Test routera 3G Huawei e583C. Internet mobilny dla całej rodziny?

Możliwości i osiągi modelu e583C

Pierwsze co musimy zrobić, po wyjęciu urządzenia z pudełka, to podłączyć je do komputera i zalogować się za pomocą przeglądarki do panelu administracyjnego. Wszystko wygląda zatem tutaj tak, jak w przypadku tradycyjnych routerów. Sam panel jest bardzo dobrze zaprojektowany i zawiera wszystko, czego potrzebuje domowy użytkownik. Znajdziemy tutaj zatem opcje zabezpieczania sieci, przekierowywania portów, tworzenia profili połączeń oraz moduł do odbierania i wysyłania wiadomości SMS. Pod tym względem urządzenie Huawei prezentuje się bardzo przyzwoicie. Panel nie powinien sprawić nikomu większych problemów, a z jego możliwości będą zadowoleni nawet nieco bardziej zaawansowani użytkownicy.

[youtube id=”gH9v4fcFts8″ width=”590″ height=”350″ align=”center” caption=”Wideoprezentacja przygotowana przez producenta”]

Warto przy okazji tutaj wspomnieć o obecności gniazda na karty pamięci MicroSD. Dzięki temu router może też posłużyć jako nośnik danych. Docenią to z pewnością osoby, które nie lubią nosić przy sobie zbyt wielu gadżetów. Szkoda jednak, że twórcy nie pokusili się o możliwość skonfigurowania urządzenia tak, by pobierało dane z podanych adresów URL bez konieczności podłączania do jakiegokolwiek innego sprzętu. Wówczas obecność gniazda na karty pamięci miałaby większy sens.

Zasięg emitowanej przez Huawei e583C sieci nie jest zbyt duży i w zasadzie ograniczy się do niewielkiego mieszkania (pod warunkiem, że ściany nie będą zbyt grube). W zasadzie nie jest to jakaś wielka wada, bo urządzenie jest na tyle małe, że przeniesienie go z jednego punktu do drugiego nie stanowi najmniejszego problemu. Tymczasem sam producent rezygnując z obsługi standardu n, mógł pozwolić sobie na niższą cenę.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/08/S6300123.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Logo Huawei naprawdę mieni się w świetle!”]

Złego słowa nie można natomiast powiedzieć na zasięg 3G. Wbudowana antena zapewnia dobrą jakość transmisji i nie sprawiała najmniejszych problemów. Router potrafi łączyć się w standardach HSPA/UMTS/EDGE/GPRS/GSM oraz obsługuje częstotliwości 2100/1900/1800/900/850 MHz. Producent zaimplementował też technologie transmisji pakietowej: HSDPA i HSUPA. Teoretycznie zatem maksymalna prędkość wysyłania wynosi 7,2  Mbps, a pobierania 5,76 Mbps. W praktyce osiągi routera niewiele odbiegają od podanych parametrów. Oczywiście składa się na to wiele czynników, jak obciążenie nadajnika BTS, zasięg, warunki atmosferyczne itd. Huawei e583C nierzadko jednak pokazywał, że potrafi przesyłać dane z prędkością maksymalną, odpowiadającą obsługiwanym technologiom, co jest dobrym znakiem.