Jeszcze jedna tura… Recenzja Civilization V: Brave New World

Nie wszystko idealne

Dodatek Brave New World eliminuje jedynie część bolączek Civilization V. Przede wszystkim w dalszym ciągu kuleje sztuczna inteligencja naszych rywali oraz barbarzyńców. O ile tych ostatnich, jako przedstawicieli dzikich ludów, można zrozumieć, to oferowanie mi przez innego przywódcę trzech kluczowych miast w ramach traktatu pokojowego, w sytuacji, gdy nie przekroczyłem jeszcze ze swoimi jednostkami nawet linii frontu, jest już śmieszne. Zresztą SI jest strasznie pasywne i nie wychodzi z własną inicjatywą zbyt często.  Liczyłem, że dodatek uczyni dyplomację bardziej barwną i żywą, a tymczasem nawet handel luksusowymi surowcami jest utrudniony, bo większość cywilizacji ogranicza się właściwie do posiadania po jednej sztuce każdego z nich (zapewne handlują między sobą, ale żeby aż tak?). Zresztą SI jest strasznie pasywne i nie wychodzi z własną inicjatywą zbyt często. No, może poza chęciami wspólnego rozpętania wojny przeciwko innej nacji, co przychodzi im nad wyraz łatwo.

Nie zadbano też o optymalizację silnika gry, który w końcowej fazie rozgrywki wyraźnie nie daje sobie rady z liczbą elementów na mapie. Nawet posiadacze mocnych komputerów mogą mieć tutaj problemy. Co ciekawe natomiast twórcy zoptymalizowali grę pod kątem obsługi ekranów dotykowych wprowadzając specjalny tryb dedykowany Windowsowi 8.

Przyznam też, że spodziewałem się większego nacisku na elementy takie, jak zdrowie i zanieczyszczanie środowiska naturalnego, co w Civilization IV było jednym z ciekawszych elementów. Tutaj ciągle tego brak przez co rozgrywka wydaje się trochę płytka, nawet mimo tych odważnych zmian wprowadzonych przez dodatek. Być może pojawi się to w jeszcze jednym dodatku do gry, z tym że byłoby to już trochę wyciąganiem od graczy pieniędzy.

Na sam koniec ponarzekam też trochę na sam kongres światowy. Szkoda, że twórcy nie zadbali tutaj o odpowiednio dużą liczbę rezolucji. W obecnej formie są one zróżnicowane, ale często łapałem się na tym, że jako gospodarz zwyczajnie nie miałem co zaproponować, bo wszystko uderzało w moje interesy albo narażało na gniew ze strony innych cywilizacji.

Zobacz również
Głośniki Genius SP-i320
Przenośny głośnik Genius SP-i320 z wbudowanym odtwarzaczem muzyki