Test smartfona Nokia Lumia 630. Właśnie takie low-endy chcę testować!

Wyświetlacz, bateria i łączność

Lumia 630 została wyposażona w 4,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 854 px. Przekłada się to na zagęszczenie pikseli na poziomie 221 PPI. Dla większości użytkowników taka wartość jest wystarczająca, choć oczywiście różnice w porównaniu z ekranami Full HD będą widoczne.

Wyświetlacz wykonano w technologii IPS i wsparto autorskim rozwiązaniem Nokii o nazwie ClearBlack. Dało to wymierne korzyści: szerokie, sięgające 178 stopni kąty widzenia oraz świetne odwzorowanie kolorów z głęboką, smolistą czernią na czele. Zarówno kontrast jak i jasność obrazu stoją na przyzwoitym poziomie. Nie jest to może pierwsza liga, ale rezultaty są satysfakcjonujące. A nawet jeśli znajdziemy powody do narzekania, to w ustawieniach systemu znajdziemy suwaki do kalibracji wyświetlacza. Nie można również pominąć zabezpieczenia ekranu w postaci powłoki Gorilla Glass 3. Trudno w tej kategorii cenowej o smartfon, który by dysponował takim dodatkiem, za co Nokii należy się ogromny plus.

Nokia Lumia 630 (5)

Nokia Lumia 630 została wyposażona w baterię o pojemności 1830 mAh. W połączeniu z wyświetlaczem o niezbyt dużej przekątnej daje to niezłe rezultaty. Bez ładowarki wytrzymamy przez średnio dwa dni, zakładając, że korzystanie ze smartfona nie jest zbyt intensywne. W przeciwnym wypadku ogniwo rozładuje się po ok. 6-7 godzinach oglądania wideo w jakości HD lub ok. 5-6 godzinach przeglądania internetu z aktywnym modułem WiFi.

W testowanym smartfonie nie mogło zabraknąć podstawowych modułów łączności. Wbudowany modem wspiera transmisję danych w standardzie HSDPA, co daje nam prędkość 21,1 Mb/s przy pobieraniu oraz 5,76 Mb/s przy wysyłaniu. Lumia 630 obsługuje pasmo WCDMA 900 MHz, a więc w wersji Dual SIM (w modelu z jednym slotem oczywiście też, ale nie ma to większego sensu) spokojnie umieścimy kartę sieci Aero2.

Windows Phone 8.1 na Nokia Lumia 630 sieci

Moduł WiFi obsługuje sieci 802.11 b/g/n. W trakcie testów nie grymasił ani przy połączeniu z domowym routerem, ani tez podczas wizyty na lotnisku i korzystania z tamtejszego hotspotu. Bluetooth 4.0 spisywał się zadowalająco podczas słuchania muzyki ze słuchawek bezprzewodowych. Nie miałem z nim również żadnych problemów po podłączeniu mobilnego głośniczka Logitech X100. Transmisja była stabilna, a zasięg zadowalający (do ok. 11-12 metrów na otwartej przestrzeni). Odbiornik GPS jest w stanie pracować w trybie A-GPS, a także łączy się z satelitami sieci GLONASS. Łapanie fiksa trwa zaledwie kilka sekund. Pod względem łączności Lumia 630 spisuje się na medal.