Test HTC Windows Phone 8X. Tajwańskie kafelki ładniejsze od fińskich?

Wyświetlacz i bateria

Zastosowany w HTC Windows Phone 8X wyświetlacz ma przekątną 4,3 cala, rozdzielczość 720 x 1280 px (gęstość pikseli 341 ppi) oraz obsługuje 16 mln kolorów. Został on wykonany w technologii Super LCD 2, która powinna zapewnić nam bardzo wysoką jakość obrazu. Jak jest w praktyce? [pull_quote_left]Przyznam szczerze, że dawno nie widziałem tak świetnego kontrastu, jasności oraz odwzorowania kolorów.[/pull_quote_left] Przyznam szczerze, że dawno nie widziałem tak świetnego kontrastu, jasności oraz odwzorowania kolorów. Treści, które można zobaczyć na ekranie testowanego smartfona wręcz przykuwają wzrok i mają bardzo wysoką ostrość. Myślę, że HTC Windows Phone 8X może się pochwalić jednym z najlepszych wyświetlaczy w swojej kategorii (nie zapominajmy, że na rynku znajdziemy już „żylety” o rozdzielczości 1080p.). Jedyną wadą jest tutaj dość kiepskie odwzorowanie czerni, która nawet przy niskim współczynniku jasności jest wyblakła.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/05/HTC-8X-9.jpg” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Wyświetlacz to jeden z głównych atutów HTC 8X.”]

Wyświetlacz zabezpieczono powłoką ochronną Gorilla Glass 2, co ma uchronić go przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki zastosowaniu technologii zmniejszającej liczbę refleksów korzystanie z urządzenia w słoneczny dzień nie jest tak bardzo kłopotliwe, jak w innych modelach. Reakcja na dotyk jest szybka i precyzyjna.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/05/Windows-Phone-8-14.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Dzięki funkcji oszczędzania energii możemy wydłużyć czas pracy na baterii.”]

Producent zastosował w modelu HTC Windows Phone 8X baterię o pojemności 1800 mAh. Z pozoru nie jest  to ogromne ogniwo, więc początkowo miałem obawy, czy będzie ono wystarczało do relatywnie długiej pracy smartfona. Zaskoczenia nie było – ani negatywnego, ani pozytywnego. Testowane urządzenie przy intensywnym wykorzystywaniu działa bez ładowania maksymalnie jeden dzień (plus ewentualnie noc). Jeżeli będziemy do niego zaglądać sporadycznie, być może uda się nam wycisnąć półtorej – dwie doby. Mówiąc w skrócie – bez rewelacji.

Oczywiście, idąc na kompromisy, uda się nam pewnie wykorzystać efektywniej pojemność baterii. Musimy się jednak liczyć wtedy z koniecznością przełączenia na łączność 2G, rezygnacji z maksymalnego podświetlenia wyświetlacza oraz intensywnego wykorzystywania funkcji oszczędzania energii.

 

Połączenia i łączność

Wbudowany w HTC Windows Phone 8X moduł GSM pozwala na obsługę sieci HSPA. Urządzenie wspiera przy tym standard DC-HSPA+, co przekłada się na teoretyczny transfer danych z prędkością 42,2 Mb/s przy downloadzie i 5,7 Mb/s przy uploadzie. Jakość połączeń głosowych oraz wideokonferencji jest zadowalająca. [pull_quote_right]Nie zaobserwowałem by smartfon miał jakiekolwiek problemy z gubieniem sieci czy nieefektywnym przełączaniem się między nadajnikami BTS.[/pull_quote_right] Nie zaobserwowałem by smartfon miał jakiekolwiek problemy z gubieniem sieci czy nieefektywnym przełączaniem się między nadajnikami BTS. Niestety testowane urządzenie nie posiada obsługi LTE, co powoli staje się standardem. Dla porównania, konkurencyjna Nokia 920 może się pochwalić obsługą tej technologii.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/05/Windows-Phone-8-13.png” align=”center” width=”590″ height=”350″ caption=”Smartfon dobrze sobie radził z domową siecią WiFi”]

Moduł WLAN w testowanym modelu jest kompatybilny z sieciami WiFi w standardzie 802.11 b/g/n. Także tutaj trudno wskazać jakiekolwiek odchylenia od normy. Po połączeniu z domowym routerem, praca przebiegała wzorowo, a dane były przesyłane z zadowalającą prędkością. Podczas testów smartfon ani razu samoczynnie nie rozłączył się z siecią. [pull_quote_left]Podczas testów smartfon ani razu samoczynnie nie rozłączył się z siecią. Potrafił natomiast efektywnie korzystać z funkcji uśpienia, co pozwala zaoszczędzić baterię.[/pull_quote_left] Potrafił natomiast efektywnie korzystać z funkcji uśpienia, co pozwala zaoszczędzić baterię.

Do łączności z akcesoriami oraz transferu pliku posłużyć ma nam tutaj Bluetooth 3.1 z A2DP. Moje testy tego aspektu polegały na połączeniu się z głośnikiem bezprzewodowym oraz kilkugodzinnym słuchaniu muzyki, a także przesłaniu kilku plików pomiędzy smartfonem HTC, a komputerem oraz Nexusem 4, z którego korzystam na co dzień. Dane były przesyłane ze średnią prędkością 3-4 MB/s, co jest zadowalającym wynikiem. Nie miałem żadnych problemów ze stabilnością.

Do map oraz nawigacji posłuży GPS, który tutaj obsługuje również rosyjski system satelitarny GLONASS. Łapanie fiksa, dzięki funkcji A-GPS, trwało relatywnie krótko (kilka – kilkanaście sekund), a aplikacja HERE Maps (rozwijana przez Nokię, swoją drogą) spisywała się bardzo dobrze. Nie jest to, co prawda, to samo, co Google Maps, ale nie można narzekać, bo oba produkty nie odstają od siebie znacznie.

HTC 8X posiada również moduł NFC, który możemy wykorzystać do łączności na bardzo małe odległości oraz płatności. Moduł ten jest wspierany software’owo poprzez m.in. praktyczne funkcje wysyłania danych za pomocą dotknięcia innego urządzenia. Ja sprawdzałem go wraz z tagiem NFC przyklejonym na moim biurku. Działał dobrze.