ASUS Zenbook Prime UX32VD ASUS Zenbook Prime UX32VD

13-calowy demon prędkości i mobilności? Test ultrabooka ASUS Zenbook UX32VD

Nie taki demon, nie taki szybki

ASUS Zenbook UX32VD ma w swoim wyposażeniu dwurdzeniową jednostkę Ivy Bridge – Intel Core i5-3317U z taktowaniem bazowym 1,7 GHz (Turbo Boost do 2,6 GHz). Procesor posiada ponadto Hyper-Threading, więc może obsługiwać do czterech wątków jednocześnie. Ultrabook dysponuje dwoma kartami graficznymi: oprócz zintegrowanego układu grafiki Intel HD Graphics 4000 korzysta również z karty Nvidia GeForce GT 620M. Obydwa przełączane są automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus.

Do przetestowania wydajności Zenbooka UX32VD użyłem kilku popularnych benchmarków. Wyniki przeprowadzonych testów znajdziecie poniżej.

W testach 3DMark ASUS Zenbook UX32VD uzyskał następujące wyniki:

  • 3D Mark 06 – 7456 pkt
  • 3D Mark 11 – 1135 pkt
  • 3D Mark Vantage – 4259 pkt

Wbrew moim marzeniom o naprawdę niewyobrażalnej wydajności graficznej niepozornych Zenbooków jest to wynik bardzo średni. Na pewno nie czyniący z modelu UX32VD multimedialnego centrum rozrywki.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/12/ASUS-Zenbook-UX32VD-FurMark-test.jpg” align=”center” width=”401″ height=”509″ caption=””]

Wynik kolejnego testu grafiki – FurMark, również potwierdził średniość układu GT 620M. Wynik wynoszący 477 punktów na kolana nie powala, podobnie jak podwyższona temperatura komputera, która skoczyła do 78 stopni Celsjusza.

W teście PCMark ASUS Zenbook UX32VD uzyskał wyniki:

  • PC Mark 07 – 1930 pkt
  • PC Mark Vantage – 6122 pkt

Jak widać po powyższym teście, w kwestii procesora również z mojej piersi nie wyrwą się pełne zachwytu „ochy” i „achy”. Jest dobrze, obsługa czterech wątków jednocześnie pozwoli z pewnością na stabilną pracę, jednak znowu muszę przyznać, że jestem zawiedziony, gdyż tyle reklam serii Zenbook okazuje się w końcowym rozrachunku przeinaczać fakty.

[one_half]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/12/ASUS-Zenbook-UX32VD-test-cinebench-CPU.jpg” align=”center” width=”264″ height=”244″ caption=””]

[/one_half]

[one_half_last]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/12/ASUS-Zenbook-UX32VD-test-cinebench-OpenGL.jpg” align=”center” width=”264″ height=”244″ caption=””]

[/one_half_last]

Powyższe wyniku testu Cinebench także obrazują analogiczną sytuację zawodów nad wynikami jakie osiąga ASUS Zenbook UX32VD.

Standardowo sprawdziliśmy również wydajność zamontowanego w Zenbooku UX32VD dysku twardego. W recenzowanym modelu mamy do czynienia z dyskiem twardym Hitachi o pojemności brutto 320 GB oraz 32 GB pamięci flash w roli SSD cache. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie niż użycie mSATA lub SATA, niestety – co widoczne – również rozwiązanie mniej wydajne. Objawiają to poniższe testy z użyciem programów: CrystalDisk Mark i ATTO Disk Benchmark.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/12/ASUS-Zenbook-UX32VD-test-ATTO-Disk.jpg” align=”center” width=”461″ height=”491″ caption=””]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/12/ASUS-Zenbook-UX32VD-Crystal-Disk-test.jpg” align=”center” width=”412″ height=”377″ caption=””]

Na szczęście – kończący tę część test mierzący czas rozruchu systemu wypada już bardzo przyzwoicie. 20 sekund do pełnej gotowości to bardzo dobry wynik, którego pozytywne wrażenie dodatkowo potęguje 2-sekundowy czas wznowienia pracy UX32VD.

Kultura pracy i żywotność baterii

Jak możemy domyślać się z powyższych testów – ASUS Zenbook UX32VD nie będzie sprzętem, który zaprzęgniemy do katorżniczej pracy nad graficznymi projektami. Poza dość średnią wydajnością, w wypadku takich obciążeń, [pull_quote_left]W czasie testów, przy niezbyt wymagających czynnościach ASUS Zenbook UX32VD świetnie spisywał się nawet przez ok. 7 godzin.[/pull_quote_left]negatywnie możemy odczuć również głośność pracy dwóch zamontowanych w komputerze wentylatorów. Na szczęście, w kwestii standardowej pracy na Zenbooku (przeglądanie internetu, tworzenie tekstów, itp.) wrażenia będziemy mieli zgoła odmienne i cichość laptopa może nam zdecydowanie przypaść do gustu, jak również nie będzie z pewnością przeszkadzać użytkownikom sal wykładowych i bibliotek. Ponadto ogromnym plusem jest podświetlona klawiatura, która chociaż ugina się pod palcami, jest przynajmniej niezwykle czytelna i wygodna w użyciu przy nawet braku oświetlenia.

Trochę śmiesznie, na tle testowanego przez Tomasza K95VM, wygląda zastosowanie w recenzowanym dziś komputerze 6-komorowego akumulatora o pojemności 6520 mAh. Uważam, że to doskonała kwintesencja mobilnego ultrabooka, gdyż tak spora bateria pozwala na bardzo długą pracę w warunkach, w których nie potrzeba bliskości gniazdka. W czasie testów, przy niezbyt wymagających czynnościach ASUS Zenbook UX32VD świetnie spisywał się nawet przez ok. 7 godzin. Bardziej wytężona praca (warto jest przecież wykorzystać tak wydajną matrycę z doskonałymi kątami widzenia) ciągle daje nam minimum 2,5 godziny spokoju. To bardzo dobre rezultaty i zdecydowane zalety recenzowanego dziś sprzętu.