Najlepsze miejsce na dysk z szafy? Test kieszeni Zalman ZM-VE300

Możliwości i wydajność

Zalman ZM-VE300 po podłączeniu do komputera pozwala nam na wybranie jednego z trybów, w których będzie pracować. Oddano nam tutaj do dyspozycji: ODD – wirtualny, HDD – fizyczny, Dual – jednocześnie optyczny i fizyczny. [pull_quote_left]Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tutaj możliwość automatycznego montowania obrazów ISO umieszczonych na dysku.[/pull_quote_left] Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tutaj możliwość automatycznego montowania obrazów ISO umieszczonych na dysku. Wystarczy je tylko umieścić w odpowiednim folderze, by kieszeń je rozpoznała, a my mogli zamontować w systemie. Co więcej, możemy tej funkcji użyć również do instalacji systemu, bo zamontowany w ten sposób dysk rozpozna bezproblemowo również BIOS.

Oprogramowanie kieszeni Zalman ZM-VE300 pozwala nam ponadto na sprawdzenie kondycji umieszczonego wewnątrz nośnika za pomocą funkcji SMART. Prócz tego znajdziemy tutaj szereg innych przydatnych informacji, jak aktualna temperatura czy napięcie w porcie USB. Producent przewidział też możliwość zabezpieczenia urządzenia przed zapisem, a także wdrożył kilka opcji umożliwiających konfigurację urządzenia (m.in. określenie czasu potrzebnego do przejścia w stan uśpienia).

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/04/backup-utility.jpg” align=”center” width=”590″ height=”400″ caption=”Desktopowa aplikacja straszy interfejsem.”]

Nie zabrakło również oprogramowania, które zainstalujemy na desktopie. Nie wyróżnia się jednak ono niczym szczególnym poza odpychającym interfejsem. Dostępne tutaj funkcje pozwalają na wykonywanie kopii zapasowych danych, zarządzanie wirtualnymi dyskami, zmianę ustawień kieszeni oraz bezpieczne usuwanie jej z systemu.

[alert_blue]

Platforma testowa:

  • Komputer: Dell Vostro 3450
  • Procesor: Intel Core i5 2520
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR3 667 MHz
  • Karta grafiki: AMD Radeon HD 6650M (sterowniki Catalyst 12.9)
  • Dysk twardy: 500 GB 7200 rpm
  • Windows 7

 

  • Dysk umieszczony w kieszeni: Transcend SSD720
  • Interfejs zewnętrzny: USB 3.0

[/alert_blue]

Zalman ZM-VE300 jest kompatybilny z interfejsami SATA I i II. Zaryzykowałem i w celu testów umieściłem w środku SSD marki Transcend (konkretnie model SSD720 o pojemności 128 GB). Zestaw aplikacji do testów nie odbiegał od przyjętych na Recenzatorze schematów: HD Tune Pro, CrystalDisk Mark oraz ATTO Disk. Rezultaty widać na poniższych wykresach.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/04/ATTO.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wyniki w teście ATTO Disk Benchmark.”]

W ATTO Disk obudowa Zalman ZM-VE300 wykazywała się znacznie wyższymi prędkościami odczytu aniżeli zapisu. Oczywiście w porównaniu z wynikami samego napędu SSD wypada to bardzo słabo. Nie zapominajmy jednak, że to SATA III, a Zalman wspiera jedynie wersję drugą standardu. Jak na jego możliwości wynik jest moim zdaniem zadowalający.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/04/CrystalDisk-Mark.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wyniki w teście CrystalDisk Mark.”]

Podobny rezultat dałby testy przeprowadzone za pomocą programu CrystalDisk Mark. Tutaj również prędkość odczytu była znacząco wyższa, a uzyskane wyniki były porównywalne z tymi, które otrzymałem w ATTO – 169 MB/s przy odczycie sekwencyjnym i 128 MB/s przy zapisie.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/04/HD-Tune-Read.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wyniki w teście HD Tune Pro – odczyt.”]

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/04/HD-Tune-Write.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wyniki w teście HD Tune Pro – zapis.”]

Na sam koniec przyszła pora na testy za pomocą programu HD Tune Pro. Tutaj Zalman ZM-VE300 najbardziej zbliżył się swoimi osiągami do Transcenda SSD720. Niestety nie stało się tak z powodu rewelacyjnych wyników kieszeni, ale po prostu słabszych samego dysku. Ogólnie testowany model uzyskiwał średnio 164 MB/s przy odczycie, ale w skrajnych momentach potrafił pokazać pazurki, co dało chwilowe 182 MB/s. Podczas zapisu było już trochę gorzej. Średnio dało się tutaj uzyskać 110 MB/s, a w skrajnych momentach 121 MB/s.

Generalnie można powiedzieć, że interfejs SATA II zamontowany w kieszeni Zalman ZM-VE300 daje sobie bardzo dobrze radę pod względem wydajności. [pull_quote_right]Generalnie można powiedzieć, że interfejs SATA II zamontowany w kieszeni Zalman ZM-VE300 daje sobie bardzo dobrze radę pod względem wydajności.[/pull_quote_right] Szczególnie imponująco wygląda wysoka prędkość odczytu. Nieco gorzej wypadł zapis, ale to i tak bardzo dobry wynik na tle wielu dysków SATA II. W zasadzie trzeba powiedzieć otwarcie, że nic z trzecią wersją interfejsu do testowanej kieszeni nie ma sensu wkładać, bo tylko zmarnujemy dostępny potencjał. Jak ulał będzie się ona natomiast nadawać na trochę starsze lub budżetowe dyski, które normalnie kurzyłyby się na półce.