Nowe okna podbiją świat? Nasz Test Windows 8

Testy wydajności

Naturalnie test Windows 8 nie może się jedynie ograniczać do opisu i oceny systemu. Przejdźmy zatem do części, którą tygrysy lubią najbardziej, czyli benchmarków. Platforma testowa, na której odbyły się testy wygląda następująco:

Platforma testowa:

  • Komputer: Dell Vostro 3450
  • Procesor: Intel Core i5 2520
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR3 667 MHz
  • Karta grafiki: AMD Radeon HD 6650M (sterowniki Catalyst 12.7)
  • Dysk twardy: 500 GB 7200 rpm

Windows 8 czas uruchamiania

Czas zamykania Windows 8

Najpierw początku spójrzmy na różnice w czasie uruchamiania oraz zamykania systemu. W obu tych przypadkach Windows 8 wykazał się większą szybkością. A trzeba przy tym zaznaczyć, że zrezygnowałem podczas testów z funkcji fast boot, która pozwala na jeszcze szybszy start komputera. Niestety nie było możliwości sprawdzenia jak nowy system daje radę na dysku SSD, jednak z pierwszych opinii w sieci można wywnioskować, że jego start jest błyskawiczny i trwa zaledwie kilka sekund.

Windows 8 Cinebench CPU

Windows 8 Cinebench OpenGL

W teście procesora przy użyciu programu CineBench Windows 8 okazał się minimalnie (na granicy błędu statystycznego) gorszy od swojego starszego brata. Niestety w teście OpenGL program zwrócił błąd, co prawdopodobnie wynika ze niedostatecznej kompatybilności sterowników. Dlatego też w tym drugim przypadku Windows 8 otrzymał zero punktów.

Windows 8 3dmark

W teście 3DMark 11, który mierzy ogólną wydajność układu graficznego poprzez renderowanie wymagających scenerii, górą był już Windows 8. Jednak i tutaj różnica między oboma systemami jest bardzo mała, co podczas codziennej pracy będzie właściwie niezauważalne.

Windows 8 FurMark

Niewielką przewagę nowy Windows uzyskał też w innym teście grafiki – FurMark. Polega on na maksymalnym obciążeniu karty graficznej poprzez renderowanie obrazu za pomocą technologii OpenGL. Także i w tym przypadku można podejrzewać, że różnica nie będzie szczególnie widoczna w trakcie codziennej pracy.

Windows 8 Metro 2033 benchmark

Windows 8 Skyrim benchmark

Całkiem nieźle Windows 8 wypadł w teście gier. W obu przypadkach udało się wycisnąć o 1-2 klatki więcej. Oczywiście nadal znajduje się to w granicach błędu statystycznego, choć dla pewności oba testy były przeprowadzone trzykrotnie i za każdym razem wyniki były bardzo zbliżone.

Podsumowując, wydajność Windowsa 8 stoi na wyższym poziomie niż w przypadku poprzednika. Nie są to jednak żadne imponujące przyrosty mocy, które dodałyby skrzydeł naszemu komputerowi. Za każdym razem przewaga nowego systemu była nieznaczna, a często wręcz mieściła się w granicach błędu statystycznego. Nie można jednocześnie zapominać o szeregu poprawek, których benchmarki nie uchwycą. Mam tutaj na myśli m.in. lepsze zarządzanie pamięcią, akcelerację sprzętową poszczególnych elementów interfejsu czy chociażby mniejsze zapotrzebowanie poszczególnych modułów systemowych na zasoby.

Zobacz również
SKULLCANDY HESH 2 RECENZJA
W rytmie NBA – test Skullcandy Hesh 2