Karta pamięci z WiFi – gadżet czy rewolucja? Test Transcend Wi-Fi SD Card

Zachłysnęliśmy się brakiem kabli. Dziś wszystko musi być bezprzewodowe – internet, słuchawki, głośnik, golarka, gamepad itd. Transcend idzie jeszcze dalej. Czy karta pamięci z WiFi to rewolucja na dużą skalę? A może szukanie na siłę innowacji w miejscach, które jej nie potrzebują? Jak spisuje się to urządzenie w praktyce?

Do czego może służyć karta pamięci z WiFi? Producent w głównej mierze adresuje ją posiadaczom aparatów fotograficznych, choć jestem przekonany, że przy odrobinie kreatywności uda się ją wykorzystać na wiele innych sposobów. W końcu łączność bezprzewodowa jest ostatnio szalenie modna. Od niedawna w ten sposób przesyłamy nie tylko pliki, ale też strumieniujemy dźwięk czy obraz. Wobec panującego trendu karta pamięci z WiFi od firmy Transcend wydaje się szalenie trafionym pomysłem. Czy aby na pewno?

Transcend SD WiFi Card (2)

W zestawie z kartą Transcend załącza czytnik podłączany do portu USB. Posiada on sloty na nośniki w rozmiarze SD oraz MicroSD, co ucieszy posiadaczy komputerów pozbawionych stosownego gniazda. Całość umieszczono w niewielkim opakowaniu i uzupełniono o instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

https://www.youtube.com/watch?v=JPBaPP_J4NI

[toggle title=”Specyfikacja Transcend Wi-Fi SD Card”]

  • Wymiary: 32 mm (dł.) x 24 mm (szer.) x 2,1 mm (wys.);
  • Waga: 2 g;
  • Interfejs sieciowy: Wi-Fi 802.11b/g/n;
  • Zabezpieczenia WiFi: WEP/WPA/WPA2;
  • Napięcie pracy: 2,7V~3,6V;
  • Temperatura pracy: 0°C (32°F) to 60°C (140°F);
  • Certyfikaty: CE, FCC, BSMI;

[/toggle]

 

Wygląd i wykonanie

Trascend Wi-Fi SD Card nie wyróżnia się jakoś szczególnie na tle innych nośników. Kształt, kolor oraz ogólny design karty mocno trąci tym, co oferują inni producenci. Oczywiście Transcend przypomina nam o tym, że nie jest to zwyczajna karta – wystarczy spojrzeć na naklejkę na wierzchu.

Transcend SD WiFi Card (3)

Transcend SD WiFi Card (4)

Na lewej krawędzi umieszczono suwak blokujący kartę. Na spodzie znajdziemy natomiast tabliczkę znamionową oraz złote styki. Normalka. Chyba śmiało mogę napisać, że to jedno z najbardziej niepozornych urządzeń, spośród tych, z którymi miałem dotąd do czynienia. Konstrukcja z całą pewnością nie zdradza skrytych wewnątrz możliwości i technologii.

Transcend SD WiFi Card (7)

Użytecznym dodatkiem jest na pewno dołączony do zestawu czytnik. Swoim wyglądem przypomina on typowego pendrive’a. Na jednej z krawędzi umieszczono dwa sloty – na pełnowymiarowe karty SD oraz MicroSD. Złącze USB zabezpiecza natomiast plastikowa zatyczka.