Test głośnika Bayan Audio Soundbook. Mobilność w solidnej oprawie

Możliwości multimedialne naszych smartfonów i tabletów są często ograniczane przez wbudowane głośniki, oferujące mierną jakość dźwięku. Z tego też powodu producenci sukcesywnie poszerzają swoje oferty o większe, mocniejsze a zarazem w dalszym ciągu mobilne rozwiązania. Bayan Audio Soundbook to jeden z takich głośników. Naszpikowany technologią, wyposażony we własną baterię oraz solidną obudowę ma być nieodłącznym towarzyszem podróży.

Bayan Audio Soundbook to typowy przedstawiciel klasy mobilnych, wytrzymałych i jednocześnie zaawansowanych technologicznie głośników. Tego typu rozwiązanie już opisywałem na Recenzatorze. Pamiętacie kolorowe Creative AirWave HD? Jeden z nich spędził ze mną wakacje. Testowany dziś Soundbook od firmy Bayan Audio nie miał już tyle (nie)szczęścia, choć zapewniam, że testowałem go równie intensywnie.

Zapewne większość z Was nie kojarzy marki Bayan Audio. Nic dziwnego. Ta brytyjska firma działa na rynku dopiero od trzech lat i dotąd głównie była znana z produkcji stacji dokujących. Soundbook jest ich pierwszym tego typu projektem (w ofercie znajduje się również większa wersja X3). Czy udanym?

Bayan Audio Soundbook zestaw

Solidne, zamykane na magnes pudełko, w którym otrzymałem egzemplarz testowy kryło dwa kabelki: USB oraz audio. Oba wyposażono w rzepy pozwalające na sprawne i szybkie zwinięcie do transportu. Dołączona do zestawu ładowarka ma wymienne końcówki. Domyślnie posiada amerykańską, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zamocować tutaj europejską lub brytyjską (obie znajdują się w pudełku). Całość dopełnia gruba książeczka z instrukcją obsługi.

[toggler title=”Specyfikacja głośnika Bayan Audio Soundbook” ]

  • Wzmacniacz: 15W Stereo
  • Głośniki: 2 x głośniki neodymowe 1″ typu long-throw, 1 x membrana bierna 2″
  • Zakres częstotliwości pasma przenoszenia: 70-20 000 Hz
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.0 aptX, NFC
  • Wejścia: 3,5 mm minijack, microUSB
  • Wyjścia: 3,5 mm minijack
  • Dodatkowe funkcje: Radio FM, wbudowany mikrofon
  • Wymiary: 160 x 88 x 38 mm
  • Waga: 530 g

[/toggler]

 

Wygląd i wykonanie

Bayan Audio Soundbook charakteryzuje się bardzo nietypową konstrukcją. Jej kształt przypomina trochę pochylony graniastosłup pochyły. Teoretycznie obudowa została wykonana z aluminium. Producent jednak połączył ją na stałe z pokrowcem z nylonu balistycznego. W rezultacie metal stanowi jedynie boczne i górną krawędź. Rozwiązanie teki sprzyja mobilności, bo nylon jest niepodatny na zarysowania, pozwala na pewniejszy chwyt i dobrze komponuje się z torbą czy plecakiem. Całość mierzy 16 x 8,8 x 3,8 cm przy wadze 530 gramów.

Bayan Audio Soundbook membrana

Jak widać na zdjęciach, do mnie trafiła wersja czarna z pomarańczowym akcentem (logo producenta, gumowe wstawki na krawędziach oraz szwy). W sprzedaży jest jednak dostępny też kolor biały z turkusowymi wstawkami.

Bayan Audio Soundbook stojak

Wystarczy, że otworzymy frontalną część, a naszym oczom ukaże się metalowa maskownica z logo producenta pod którą ukryto membrany oraz wyświetlacz rodem z kalkulatora. Pokrywa może pełnić rolę podstawki po maksymalnych odchyleniu do tyłu. Znajduje się tutaj również moduł NFC służący do parowania głośnika z urządzeniami mobilnymi. Mechanizm ten pełni również rolę swoistego przełącznika zasilania – każdorazowe otwarcie aktywuje urządzenie, a zamknięcie wyłącza je. Sprytne i funkcjonalne.

Bayan Audio Soundbook panel sterowania

Cały panel sterowania urządzeniem umieszczono na górnej krawędzi. Plastikowe, wklęsłe przyciski mają delikatny aczkolwiek wyczuwalny skok. Nie potrzeba zbyt wielkiej siły do ich wciskania, a towarzyszący temu odgłos jest praktycznie niesłyszalny. Łącznie znajdziemy tutaj pięć guzików: power (w centralnej części), dwa do regulacji głośności (po prawej) oraz dwa do przełączania utworów/ regulowania tunera FM (po lewej). Szkoda, że nie są one podświetlane. Znacząco podniosłoby to komfort użytkowania głośnika w plenerze po zmroku. Nieco poniżej w oczy rzuca się rząd trzynastu  malutkich diod, które odzwierciedlają aktualny poziom głośności. Tuż obok umieszczono natomiast otwór mikrofonu.

Bayan Audio Soundbook back

Z tyłu umieszczono pełniące rolę pasywnego głośnika tonów niskich okienko zabezpieczone identyczną maskownicą jak na froncie. Znalazło się tutaj również miejsce na tabliczkę znamionową. W prawym dolnym rogu znajdziemy natomiast gniazda audio (in i out) oraz port Mini USB służący do ładowania wbudowanej baterii.

Bayan Audio Soundbook bok