Test Kruger&Matz Live. Tani smartfon z Androidem dla mas

Polscy producenci elektroniki coraz lepiej sobie radzą na rynku urządzeń mobilnych. Co prawda, na nie wychodzą poza dolną i średnią półkę cenową, ale to na ogół wystarcza, by trafić do szerokiego grona odbiorców. Firma Kruger&Matz dała się już mocno we znaki ze swoją świetną ofertą tabletów. Czy równie pozytywne wrażenie wywierają jej smartfony? Ja miałem okazję sprawdzić model Kruger&Matz Live.

Kruger&Matz Live to nie jedyny, choć z całą pewnością najciekawszy smartfon w ofercie polskiego producenta. Oprócz niego znajdziemy tutaj jeszcze low-endową konstrukcję o nazwie Move oraz wypuszczony stosunkowo niedawno na rynek model Mist. Ceny tych wszystkich urządzeń nie przekraczają właściwie 700 złotych, co czyni je bardzo przystępnymi dla szerokiego grona odbiorców.

Kilka dni temu miałem do czynienia z podobnym, choć znacznie tańszym smartfonem marki Goclever. Kruger&Matz Live jest od niego dwa razy droższy. Czy zatem można też napisać, że dwa razy lepszy? Przekonajmy się.

Kruger&Matz Live zestaw

W zgrabnym, wykonanym z grubej tektury pudełku producent umieścił standardowy zestaw akcesoriów. Poza samym smartfonem znalazłem tutaj dwuczęściową ładowarkę z kablem USB, prosty zestaw słuchawkowy (nie spodziewajcie się po nim zbyt wiele) oraz standardowy zestaw broszurek z instrukcją obsługi na czele. Nie ma nic tutaj do chwalenia ani ganienia.

[toggle title=”Specyfikacja smartfona Kruger&Matz Live”]

  • Wyświetlacz 4,5″ IPS o rozdzielczości 960 x 540 px,
  • CPU: Qualcomm Snapdragon 200 MSM8225Q (4 x 1,2GHz),
  • GPU: Adreno 203,
  • RAM: 1 GB,
  • pamięć wewnętrzna: 4 GB + MicroSDHC,
  • GSM: DualSIM (microSIM i miniSIM) kompatybilny z sieciami 2G (pasma 800 / 900 / 1800 / 1900 MHz) i 3G (pasma 900 / 2100 MHz),
  • łączność: WCDMA, Bluetooth 3.0, GPS (z A-GPS), tuner FM,
  • czujniki: pola magnetycznego, światła, zbliżeniowy, akcelerometr,
  • wymiary: 131 x 67 x 11 mm,
  • waga: 140 g.

[/toggle]

 

Wygląd i wykonanie

Kruger&Matz Live jest dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach różniących się kolorem tylnego panelu: czarnej oraz białej. Do mnie trafiła ta ostatnia. Konstrukcja jest smukła i zgrabna. Jej wymiary wynoszą 131 x 67 x 9 mm, natomiast waga 140 g. Elementy obudowy zostały dobrze spasowane i nie trzeszczą, ani nie uginają się pod ciężarem dłoni. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne.

Kruger&Matz Live

Front to, jak zawsze, jednolita tafla szkła, pod którą umieszczono wyświetlacz wraz z otaczającą go czarną ramką. Pod ekranem znajdziemy trzy sprawnie działające, dotykowe przyciski: menu, home oraz back. [pull_quote_right]Przy dolnej krawędzi producent umieścił też dość nietypową, podłużną diodę powiadomień, która jest bardziej wyeksponowana niż w większości smartfonów.[/pull_quote_right] Przy dolnej krawędzi producent umieścił też dość nietypową, podłużną diodę powiadomień, która jest bardziej wyeksponowana niż w większości smartfonów. Rozwiązanie to ma swoje zalety i nie ukrywam, że przypadło mi do gustu. Na przeciwległym krańcu bez niespodzianek. Pod metalową maskownicą skryty został głośnik rozmów, a nieopodal niego rzuca się w oczy oczko kamery i czujniki (światła oraz zbliżeniowy). Całość otacza ciesząca wzrok i przyjemnie mieniąca się w świetle chromowana ramka.

Kruger&Matz Live mikrofon

Kruger&Matz Live tyl

Tylny panel został wykonany z błyszczącego plastiku, który jest podatny na odciski palców. Ku mojemu zaskoczeniu nie są one tutaj aż tak bardzo widoczne. Producent umieścił tutaj duży napis „LIVE” i swój logotyp. Bliżej górnej krawędzi znajdziemy obiektyw aparatu z diodą doświetlającą i dodatkowym mikrofonem, a w lewym dolnym rogu dwa podłużne otwory pod którymi ukryto przeciętnie grający głośnik multimedialny.

Kruger&Matz Live baterie

Tylną klapkę możemy zdjąć, co jednak stanowi dość duże wyzwanie. Raczej nie spodziewam się, by po dłuższym użytkowaniu pojawiły się tutaj jakieś poluzowania czy inne odchylenia od normy. Pod panelem znajdziemy baterię, dwa sloty na karty SIM oraz gniazdo na kartę pamięci.

Kruger&Matz Live power Kruger&Matz Live glosnosc

Ulokowanie przycisków na bocznych krawędziach nie odbiega od normy. Po lewej stronie znajdziemy dwustopniową regulację głośności, zaś po prawej power. Oba guziczki są chromowane i tym samym dobrze komponują się z ramką na froncie.

Kruger&Matz Live gora Kruger&Matz Live glosnik

Na dolnej krawędzi smartfona Kruger&Matz Live producent umieścił jedynie mikrofon oraz zaczep na smycz. Na górze natomiast – złącze słuchawkowe 3,5 mm i port MicroUSB. Oba gniazda znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, a więc nie będzie żadnego problemu z podłączeniem dwóch wtyczek jednocześnie.