Test ASUS EB50N. Bezprzewodowe słuchawki z Bluetooth i NFC

ASUS głównie się kojarzy ostatnio z notebookami, tabletami phabletami. Wprowadzenie do słuchawek oferty może zatem być uważane za dość zaskakujący ruch tajwańskiego producenta. Nie jest to jednak headset zwyczajny. Wyposażone w Bluetooth i NFC słuchawki ASUS EB50N mogą okazać się jednym z najciekawszych urządzeń w swojej kategorii. Czy tak się stanie?

ASUS EB50N to słuchawki naszpikowane wręcz technologią. Tajwański producent nie tylko wyposażył je w możliwość bezprzewodowej komunikacji za pośrednictwem interfejsu Bluetooth, ale też zadbał o moduł NFC. Nieczęsto widuje się takie połączenie, choć z pewnością kolejne firmy również będą coraz śmielej podążały w tym kierunku.

ASUS EB50N zestaw

Testowany headset został zapakowany bardzo estetycznie w zgrabne pudełko. Wewnątrz upchnięto całkiem spory zestaw dodatków. Poza samymi słuchawkami znalazłem tutaj wykonany ze sztucznej skóry woreczek, dwa komplety silikonowych nakładek, spinkę do kabelka, a także przewód USB pozwalający na ładowanie wbudowanej baterii. W sumie, skoro ASUS celuje w górną półkę, fajnie byłoby również zobaczyć przyrząd do czyszczenia. Niemniej cały zestaw i tak prezentuje się bardzo przyzwoicie.

[toggler title=”Specyfikacja słuchawek ASUS EB50N” ]

  • Łączność: Bluetooth 4.0 + EDR / NFC
  • Głośniki: 8 mm BT
  • Profile: HSP/HFP/A2DP/AVRCP
  • Czułość: 85 dB
  • Impedancja: 20 Ohm
  • Akumulator: DC 3,7 V
  • Waga: 20 g

[/toggler]

 

Wygląd i wykonanie

Słuchawki ASUS EB50N mają dość nietuzinkową konstrukcję. Producent wykorzystał tutaj gumowe uchwyty zaczepiane za ucho, co pozwala utrzymać dokanałową końcówkę w odpowiednim miejscu. Stanowią one jednocześnie część przewodu, który zabezpieczono plecionką. Rozwiązanie to jest na pewno bardziej wytrzymałe od zwykłej gumy i skutecznie zapobiega też plątaniu się kabli. Słuchawki dobrze wyprofilowano, dzięki czemu nie wypadają z ucha. Długotrwałe słuchanie muzyki nie męczy, choć tu akurat wiele zależy od odpowiedniego dobrania rozmiaru silikonowych końcówek.

ASUS EB50N

Każda ze słuchawek jest podłużna i wizualnie przypomina zestaw głośnomówiący Bluetooth. Cóż, prawdę powiedziawszy m.in. do tego urządzenie zostało też przystosowane. Lakierowany plastik sprawia wrażenie całkiem wytrzymałego, a szczotkowane wykończenia nadają całości eleganckiego wydźwięku.

ASUS EB50N microusb DSC_5307

Prawa ze słuchawek została wyposażona w złącze Micro USB służące do ładowania wbudowanej baterii. Lewa posiada natomiast przycisk funkcyjny oraz diodę LED informującą o statusie urządzenia. Tutaj umieszczono też moduł NFC, dzięki któremu możemy sparować headset ze smartfonem lub tabletem wspierającym tę technologię, przysuwając jedynie oba urządzenia do siebie. To bardzo wygodne, rzekłbym fantastyczne rozwiązanie, które znamy już m.in. z głośników Airwave HD Creative’a.

ASUS EB50N pilot

Na kablu umieszczono dodatkowo pilot pozwalający na regulację głośności, sterowanie odtwarzaczem, a także odbieranie i odrzucanie połączeń głosowych. Rozwiązanie to dobrze spełnia swoją rolę. ASUS wykorzystał w tym przypadku sprawdzony trik z wykorzystaniem dłuższych i krótszych przyciśnięć guzików.