Ciągle szybki i oszczędzający zasoby. Test AVG Internet Security 2014

Firmę AVG kojarzy chyba większość mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Kilka tygodni temu miałem okazję przyjrzeć się bliżej pakietowi optymalizującemu i przyśpieszającemu Windows TuneUp, a dziś pod lupę biorę najnowszą, oznaczoną numerkiem 2014 edycję AVG Internet Security. Co się zmieniło i jak się spisuje oprogramowanie?

Oferta czeskiego AVG się rozrasta, a kolejne edycje dotychczas dostępnych rozwiązań stale ewoluują w kierunku doskonałości. Jak przypadku większości szanujących się dostawców oprogramowania antywirusowego, tak i tutaj mamy do czynienia z rocznym cyklem wydawniczym. Niektórzy z Was być może pamiętają recenzję programów z edycji 2013. Dziś chcę się przyjrzeć ich następcy – AVG Internet Security 2014. Nie spodziewam się wielkich zmian, ani tym bardziej żadnej rewolucji. Jestem jednak ciekaw, w którym kierunku podąża czeski producent i czy jest to właściwie obrana ścieżka.

 

Interfejs AVG Internet Security 2014

Interfejs programu, podobnie jak przed rokiem, mocno nawiązuje do idei kafelek obecnego w Windows 8 Modern UI. Całość ponownie utrzymano w spłaszczonej, minimalistycznej stylistyce (flat), uciekając się do tego samego motywu kolorystycznego oraz dobrze znanej struktury. Użytkownicy poprzedniego wydania poczują się tutaj jak w domu.

AVG Internet Security 2014 strona glowna

Zielone kafelki na podstawowym ekranie pozostały niezmienione. W dalszym ciągu są to, począwszy od lewej: ochrona komputera, ochrona sieci www, ochrona tożsamości, ochrona poczty e-mail oraz firewall. Poniżej pojawiło się kilka dodatków. Obok modułu analizującego wydajność peceta dodano odnośniki do aplikacji mobilnych na smartfony oraz tablety. Trudno się temu dziwić – walka między producentami oprogramowania zabezpieczającego powoli przenosi się na nowy grunt. Android jest celem ponad 90 proc. malware’u przeznaczonego na platformy mobilne, a więc aplikacje tego typu mają kogo chronić. Z drugiej strony ta wszechobecna reklama innych produktów AVG może być uciążliwa.

AVG Internet Security 2014 ochrona przegladania sieci AVG Internet Security 2014 ochrona poczty e-mail AVG Internet Security 2014 ochrona pc

Obsługa programu jest bardzo prosta, choć wcale nie oznacza to, ze pakiet nie oferuje rozbudowanych możliwości. Wręcz przeciwnie. Wystarczy przejść do ekranu ustawień, aby przekonać się ile aspektów jego działania możemy skonfigurować.

AVG Internet Security 2014 tryby zapory

Każde z okienek programu zostało zaprojektowane zgodnie z motywem przewodnim. Nie uświadczyłem tutaj żadnych odchyleń od normy, ani błędów. Napisy dobrze zostały dopasowane do rozmiarów pól i przycisków. Jednocześnie całość jest w pełni spolszczona, co zdecydowanie ułatwi obsługę mniej zaawansowanym użytkownikom.