Test klasowej myszy dla graczy Razer Taipan. Precyzja ma wysoką cenę

Testy

Producent wyposażył model Taipan w naprawdę imponujące podzespoły. Z naszego punktu widzenia najważniejszym jest hybrydowy (laserowy i optyczny) czujnik, zapewniający czułość na maksymalnym poziomie 8200 DPI. Przekłada się to na próbkowanie 1000 Hz i czas reakcji wynoszący zaledwie 1 ms. Natomiast samo przyśpieszenie myszy wynosi aż 200 cali na sekundę. Od razu widać zatem, że nie mamy do czynienia z modelem dla graczy niedzielnych i tylko najbardziej wymagający użytkownicy będą w stanie docenić te potężne możliwości.

Jak jednak wygląda działanie myszy Razer Taipan w praktyce? Kilka prostych testów pozwoliło sprawdzić prawdziwość parametrów podanych przez producenta. Nie było jednak niespodzianką, że mysz rzeczywiście posiada próbkowanie 1000 Hz, a podczas korzystania z niej nie ma śladu po jakichkolwiek negatywnych zjawiskach jak akceleracja wsteczna czy interpolacja. Jak zatem najskuteczniej testować tego typu gryzonia? W grach oczywiście!

I tak oto wraz z myszą Razer Taipan odbyłem kilka sesji Serious Samem 3 oraz Metro 2033.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/09/SeriousSam3.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Poważny Sam wycisnął z Taipana to, co najlepsze”]

Grając w Serious Sama 3 najbardziej komfortowym ustawieniem DPI było ok. 6000 (równie nieźle mysz spisywała się przy 6200, ale im wyżej, tym bardziej celowanie stawało się wyzwaniem). Niemniej gra była w stanie obsłużyć aż czułość na poziomie 8200 i co ważne – była to wartość przy której dało się grać! Ostrzeliwanie przeciwników za pomocą Taipana było niezwykle precyzyjne, a czas reakcji potrzebny do przeniesienia celownika z jednego stwora na innego – minimalny. Przyznam szczerze, że nie doświadczyłem jeszcze tak wysokiego komfortu płynącego z rozgrywki i nie odnotowałem tak wysokiej skuteczności w eliminacji celów.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/09/Metro2033.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”W Metro 2033 różnice były nieco mniej widoczne”]

W Metro 2033 maksymalna grywalna czułość myszy to 1900 DPI. W rezultacie różnice w stosunku do gry z myszą niższej klasy nie były aż tak dobitne, choć z pewnością zauważalne. Gra co prawda nie jest aż tak dynamiczna, jak Serious Sam, ale nierzadko losy głównego bohatera są uzależnione od szybkiej reakcji i precyzji gracza. Muszę przyznać, że Taipan pod tym względem nie zawodził i dobrze reagował na nawet najdrobniejsze ruchy.

W obu tych przypadkach nawet kilkugodzinna gra nie była w stanie zmęczyć dłoni na tyle, by konieczne było zorganizowanie przerwy. Matowa powierzchnia bardzo dobrze utrzymywała palce na przyciskach, a gumowe wstawki zgodnie z przeznaczeniem nie pozwalały myszy wyślizgnąć się z dłoni. Nie jestem do końca pewny, czy osoba o mniejszych dłoniach ode mnie mogłaby powiedzieć to samo, bo jak napisałem wcześniej Razer Taipan to dość duża mysz.