Test routera Planet WDRT-750AC. WiFi ac nie musi być wcale drogie

Możliwości

Co do zaoferowania ma Planet WDRT-750AC? Panel zarządzania routerem nie wygląda zbyt nowocześnie, ale to jest akurat problemem większości urządzeń z tej kategorii. Znajdziemy tutaj szereg opcji konfiguracyjnych, które postaram się pokrótce opisać.

Planet WDRT-750AC panel administracyjny (3)

Panel administracyjny routera jest przejrzysty. Zdominowały go kolor biały z akcentami w różnych odcieniach niebieskiego. Producent zadbał o obecność najpotrzebniejszych funkcji. Laików ucieszy automatyczny kreator, który prowadzi właściwie za rączkę przez cały proces konfiguracji. Jedynym warunkiem jest znajomość angielskiego.

Planet WDRT-750AC panel administracyjny (2)

Bardziej zaawansowani użytkownicy powinni natomiast zajrzeć dalej, gdzie możemy zmienić tryb pracy urządzenia (może ono działać jako brama dostępowa do internetu lub reapeter sygnału sieciowego), a także uzyskać dostęp do zaawansowanych ustawień. Router dysponuje takimi funkcjami, jak: QoS, przekierowywanie portów, filtrowanie ruchu sieciowego (firewall), wirtualny serwer, DDNS oraz DMZ. To podstawowe mechanizmy, które powinien posiadać każdy sprzęt tego typu. Nie uświadczymy tutaj żadnych nadzwyczajnych dodatków

Planet WDRT-750AC panel administracyjny (4) Planet WDRT-750AC panel administracyjny (5) Planet WDRT-750AC panel administracyjny (6)

W sekcji z ustawieniami połączeń bezprzewodowych zawsze będziemy mieli do czynienia z dwiema zakładkami: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Jak nietrudno sę domyślić dotyczą one zakresów, w jakich działa router. Jednocześnie aktywne są bowiem dwa punkty dostępowe, z którymi mogą łączyć się urządzenia. Oczywiście w obu przypadkach mamy do dyspozycji podstawowe mechanizmy zabezpieczające, jak filtrowanie po adresach IP oraz MAC czy funkcja szybkiej autoryzacji WPS. Nie zabrakło też dobrze znanych metod szyfrowania: WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK oraz TKIP/AES.

Planet WDRT-750AC panel administracyjny (1)

Ostatnia z sekcji to pomniejsze ustawienia dotyczące samego urządzenia, moduł aktualizacji oprogramowania oraz rozbudowana dokumentacja – niestety również w języku angielskim. Z tego poziomu możemy również zresetować router i przywrócić ustawienia fabryczne.

Wydajność, stabilność i kultura pracy

Jak to wszystko przekłada się na praktykę? Zacznijmy od tego, że nazwa routera Planet WDRT-750AC nie bierze się znikąd. Liczba 750 to połączenie maksymalnej przepustowości w zakresie 2,4 GHz (300 Mb/s) oraz 5 GHz (433 Mb/s). A więc sam router może jednocześnie przesyłać dane z maksymalną (teoretyczną) prędkością 733 Mb/s.

Planet WDRT-750AC tyl

 

Bez zastanowienia sprawdziłem zatem jak Planet WDRT-750AC radzi sobie w kilku scenariuszach. Do tego celu wykorzystałem smartfona LG G2, tablet Samsung Galaxy Tab S 10.5 oraz laptopa Dell Vostro 3450 z dwuzakresowym modułem WiFi 802.11 n. Wszystkie urządzenia transmitowały w dwie strony plik o rozmiarze 1 GB do podłączonego do routera domowego NAS-a. Rezultaty wyglądały następująco:

  • LG G2 (5 GHz 802.11 ac) – pobieranie 399 Mb/s, wysyłanie 414 Mb/s
  • Galaxy Tab S 10.5 (5 GHz 802.11 ac) – pobieranie 407 Mb/s, wysyłanie 404 Mb/s
  • Dell Vostro 3450 (5 GHz 802.11 n) – pobieranie 246 Mb/s, wysyłanie 244 Mb/s

W trakcie testów router nie nagrzewał się zbyt znacząco. Połączenie było stabilne i nie sprawiało żadnych problemów. Brak zewnętrznych anten przełożył się jednak na zasięg połączenia. W małym, 50-metrowym mieszkaniu nie doskwierało to ani trochę – zarówno w zakresie 2,4 GHz jak i 5 GHz. Jednak po przetestowaniu routera w dużym, piętrowym domu okazało się, że sygnał dochodzi co najwyżej do sąsiedniego pomieszczenia. Po zejściu piętro niżej lub oddaleniu się tak, aby między routerem a klientem znajdowały się dwie lub więcej ścian sygnał 5 GHz całkowicie zanikał, natomiast ten 2,4 GHz oferował zaledwie jedną kreskę i bardzo niską przepustowość.