Test tabletu Kruger&Matz KM0974. Gadżet typowo kanapowy

Jeszcze kilka lat temu polska firma Kruger&Matz była raczej obca fanom nowinek technologicznych. Dziś dostarcza na nasz rynek tanie tablety cieszące się zaskakująco dużą popularnością. Na rynek właśnie trafia kolejny model, który praktycznie niczym nie przypomina zakompleksionej, low-endowej zabawki. Wręcz przeciwnie, Kruger&Matz KM0974 to dojrzały i bardzo solidny produkt.

W Polsce nie produkuje się tabletów. Rodzime firmy, które wprowadzają te urządzenia do swoich ofert zlecają ich wykonanie na dalekim wschodzie, gdzie koszty takiego przedsięwzięcia są o wiele niższe. Jeszcze do niedawna, w konsekwencji na rynku debiutowały urządzenia o bardzo wątpliwej jakości. Dziś to się zmienia, a testowany Kruger&Matz KM0974 jest tego doskonałym przykładem. Przekonajcie się sami.

Kruger&Matz KM0974 (2)

Producent nie był zbyt hojny podczas pakowania tabletu. W pudełku znajdziemy stosunkowo niewiele akcesoriów. Właściwie poza samym tabletem jest to kabelek USB oraz jednoczęściowa ładowarka. Cóż, byłem przekonany, że czasy dedykowanych złącz ładowania w tabletach już dawno przeminęły. Najwidoczniej jednak nie. Szkoda, że zabrakło przejściówki USB OTG, bo tablet dysponuje wsparciem dla tego standardu i chcąc z niego skorzystać, będziemy musieli udać się na dodatkowe zakupy.

 

[toggler title=”Specyfikacja tabletu Kruger&Matz KM0974″ ]

  • Wyświetlacz: 9,7″ 2048 x 1536 IPS, proporcje 4:3
  • Panel dotykowy: pojemnościowy z obsługą multitouch
  • Procesor: czterordzeniowy Rockchip 3188 1,6 GHz Cortex-A9 + Quad-core GPU
  • Pamięć RAM: 2GB DDR3
  • System: Android 4.2
  • Pamięć wewnętrzna: 8 GB + MicroSD
  • Złącza: MicroUSB, Mini HDMI, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
  • Łączność: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
  • Kamery: przód 0.3 Mpix, tył 2 Mpix
  • Bateria: 8000 mAh, 3.7V

[/toggler]

 

Wygląd i wykonanie

Kruger&Matz KM0974 to duże i masywne urządzenie. Osobiście najchętniej zakwalifikowałbym do kategorii „tabletów kanapowych”. Mobilności nie sprzyja ani 9,7-calowy ekran, który skutkuje wymiarami 240 x 168 x 10.0 mm, ani waga sięgająca 600 gramów. Ten sprzęt idealnie nadaje się do korzystania w domu – w wygodnym fotelu czy łóżku.

Kruger&Matz KM0974 (3)

Masywna konstrukcja idzie w parze z bardzo solidnym wykonaniem. Obudowa tabletu składa się właściwie z trzech elementów – frontalnej tafli szkła, tylnego panelu z aluminium oraz rozdzielającej je cieniutkiej ramki. Ten ostatni element jest zarazem jedynym plastikowym komponentem, jaki udało mi się tutaj znaleźć (no, nie licząc przycisków). To z całą pewnością duży pozytyw.

Kruger&Matz KM0974 (6)

Na froncie żadnych niespodzianek się nie spodziewajcie. W prawym górnym roku producent umieścił oczko kamery 0,3 Mpix, nad ekranem malutki otwór z czujnikiem światła, a tuż pod – swoje logo. Na tym koniec. Wykonany w całości z czarnego aluminium tył już nie jest taki minimalistyczny. Znajdziemy tutaj obiektyw kamerki 2 Mpix obok której zamiast diody LED umieszczono głośniczek multimedialny zabezpieczony metalową maskownicą. W centralnej części producent umieścił swoje logo, a tuż pod nim tabliczkę znamionową z informacjami i certyfikatami. W oczy rzucają się tutaj również podpisy przycisków i złącz umieszczone po lewej stronie. Otóż wszystkie te elementy upchnięto na jednej krawędzi.

Kruger&Matz KM0974 (5) Kruger&Matz KM0974 (7)

W praktyce nie jest to żadną tragedią, bo rozmiary obudowy tabletu Kruger&Matz KM0974 sprzyjają takiemu rozwiązaniu. Począwszy od góry znajdziemy tutaj dwa przyciski (zasilania oraz wstecz), ukryty w miniaturowym otworze guzik resetowania, złącze słuchawkowe 3,5 mm minijack, porty Mini HDMi i Micro USB, slot na karty MicroSD, gniazdo ładowarki oraz otwór mikrofonu. Jedyne zarzuty mogę mieć do slotu na karty pamięci – umieszczony tutaj nośnik niechlujnie odstaje na jakieś pół centymetra od obudowy, co naraża go na przypadkowe wysunięcie oraz razi w oczy.

Kruger&Matz KM0974 (8)