Test smartfona Alcatel One Touch Fire. Najtańszy w swojej klasie?

System, aplikacje, wydajność

Alcatel One Touch Fire pracuje pod kontrolą debiutującego na rynku systemu Firefox OS. Mozilla aktualnie wdraża wersję 1.1 systemu, która niweluje wiele braków, które doskwierały w pierwszym wydaniu. Nie da się jednak ukryć, że jest to ciągle platforma pod wieloma względami niedopracowana i wymagająca jeszcze ogromnych nakładów pracy.

Firefox OS (2)

Dużym atutem Firefox jest systemowa wyszukiwarka, którą zintegrowano z pulpitem po lewej stronie. Pozwala ona na jednoczesne przeszukanie wielu usług i serwisów internetowych pod kątem występowania określonego hasła. [pull_quote_right]Przykładowo zatem możemy w jednej chwili poszukać informacji na temat premiery filmu, ale także znaleźć dane o jego obsadzie, cenach biletu grających tutaj aktorach oraz pobliskich kinach.[/pull_quote_right] Przykładowo zatem możemy w jednej chwili poszukać informacji na temat premiery filmu, ale także znaleźć dane o jego obsadzie, cenach biletu grających tutaj aktorach oraz pobliskich kinach. Wszystko to przy jednym wyszukiwaniu. Dodatkowo twórcy zintegrowali tutaj algorytm podpowiedzi, co znacząco ułatwia wpisywanie fraz.

Firefox OS (1)

Firefox OS zapożycza wiele elementów od innych systemów mobilnych funkcjonujących na rynku. Znajdziemy tutaj rozwijany panel powiadomień z przyciskami ustawień, a także pakiet podstawowych aplikacji do nawiązywania połączeń, obsługi poczty e-mail, odtwarzania multimediów, przeglądania stron www czy zarządzania zdjęciami.

Firefox OS (5)

Firefox OS (4)

Ubogie możliwości Firefox OS dają się niestety we znaki na każdym kroku. Przykładowo możemy zaimportować kontakty, ale tylko z karty SIM. Natomiast korzystając z poczty e-mail musimy ręcznie pobierać nowe wiadomości. [pull_quote_left]Mapy Nokia HERE mimo dobrej bazy lokacji nie potrafią efektywnie wykorzystać nadajnika GPS i określić naszej lokalizacji (…)[/pull_quote_left] Mapy Nokia HERE mimo dobrej bazy lokacji nie potrafią efektywnie wykorzystać nadajnika GPS i określić naszej lokalizacji (o nawigowaniu zapomnijcie), a panel powiadomień jest praktycznie niewykorzystywany bo rzadko która aplikacja potrafi zrobić z niego użytek. Takich braków jest tutaj masa. Można odnieść wrażenie, że Firefox OS jest właściwie namiastką kompletnego systemu mobilnego.

Firefox OS (3)

Wątpliwości budzi tutaj również baza aplikacji, która nie jest dość szeroka (co nie powinno dziwić, zważywszy na czas funkcjonowania Firefox OS na rynku). Co gorsza, większość pozycji dostępnych w Mozilla Marketplace to skróty do mobilnych stron www bez żadnych dodatkowych funkcji czy chociażby możliwości działania w trybie offline.

Firefox OS (6)

Najgorsze w tym wszystkim jest jednak działanie systemu. Jeżeli myśleliście, że Android na low-endowych smartfonach działa źle, to muszę Was pocieszyć – Firefox OS działa tragicznie. Wszystko odbywa się tutaj bardzo wolno, co jest rezultatem zastosowania takich, a nie innych podzespołów. Jednordzeniowy Qualcomm MSM7227A z zegarem 1 GHz wspierany przez 256 MB pamięci RAM to zdecydowanie za mało, nawet jak na smartfona z dolnej półki cenowej. Na nasze dane i aplikacje dostajemy niewiele więcej, bo zaledwie 512 MB pamięci flash. Bez karty MicroSD się zatem nie obejdzie już na samym starcie. Fakty są bezlitosne – Alcatel One Touch Fire jest żałośnie słaby.