Cywilizacja V Bogowie i Królowie logo Cywilizacja V Bogowie i Królowie logo

Lepiej być bogiem czy królem? Recenzja Civilization V Bogowie i Królowie

Warto?

Civilization V Bogowie i Królowie to bardzo dobry dodatek, który jednak wnosi do gry wszystko to, co już powinno być tam od momentu premiery. To kuriozalne, że producent każe nam płacić za przyzwoite (choć ciągle niedopracowane) AI komputerowych przeciwników oraz dodatkowe moduły, które, zdawać by się mogło, specjalnie wycięto z wersji podstawowej by mógł powstać ten dodatek. O nowych cywilizacja i pomniejszych zmianach nie wspominam, bo bez większości można się obejść.

I jak w takiej sytuacji można chwalić Firaxis, które ewidentnie pokazało, że to nie gracze a ich portfele są najważniejsze? Rzeczywiście dodatek im się udał i uczynił budzącą mieszane uczucia piątą Cywilizację grą po prostu dobrą i znacznie bliższą ideałowi (choć nie da się ukryć, że aby dorównać poprzedniej odsłonie cyklu musiałaby dostać jeszcze przynajmniej jeden podobnych rozmiarów dodatek). Niestety blisko 100 zł to zdecydowanie za dużo, by otrzymać to wszystko, co, bądźmy szczerzy, zwyczajnie się nam należy.

Trudno zatem jednoznacznie ocenić recenzowany dodatek. Jedno jest pewne – gra w Civilization V bez niego zdecydowanie traci na wartości. Szkoda, że twórcy serii skupili się na zarabianiu, a nie budowaniu świetności marki (co niejako prowadzi do zarabiania). Niestety prędzej czy później może się to obrócić przeciwko nim, czego szczątkowy przykład mieliśmy w dniu premiery podstawowej wersji gry.

ZALETY:

  • sporo nowości,
  • religia i szpiegostwo to teraz bardzo ważne elementy rozgrywki,
  • optymalizacja kodu gry.

WADY:

  • to wszystko już było w poprzedniej odsłonie,
  • ciągle niedopracowane AI przeciwników,
  • wysoka cena.