonamy się za chwilę.

AAB Cooling NC60 wentylator

AAB Cooling NC60 podświetlenie wentylatora

Pozostając jeszcze na chwilę od spodu AAB Cooling NC60, trzeba przyznać, że podstawka prezentuje się z tej perspektywy dość licho. Poza dość sporych rozmiarów wentylatorem nie ma tu praktycznie nic, jedynie śrubki i dołączone do sprzętu gumowe podnóżki. Lokujemy je w żłobieniach konstrukcji, dzięki czemu możemy zniwelować ryzyko zarysowania biurka metalem. Warto pochwalić producenta za ten ruch, zwłaszcza że kawałki gumy możemy dowolnie rozlokować w poziomych krawędziach urządzenia.

Całościowy rozmiar AAB Cooling NC60 zamyka się w wymiarach: 390 x 303 x 40 mm. Oznacza to, że podstawka ta idealnie będzie pasowała do laptopów i notebooków posiadających matrycę o szerokości od 12 do 15 cali. Nie znaczy to bynajmniej, że NC60 będzie bezużyteczna w przypadku ciut większych urządzeń. Pomimo wystających boków powinny one również stabilnie znajdywać swe miejsce na tej podstawce.