Tonsil był przed laty uznawany za jednego z najważniejszych polskich producentów. Głośniki tej firmy cieszyły się uznaniem na rynkach niemieckich, brytyjskich, a nawet amerykańskich. Ale to już historia. Dziś nowy właściciel próbuje odbudować dawną potęgę, opierając się na znanym logo, ludziach i dawnej lokalizacji.
Odległe już czasy historyczne, gdy za sterami polskiego państwa stali ludzie każący się do siebie zwracać „per towarzyszu”, to lata świetności firmy Tonsil. Polski producent głośników radził sobie nieźle aż do czasów przemian ustrojowych, o czym świadczyć ma fakt, że 16 kwietnia 1991 roku podczas pierwszej sesji Giełdy Papierów Wartościowych, Tonsil znalazł się w gronie pięciu notowanych spółek. Jeszcze na koniec 2000 roku cena akcji firmy oscylowała wokół 3,8 złotych, ale 29 lipca 2005 za walory płacono tylko 4 grosze. Od tej pory szargana konfliktami spółka zaliczyła systematyczny zjazd w dół – aż do kompletnego upadku.
Lata prosperity Tonsilowi przypomnieć ma nowy właściciel, którego wspierać ma dyrektor ds. produkcji, Marek Dutkiewicz – były pracownik firmy, który związany jest z nią od 1977 roku. Tonsil na nowym starcie dysponuje też kompletem maszyn, narzędzi, form i urządzeń, które należały do upadłej spółki. Znajomo może brzmieć również lokalizacja siedziby odbudowywanej spółki, bo choć teren dawnej fabryki Tonsilu został zaaranżowany już na osiedle, to centrum dowodzenia polskiego producenta, nadal będzie znajdowało się we Wrześni.
– Produkujemy wyroby gotowe w oparciu o detale i podzespoły, które też sami wykonujemy. Mam na myśli kosze, płytki nabiegunnikowe, rdzenie, membrany, zawieszenia, resory, cewki i wiele innych elementów. Posiadamy także aparaturę kontrolno-pomiarową firm B&K, Ortofon, Koerschner, MLLS, pozwalającą zachować odpowiednią jakość produkowanych wyrobów – zapewnia Sławomir Wieszczeciński, właściciel Tonsilu.
Pozostaje nam czekać na kolejne ruchy firmy Tonsil i być może produkcję kolejnych głośników ze znanej serii Altus.
Informację prasową nadesłała firma White-Magick.