Test głośnika Creative Airwave HD. NFC i Bluetooth jadą na wakacje

Dzięki wszechstronnym smartfonom i tabletom jesteśmy coraz bardziej mobilni. Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, mamy ze sobą internet, pocztę e-mail, serwisy społecznościowe, a nawet ulubione filmy i muzykę. Odtwarzanie tej ostatniej na małym głośniczku wbudowanym w nasze gadżety zakrawa o masochizm. Z pomocą przychodzi Creative i mobilny głośnik Airwave HD z Bluetooth i NFC.

Airwave HD to głośnik, który może nam towarzyszyć właściwie wszędzie. Urządzenie dzięki swoim niewielkim gabarytom, baterii mającej wystarczyć na 7 godzin grania i, co najważniejsze, wbudowanym modułom łączności bezprzewodowej ma sprawdzić się w plenerze, na wakacjach, na domówce u znajomych i w każdym innym miejscu, gdzie potrzebujemy muzyki. Tym samym, model ten jest pierwszym przedstawicielem nowej linii produktów Creative’a wykorzystujących w bardziej zaawansowany niż dotychczas najnowsze zdobycze technologii.

[youtube id=”6rKztMJ3Xi0″ width=”590″ height=”350″ align=”center” caption=”Wideoprezentacja głośnika Airwave HD”]

Czy nowa strategia popularnej marki ma szansę przynieść sukces? Czy rzeczywiście potrzebujemy aż takiej mobilności i czy idzie ona w parze z zadowalającą jakością dźwięku? Na te pytania mam właśnie zamiar odpowiedzieć, zatem przygotujcie zimne napoje i orzeszki, ruszamy w podróż z mobilnym głośnikiem Creative’a.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/07/Creative-Airwave-HD-7.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Szkoda, że do zestawu nie dołączono kabelka AUX”]

Małe pudełko nie sprawia wrażenia, jakby wewnątrz czyhał sprzęt high-endowy. Zdjęcia na ścianach wskazują na prostą aczkolwiek mocno charakterystyczną konstrukcję. Wyjazd na wakacje już za cztery godziny, więc bez chwili zwłoki sięgam po nóż do tapet i rozcinam folię. Wewnątrz poza samym głośnikiem jednoczęściowa ładowarka z wtyczką amerykańską i europejską oraz standardowy zestaw broszur. Nuda. Oczywiście moja uwaga skupia się na samym urządzeniu. Tylko jakieś ono takie… trójkątne?!

[toggle title=”Specyfikacja głośnika Creative Airwave HD”]

  • konfiguracja systemu: jednoczęściowy,
  • wymiary: 95.0 x 260.0 x 95.0 mm,
  • masa: 980 g,
  • kolor: czarny, czerwony,
  • akcesoria w zestawie: kabel microUSB, złącze zasilacza,
  • bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie danych: tak,
  • wersja Bluetooth: 3.0
  • profil BluetoothA2DP (Bezprzewodowy dźwięk stereo Bluetooth), AVRCP (Pilot Bluetooth), HFP (Profil głośnomówiący)
  • obsługiwane kodeki: aptX, SBC, AAC,
  • Near Field Communication (NFC): tak
  • typ złącza: Bluetooth, NFC, Aux-In,
  • regulacja poziomu głośności: tak,
  • typ akumulatora: wbudowany akumulator litowo-jonowy,
  • czas pracy przy korzystaniu z akumulatora: 7 godzin.

[/toggle]

 

Na pikniku w trawie, na bambusowym stoliku w ogrodzie

Okazuje się, że kształt głośnika, który na pierwszy rzut oka przypomina słodką, formowaną na trójkąt roladę jest bardzo praktyczny. Stawiam go właściwie wszędzie – począwszy od trawnika, a na stołach i stolikach skończywszy. [pull_quote_left]Zastosowaną opływową, smukłą konstrukcję wykonano z plastiku oraz, w mniejszym stopniu, metalu. Miejscami jest ona matowa, a miejscami błyszcząca.[/pull_quote_left] W każdym z miejsc się mieści i choć wizualnie nie porywa, to dzięki swemu charakterystycznemu designowi na pewno się nie zgubi. Zastosowaną opływową, smukłą konstrukcję wykonano z plastiku oraz, w mniejszym stopniu, metalu. Miejscami jest ona matowa, a miejscami błyszcząca. Szkoda, że zabrakło tutaj konsekwencji, bo połyskująca powierzchnia jest bardziej narażona na zarysowania. Trzeba jednak przyznać, że czyni ona urządzenie nieco bardziej eleganckim (choć nie ukrywam, że w dalszym ciągu jest ono dla mnie dość brzydkie).

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/07/Creative-Airwave-HD-2.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Przetworniki zabezpiecza metalowa siatka oraz gąbka.”]

Do wyjazdu jeszcze 3 godziny, więc dokładnie przyglądam się gadżetowi. Front w przeważającej mierze stanowi metalowa siatka z trójkątnymi otworami. Pod nią producent umieścił gąbkę, za którą ukryte są dwa przetworniki. Pod maskownicą widać logo producenta. Nad nią umieszczono podłużną, błyszczącą listewkę z przełącznikami.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/07/Creative-Airwave-HD-3.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wszystkie przełączniki umieszczono na górnej krawędzi urządzenia.”]

Wspomniana listwa uwielbia zbierać kurz – już po chwili od wyjęcia z pudełka przyczepiło się tutaj kilka paprochów. Airwave HD ma tutaj otwór na mikrofon, przełącznik power, dwustopniowy przycisk regulacji głośności oraz guziczek odpowiadający za kontrolę łączności Bluetooth. Tuż za nim umieszczono też kolorową diodę informującą o stanie urządzenia. Korzystanie z panelu jest wygodne i intuicyjne. Ikonki na przyciskach są duże i wyraźne – szkoda, że nie podświetlane. Przełącznik power jest dość nietypowy, bo nie przesuwa się do końca. Wolną przestrzeń pozostawiono po to, by możliwe było aktywowanie urządzenia po przejściu w tryb uśpienia w celu oszczędzania baterii. Sprytne.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/07/Creative-Airwave-HD-4.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Moduł NFC oraz złącza ulokowano z tyłu.”]

W centralnym punkcie tylnej ściany umieszczono dość niewyraźny znaczek NFC. To tutaj przykładamy telefon w celu sparowania go z głośnikiem. Bez wahania sięgam po Nexusa i przysuwam go do wskazanego punktu. Parowanie przebiega błyskawicznie. Kilka sekund później muzyka płynie z głośnika w najlepsze. Bajka. Creative przewidział jednak też inny sposób komunikacji. Widać go poniżej. W delikatnym wgłębieniu umieszczono otwór na powietrze, a tuż nad nim port Micro USB służący do ładowania akumulatora oraz gniazdo AUX do komunikacji przewodowej. Kabla w zestawie niestety brak.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/07/Creative-Airwave-HD-1.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Boczne ściany mają wgłębienia, które pozwalają na pewniejszy chwyt dłońmi.”]

Boczne ścianki są częścią wspomnianej listwy ciągnącej się przez całą długość górnej krawędzi. Zastosowano tutaj delikatne wgłębienia – najwyraźniej by łatwiej chwytać urządzenie. [pull_quote_right] Cóż, Airwave HD rzeczywiście dobrze leży w dłoni co przy niewielkich gabarytach czyni go naprawdę zgrabnym i mobilnym głośnikiem.[/pull_quote_right] Cóż, Airwave HD rzeczywiście dobrze leży w dłoni co przy niewielkich gabarytach czyni go naprawdę zgrabnym i mobilnym głośnikiem. Zamysł producenta zatem się powiódł.

Zajrzyjmy jeszcze pod spód. W centrum umieszczono tabliczkę znamionową oraz naklejkę z numerem seryjnym (również w postaci kodu kreskowego). Po bokach znalazłem dwie podłużne, gumowe stopki. Dobrze spełniają swoją rolę – Airwave HD nie ślizgał się po powierzchniach, na których go kładłem. Nie wygląda też na to, by gumki szybko odpadły, bo producent dość głęboko zatopił je w obudowie.