Przyśpieszanie Windowsa proste i szybkie. Test AVG PC TuneUp 2014

Każdy chce, żeby jego komputer działał szybko i nie sprawiał problemów. Tymczasem systemy z rodziny Windows mają to do siebie, że z czasem zwalniają pod naporem ton nowych danych w rejestrze, plików tymczasowych, porozrzucanych po klastrach dysku megabajtów i wielu, wielu innych czynników. Czy AVG PC TuneUp 2014 to skuteczny lek na tę dolegliwość?

Kiedy we wrześniu 2012 roku testowałem na łamach Recenzatora TuneUp Utilities 2013 program ten był już w rękach holenderskiej firmy AVG. Jednocześnie wówczas rozwijany był alternatywny program AVG PC TuneUp. Dziś właściwie zastąpił on pierwszą z marek i stał się wiodącym rozwiązaniem do przyśpieszania i optymalizacji Windowsa w ofercie AVG. Producent informuje, że w stosunku do poprzedniej edycji wprowadzono tutaj 10 dużych nowości. Czy najnowsza edycja tego popularnego pakietu nadal spisuje się tak dobrze, jak przed dwoma laty?

 

Interfejs i funkcje AVG PC TuneUp 2014

W stosunku do poprzedniej wersji interfejs TuneUp Utilities przeszedł spore przeobrażenia, choć sama struktura pozostała praktycznie nienaruszona. Główny ekran w dalszym ciągu stanowią cztery główne kategorie:

  • Konserwacja – dotyczy ogólnego sprzątania w systemie, a więc czyszczenia rejestru, usuwania plików tymczasowych i nieprawidłowych skrótów, a także defragmentowania dysków. Możemy tutaj skonfigurować wykonywanie tego procesu automatycznie w tle, kiedy np. komputer nie jest przez jakiś czas używany (zapobiegnie to dodatkowemu obciążeniu w trakcie, gdy moc obliczeniowa jest nam mimo wszystko potrzebna). Klikając na przycisk „Skanuj teraz” uruchomimy natomiast moduł Konserwacji jednym kliknięciem, który sprawnie i szybko przeprowadza kompleksowe czyszczenie.
  • Wydajność komputera – tutaj AVG PC TuneUp kryje triki, sztuczki i rozwiązania mające na celu optymalizację działania naszego systemu. Z początku musimy skonfigurować profil, w którym wskażemy prędkość łącza internetowego oraz określimy, jak ważne są dla nas efekty wizualne. To tutaj będą pojawiać się też powiadomienia o nieużywanych programach, które warto odinstalować.
  • Sprawność komputera – ta kategoria kryje wszelkiego rodzaju problemy, które mogą przełożyć się na spowolnione lub nieprawidłowe działanie komputera. Tutaj również pojawiają się informacje o nieaktualnym oprogramowaniu antywirusowym lub malejącym miejscu na dysku.
  • Centrum ratunkowe – dział ten służy po prostu do cofania zmian, które wprowadziliśmy za pomocą któregoś z modułów AVG PC TuneUp. Osobiście nigdy nie miałem tego typu problemów, ale może się zdarzyć, że jakieś aplikacje przestaną działać poprawnie lub system stanie się niestabilny po generalnych porządkach. Wówczas tutaj znajdziemy ratunek.

AVG PC TuneUp 2014 (3)

Poniżej umieszczono przełącznik trybów Turbo oraz Ekonomicznego. Oba wyłączają zbędne usługi i programy działające w tle, ale działają w inny sposób. Pierwszy stawia na maksymalną wydajność kosztem zużycia energii, a drugi wręcz przeciwnie – ogranicza moc obliczeniową tak, by starczyło nam baterii możliwie najdłużej. Nowością jest przełącznik trybu samolotowego, który dezaktywuje automatycznie wszystkie moduły łączności (jak podaje producent, pozwala to zwiększyć wydajność baterii o nawet 49 proc.). Tuż obok znajdziemy natomiast dobrze znany pasek wskazujący na poziom wydajności systemu i podpowiadający, co jeszcze warto zrobić, aby go poprawić.

AVG PC TuneUp 2014 (4)

Interfejs podzielono na wiele kart, między którymi przełączamy się za pomocą zakładek przy górnej krawędzi. Na karcie optymalizacji znajdziemy moduły pozwalające nam na dezaktywowanie programów działających w tle. Jest to szalenie przydatnym rozwiązaniem, gdyż nie zmusza nas do odinstalowywania wybranych aplikacji, zaś w razie potrzeby możemy jednym kliknięciem przywrócić ich działanie. Nie zabrakło tutaj też funkcji kontrolowania autostartu, konfigurowania optymalizacji w czasie rzeczywistym zarządzającej zasobami naszego komputera, a także modułu do odinstalowywania programów. W ramce tuż obok twórcy umieścili natomiast funkcje czyszczenia rejestru oraz defragmentowania dysku twardego.

AVG PC TuneUp 2014 (1)

Moduł czyszczenia praktycznie nie różni się od tego z poprzedniej edycji programu. Nowością jest tutaj moduł wyszukujący i usuwający duplikaty plików. Poprawek doczekał się też sam algorytm czyszczący, który ma teraz znajdować większe ilości tymczasowych plików. Łącznie potrafi obsłużyć 155 aplikacji. Niezła liczba! Za pomocą tej sekcji możemy ponadto wyczyścić dane przeglądarek internetowych (obsługiwanych jest aż 25 różnych programów) zainstalowanych w systemie, usunąć nieprawidłowe skróty, a także dezaktywować niektóre funkcje systemowe, jak np. hibernację. Dodatkowo producent zobowiązał się do regularnego dostarczania aktualizacji reguł czyszczących, co zapowiada się bardzo optymistycznie.

AVG PC TuneUp 2014 (5)

Sekcja naprawa problemów również nie uległa większym przeobrażeniom w stosunku do poprzedniej edycji. Znajdziemy tutaj zestaw popularnych scenariuszy. Nowością jest tutaj przycisk aktywujący menedżera procesów. To potężne narzędzie, które potrafi dostarczyć nam masę informacji i statystyk na temat wybranych aplikacji, usług oraz procesów działających w tle. Jestem pod dużym wrażeniem jego możliwości. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą z pewnością zachwyceni.

AVG PC TuneUp 2014 (6)

Karta personalizacji to dobrze znane moduły personalizacji oraz zmiany ustawień systemowych. Nie znalazłem tutaj żadnych dużych nowości, a szkoda, bo miło by było zobaczyć funkcje zaprojektowane pod kątem Windowsa 8 (oraz 8.1) i pozwalające np. na lepszą konfigurację interfejsu Metro lub przywracanie klasycznego menu Start. Nie zapominajmy jednak, że AVG PC TuneUp głównie skupia się na optymalizacji i przyśpieszaniu Windowsa, a nie jego modyfikacji, więc można przymknąć na to oko.

Ostatnia z zakładek zawiera podzielony na kategorie spis wszystkich modułów, co będzie na pewno przydatne, jeżeli nie uda się nam znaleźć któregoś z nich w tradycyjny sposób.