Test dysku Transcend StoreJet 25H3. Sprzęt do zadań specjalnych

Możliwości i wydajność

Największym atutem zewnętrznego dysku Transcend StoreJet 25H3 ma być trzystopniowy system antywstrząsowy, który zdał testy upadku i otrzymał wojskowy certyfikat MIL-STD-810F. W połączeniu z gumowaną obudową powinno to uczynić nasze dane praktycznie całkowicie odpornymi na tego typu sytuacje. Niemniej sam producent podkreśla, że nie bierze odpowiedzialności za utratę plików powstałą w wyniku testowania (mniej lub bardziej zamierzonego) dysku od tej strony.

https://www.youtube.com/watch?v=f0gzPZDflw8

Ale nie tylko zabezpieczenia przed uszkodzeniami fizycznymi są mocną stroną tego nośnika. Producent wyposażył go również w fizyczny przycisk automatycznej kopii zapasowej, a także możliwość zaszyfrowania danych 256-bitowym kluczem AES. Tutaj do głosu dochodzi dedykowane oprogramowanie – Transcend Elite, na które składa się kilka funkcjonalnych i praktycznych modułów. Pozwalają one na szyfrowanie, odszyfrowywanie, kopiowanie oraz przywracanie wybranych danych. Choć sam interfejs tych programów prezentuje się nieco archaicznie, to offerowane funkcje, stabilność i efektywność działania w pełni to rekompensują. Do tego dochodzi jeszcze aplikacja RecoverX, która pozwala na odzyskiwanie mniej lub bardziej przypadkowo usuniętych danych.

Dysk Transcend StoreJet 25H3 wyposażono w złącze USB 3.0, które zapewnia zdecydowanie wyższą przepustowość niż poprzednia wersja. Tradycyjnie do przetestowania wydajności nośnika użyłem programów CrystalDisk Mark oraz ATTO Disk Benchmark. Na sam koniec sprawdziłem prędkość kopiowania danych w praktyce. Na przykładowych zrzutach ekranu prędkości osiągane przy przesyłaniu filmu w formacie MKV o rozmiarze 3,77 GB.

Jak widać, osiągane przez testowany dysk prędkości są bardzo satysfakcjonujące. Trudno nazwać je rekordowymi. Z pewnością jednak przebijają testowane jakiś czas na łamach Recenzatora dyski WD My Passport oraz ADATA HE720.