Co dwa to nie jeden… Test ultrabooka z dwoma ekranami ASUS Taichi 21

Wydajność i kultura pracy

Testowany ASUS Taichi został wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i7-3517U z zegarem 1,9 GHz należący do generacji Ivy Bridge. Układ ten cechuje się niskim maksymalnym poborem mocy (TDP) 17 W oraz zdolnością do podwyższania swojego taktowania. W trybie turbo zegar sięga 2,8 GHz. Wspiera go 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD 4000.

Zintegrowana karta graficzna Intela raczej nie jest idealnym wyborem dla graczy. Świetnie radzi sobie ona z multimediami oraz większością pozostałych zadań, ale w przypadku najnowszych i zaawansowanych graficznie tytułów będziemy musieli pogodzić się z koniecznością obniżenia liczby detali lub spadkiem liczby wyświetlanych klatek na sekundę. [pull_quote_left]Zintegrowana karta graficzna Intela raczej nie jest idealnym wyborem dla graczy.[/pull_quote_left] Przykładowo w Far Cry 3 ASUS Taichi zaoferował mi jedynie 7 kl/s przy niskich detalach. Na szczęście w przypadku nieco starszych produkcji było lepiej – Crysis 2 na niskich detalach działał z prędkością 30 kl/s.

Tradycyjnie poddałem sprzęt szeregowi testów, korzystając przy tym z popularnych benchmarków. Rezultaty prezentują się następująco:

  • 3D Mark 06 – 4322 pkt
  • 3D Mark 11 – 601 pkt
  • 3D Mark Vantage – 2069 pkt
  • PC Mark 7 – 4674 pkt

Powyższe wyniki potwierdzają to, co widać w specyfikacji. Świetny procesor wyśrubował rezultat uzyskany w PC Mark 7 i wartość tę należy uznać za bardzo dobrą. Pod względem graficznym wyszło jednak dość przeciętnie, czego wyrazem jest chociażby zaledwie 600 pkt w 3D Mark 11. Ponadto przeprowadzone zostały dwa testy za pomocą programu Cinebench 11.5, w których ASUS Taichi sprawował się następująco:

  • Cinebench 11.5 CPU – 2,46
  • Cinebench 11.5 OpenGL – 14,98

Na sam koniec przyszła pora na nośnik danych, a więc zastosowany w testowanym ultrabooku dysk SSD. Występuje on w dwóch konfiguracjach: 256 GB i 128 GB. Do mnie trafiła ta pierwsza wersja. Oto jak sprawowała się w testach przeprowadzonych za pomocą CrystalDisk Mark.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/ASUS-Taichi-1.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Prędkość wbudowanego dysku SSD jest satysfakcjonująca.”]

Jak wypada przy tym kultura pracy? Komputer działa bardzo cicho, wręcz niezauważalnie dla użytkownika. Jest to zasługą bardzo rozsądnego zarządzania wentylatorem. Włącza się on bowiem dopiero przy bardziej wymagających czynnościach i przez większość czasu możemy cieszyć się chłodzeniem pasywnym. Trzeba jednak zauważyć, że sam system wentylacji nie jest szczególnie efektywny – zwłaszcza przy zamkniętej pokrywie urządzenia. ASUS Taichi lubi się nagrzać przez to do dość wysokich temperatur. Wówczas termometr CPU potrafi wskazać nawet 85 stopni Celsjusza, co skutkuje też natychmiastowym obniżeniem taktowania (występuje zatem throttling).

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/09/ASUS-Taichi-Windows-8.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Główny ekran służący do sterowania funkcjami ASUS-a Taichi”]

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o dodatkach software’owych, które ASUS wbudował w preinstalowany na urządzeniu system Windows 8. W głównej mierze służą one do wykorzystywania pełni możliwości tego modelu. [pull_quote_right] Znajdziemy zatem tutaj specjalny, przypominający nieco ekran Start, program do zarządzania trybami wyświetlania oraz poszczególnymi modułami wbudowanymi w urządzenie.[/pull_quote_right] Znajdziemy zatem tutaj specjalny, przypominający nieco ekran Start, program do zarządzania trybami wyświetlania oraz poszczególnymi modułami wbudowanymi w urządzenie. ASUS zapewnił również tutaj szybki dostęp i integrację z usługą przechowywania plików w chmurze ASUS Cloud Storage. Nie zabrakło także innych, bardziej popularnych aplikacji, jak pozwalająca na efektywniejsze zarządzanie energią PowerGear Hybrid czy dostosowujący wyświetlacz programik Splendid Video.