Test Icarus 8. Czytnik ebooków dla seniora?

Nowe technologie to raczej domena ludzi młodych. Zaawansowane smartfony, tablety o potężnej mocy obliczeniowej i inne gadżeciarskie urządzenia rzadko trafiają w ręce osób starszych. Powód wydaje się oczywisty – nie są im zwyczajnie potrzebne te wszystkie funkcje lub ich obsługa sprawia zbyt wiele trudności. Z myślą o tej grupie odbiorców powstaje więc nowa kategoria urządzeń, do której należy testowany dziś czytnik ebooków Icarus 8.

Dni babci i dziadka były już w styczniu, ale to wcale nie znaczy, że możemy zapomnieć o seniorach w naszej rodzinie – tym bardziej jeżeli pochłaniają literaturę z prędkością światła i z powodzeniem można by im przypiąć łatkę „książkofilów”. Icarus 8 ma być idealnym rozwiązaniem dla takich osób – dużym, prostym w obsłudze i przyjaznym. Czy aby na pewno tak jest w istocie?

czytnik Icarus 8 zestaw

Czytnik został zapakowany do estetycznie prezentującego się pudełka. W zestawie znalazł się jedynie kabelek USB oraz instrukcja obsługi w formie rozkładanej broszury. I tutaj mam już pierwsze zastrzeżenia – skoro urządzenie to jest adresowane do osób starszych, to dlaczego nie wyposażono go w spolszczoną instrukcję? To duże utrudnienie i zasadniczy minus.

[toggler title=”Specyfikacja czytnika Icarus 8″ ]

 • Wyświetlacz: 8-calowy OED (16 odcieni szarości), 1024 x 768 px (167 PPI);
 • Procesor: 1 GHz;
 • Pamięć RAM: 128 MB;
 • Pamięć: 4 GB + MicroSD (maks 16 GB);
 • Obsługiwane formaty: txt, pdf, epub, pdb, fb2, html, rtf, mobi, doc, docx, djvu, zip;
 • Odczytywane obrazy: jpg, bmp, gif, png;
 • Odtwarzane pliki audio: mp3, wma, aac, wav, ogg;
 • Łączność: WiFi 802.11 b/g/n;
 • Bateria: 2800 mAh;
 • Złącza: USB 2.0, minijack 3,5 mm;
 • Wymiary: 211,6 x 150,0 x 9,0 mm;
 • Waga: 310 g;

[/toggler]

Wygląd i wykonanie

Czytnik ma dość konwencjonalny wygląd. Producent zastosował tutaj konstrukcję o opływowych kształtach wykonaną z gumowanego tworzywa. Rezultat jest całkiem pozytywny. Urządzenie pewnie leży w dłoni, a na obudowie nie zostaje zbyt wiele odcisków palców (choć nie mogę napisać, że nie ma ich w ogóle).

czytnik Icarus 8 przod

Boczne krawędzie delikatnie zwężają się przy krańcach, co nadaje całej konstrukcji więcej smukłości. Całość ma wymiary 130 x 171 x 12 mm i waży 300 gramów. Nie jest to mało i Icarus 8 przegrywa w przedbiegach z lekkim Kindle’m czy większością Pocketbooków, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wyposażono go w znacznie większy, 8-calowy wyświetlacz.

czytnik Icarus 8 przelaczanie stron czytnik Icarus 8 przyciski

A skoro o wyświetlaczu mowa, front urządzenia został zdominowany właśnie przez ten element. Po bokach znajdziemy przyciski do przełączania stron. Mają dość wyraźny skok, ale do ich naciśnięcia nie potrzeba wcale zbyt wiele siły. Nad ekranem producent umieścił swoje logo z dużą cyferką „8” symbolizującą nazwę modelu. Przy dolnej krawędzi znajdziemy natomiast kierunkowy D-Pad oraz cztery przyciski funkcyjne. Począwszy od lewej strony są to: home, menu, wstecz i aktywator klawiatury. Do całości trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia – działają lekko i pewnie.

czytnik Icarus 8 zlacza

Dolna krawędź kryje pełen zestaw złącz. Producent ulokował tutaj slot na karty MicroSD, interfejs MicroUSB oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm minijack. Całość dopełnia niewielki suwak pełniący rolę przycisku zasilania. Z jego przeciągnięciem nie powinny mieć problemów nawet osoby o dużych dłoniach.

czytnik Icarus 8 back

Na tyle nie uświadczymy żadnych niespodzianek. Znalazło się tutaj kolejne logo producenta oraz niewielka tabliczka znamionowa