Wideorozmowy na wyższym poziomie. Test kamerki internetowej Zalman ZM-PC200

Dzisiejszy internet to miejsce w pełni multimedialne (jakkolwiek dziwnie by to brzmiało). Nikogo nie dziwi zatem już możliwość prowadzenia rozmów głosowych, a nawet wideorozmów z innymi, mieszkającymi chociażby na drugiej półkuli użytkownikami. Abyśmy jednak mogli poszerzać nasze znajomości, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Co powiecie na kamerkę Zalman ZM-PC200? U mnie spisywała się następująco…

Zapytacie pewnie: „po co komukolwiek kamerka internetowa, skoro już nawet najtańsze laptopy są w nie wyposażone”? Otóż urządzenia montowane w naszych komputerach przenośnych w większości przypadków nie oferują takich możliwości oraz jakości obrazu jak rozwiązania podłączane do portu USB. Ponadto pozwalają one też większą swobodę pod względem ustawienia oraz odpowiedniego wykadrowania ujęcia. Nie można też zapominać, że ciągle wiele osób korzysta z desktopów, które nie posiadają zintegrowanych kamerek internetowych. Wobec tych wszystkich argumentów wypuszczenie na rynek przez Zalmana kamer ZM-PC100 i ZM-PC200 nie wydaje się niczym dziwnym. W moje ręce trafiła ta ostatnia. Co z tego wynikło?

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamerka-Zalman-ZM-PC200-2.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Zawartość pudełka w żaden sposób mnie nie zaskoczyła.”]

Kamerkę zapakowano w niewielkie pudełku z cienkiej tektury, w którym została osadzona w plastikowej formie. Zestaw zawiera również płytkę mini CD z oprogramowaniem oraz niewielką broszurkę z instrukcją obsługi. Całość zaprojektowano tak, by Zalman ZM-PC200 mógł z powodzeniem gościć na półkach supermarketów i zerkać swoim oczkiem zachęcająco na klientów.

[toggle title=”Specyfikacja kamery Zalman ZM-PC200″]

  • rozdzielczość: 1080p (Full HD),
  • sensor: CMOS,
  • płynność nagrywania: do 30 klatek/s,
  • typ focusa: Fixed Focus,
  • mikrofon: tak,
  • detekcja twarzy: tak,
  • automatyczny balans bieli: tak,
  • cyfrowy Zoom: tak,
  • technologia UVC: tak,
  • interfejs: USB 2.0,
  • waga: 95 gramów.

[/toggle]

Wykonanie i ergonomia

Kamerka Zalman ZM-PC200 została wykonana z relatywnie przyzwoitych materiałów, co w połączeniu z niewielką wagą (95 g) sprawia, że przypadkowe upadki nie powinny wyrządzić jej większej krzywdy. Urządzenie ma dość niefortunny design, który niekoniecznie przypadnie wszystkim do gustu.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamerka-Zalman-ZM-PC200-4.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Kamerkę Zalman ZM-PC200 cechuje ciekawe, oryginalne wzornictwo.”]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamerka-Zalman-ZM-PC200-6.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Obiektyw zabezpieczono specjalnym, odpornym na zarysowania szkłem.”]

Główna część kamerki ma owalny kształt. Producent zabezpieczył ten element jednolitym fragmentem aluminium, który w ujmujący sposób odbija promienie światła. Przód wykonano natomiast ze szkła, którego centralnym punktem jest obiektyw otoczony plastikową ramką w formie „schodków”. Przy górnej krawędzi znajdziemy logo producenta, a na przeciwległej stronie informację o rozdzielczości nagrywanego wideo. W tym wypadku jest to Full HD, a więc 1080p. [pull_quote_left]Niestety kamerka nie posiada diody informującej o aktywnym nagrywaniu.[/pull_quote_left] Niestety kamerka nie posiada diody informującej o aktywnym nagrywaniu. Szkoda, bo jest to cenna informacja dla użytkownika – szczególnie w sytuacji, gdy urządzenie zostanie na stałe podłączone do portu USB z tyłu obudowy peceta. W przypadku kamer instalowanych w notebookach, taki element jest standardem.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamerka-Zalman-ZM-PC200-5.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Zawiasy z tyłu sprawiają wrażenie dość łatwych do wyłamania. Wątpię jednak by komukolwiek się to przytrafiło…”]

Tył kamerki wykonany został z plastiku wpasowanego idealnie w aluminiowe łoże. Dokładnie po jego środku umieszczono otwór przez który przechodzi kabel USB. Jest on dość sztywny, co przeszkadza podczas ustawiania kamerki. Tuż poniżej znalazło się natomiast miejsce na dwa zawiasy, do których umocowano plastikową stopkę.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/kamerka-Zalman-ZM-PC200-1.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Regulowana stopka jest jednym z najmocniejszych atutów kamerki ZM-PC200, pozwalając na niemalże dowolne ustawienie obiektywu.”]

Sama stopka budziła u mnie początkowo dość mieszane uczucia. Z jednej strony wydaje się ona rozwiązaniem bardzo ergonomicznym, na co składają się głównie jej szerokie możliwości ustawienia. Z drugiej, miałem pewne wątpliwości odnośnie poszczególnych zawiasów. Okazało się jednak, że wystarczył śrubokręt, by Zalman ZM-PC200 zaczął ze mną współpracować tak, jak należy. [pull_quote_right]Okazało się jednak, że wystarczył śrubokręt, by Zalman ZM-PC200 zaczął ze mną współpracować tak, jak należy.[/pull_quote_right] Po dokręceniu śrubki w środkowym zawiasie mogłem pozwolić sobie na swobodne ustawienie kamery na biurku. Producent zastosował tutaj również mechanizm, dzięki któremu możemy ją zawiesić na szczycie monitora LCD, ale spisuje się on dość przeciętnie z uwagi na sztywny kabel targający kamerką na wszystkie strony. Sama stopka ma też ten atut, że pozwala na szybkie złożenie do kompaktowych rozmiarów. Docenimy to na pewno podczas transportu Zalmana ZM-PC200.

 

Jakość wideo

Jakość nagrań wykonanych za pomocą kamery Zalman ZM-PC200 jest jak najbardziej satysfakcjonująca. Nie jest to urządzenie high-endowe, co odczujemy na pewno, chcąc nagrać za jego pomocą film lub wideocast. Powstałe w ten sposób wideo nie umywa się do nagrań wykonanych chociażby za pomocą smartfonów ze średniej i górnej półki cenowej – nawet mimo rozdzielczości Full HD. Niemniej kamerka sprawnie dostosowuje balans bieli oraz wyostrza rysy twarzy, której detekcja działała sprawnie również podczas testów przy słabszym świetle.

[youtube id=”0wmpzkx-cOg” width=”590″ height=”350″ align=”center” caption=”Przykładowe nagranie wykonane za pomocą kamery Zalman ZM-PC200″]

Głównym problemem modelu Zalman ZM-PC200 jest dość niewielka szczegółowość nagrania. Pewne wątpliwości mam również w stosunku do mikrofonu, który nie dość dobrze zgarnia dźwięk w sytuacjach, gdy nie mamy skierowanych ust w jego kierunku. [pull_quote_left]Pewne wątpliwości mam również w stosunku do mikrofonu, który nie dość dobrze zgarnia dźwięk w sytuacjach, gdy nie mamy skierowanych ust w jego kierunku.[/pull_quote_left] Co najdziwniejsze, trzeba jednocześnie pamiętać, by podczas nagrania pozbyć się wszystkich dźwięków z tła (telewizora, radia itp.) bo potrafią skutecznie nas zagłuszyć. Myślę, że remedium na ten problem byłby jakiś efektywny system redukcji zakłóceń i szumów otoczenia.

Na plus zasługuje natomiast płynność nagrania. Obiecywane przez producenta 30 kl/s jest rzeczywiście realną wartością. Choć w sytuacjach, gdy dysponujemy gorszym oświetleniem liczba klatek znacząco spada i jest to widoczne na nagraniu. Kamerka nie ma też żadnego problemu z łapaniem ostrości. Właściwie nie zaobserwowałem sytuacji, w której autofokus by w jakikolwiek sposób nie spełniał swojej roli.

Na sam koniec trzeba też wspomnieć o dość dużej ziarnistości nagrania w słabszych warunkach oświetleniowych. Rzadko która kamerka daje sobie wówczas radę, ale w przypadku Zalmana ZM-PC200 zjawisko to jest szczególnie intensywne. Warto zatem przed nagraniem lub rozmową na Skype zaopatrzyć się w dobrą lampkę.