Windows 8 w najlepszej możliwej postaci. Test tabletu ASUS VivoTab TF810

Wyświetlacz i bateria

ASUS VivoTab TF810 został wyposażony w wyświetlacz IPS o przekątnej 11,6 cala obsługujący rozdzielczość 1366 x 768 px. Jest on bardzo jasny (maksymalne podświetlenie sięga aż  459 cd/m2) i posiada szerokie kąty widzenia. [pull_quote_right]Spośród wszystkich komputerów, z którymi miałem do tej pory do czynienia, wyświetlacz VivoTaba TF810 prezentuje się najlepiej.[/pull_quote_right] Szczególnie imponuje wysoki kontrast (1168 : 1), co sprawia, że kolory są perfekcyjnie odwzorowane, żywe i przykuwające wzrok. Na plus zasługuje też bardzo głęboka i czysta czerń. Jeżeli spojrzymy na VivoTaba z perspektywy tabletu pewnie, znajdziemy równie ciekawe odpowiedniki innych producentów. Nie można jednak zapominać, że urządzenie to pełni też funkcję notebooka, a tutaj nie ma właściwie sobie równych. Spośród wszystkich komputerów, z którymi miałem do tej pory do czynienia, wyświetlacz VivoTaba TF810 prezentuje się najlepiej.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/02/ASUS-VivoTab-TF810-12.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Wyświetlacz to jeden z największych atutów VivoTaba.”]

Zastosowany w urządzeniu panel dotykowy jest bardzo czuły i precyzyjny. Nie spotkałem się ani razu z sytuacją, w której musiałem powtarzać polecenia lub cofać te błędnie rozpoznane przez urządzenie. Co więcej, pisanie na dotykowej klawiaturze jest bardzo wygodne i nie nastręcza większych problemów (co po części jest też zasługą Microsoftu oraz wbudowanej w Windows 8 klawiatury ekranowej).

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2013/02/ASUS-VivoTab-TF810-18.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Po podłączeniu stacji dokującej urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu nawet 30 godzin!”]

Wbudowany w VivoTaba akumulator to prawdziwe mistrzostwo świata. Wyobraźcie sobie, że te 30 Wh w samym urządzeniu oraz 25 Wh w stacji dokującej pozwala aż na 12 godzin surfowania po stronach internetowych. Ten rewelacyjny wynik model TF810 zawdzięcza nie tylko pojemnym ogniwom, ale też samemu procesorowi, który został zaprojektowany z myślą o jak najefektywniejszym wykorzystywaniu energii. Przy standardowym użytkowaniu bateria samego tabletu wystarczy nam na około 7 godzin. Po zmniejszeniu obciążenia do minimum VivoTab wytrzymał… 20 godzin. Ale to nie wszystko. Bardzo oszczędne korzystanie ze sprzętu z podłączoną stacją dokującą dało rekordowy wynik 30 godzin pracy. Aż trudno wyobrazić sobie urządzenie mobilne z takim wyświetlaczem i podzespołami trzymające tak długo na jednym ładowaniu!

 

Łączność

Jak na tablet przystało, ASUS VivoTab TF810 został wyposażony w szereg modułów łączności. W rezultacie urządzenie obsługuje sieci Wi-Fi w standardzie 802.11 a/b/g/n. Stabilność oraz zasięg połączenia jest zadowalająca i pod żadnym względem nie odstaje od normy. Do akcesoriów posłuży nam natomiast Bluetooth 4.0. [pull_quote_left]Trudno mi sobie wyobrazić testowany model w roli nawigacji. Nie zmienia to jednak faktu, że producent umieścił wewnątrz stosowny odbiornik, którego potencjał wykorzystamy poprzez stosowne aplikacje z Windows Store.[/pull_quote_left] Tutaj również bez najmniejszych problemów udało mi się połączyć z myszą oraz klawiaturą bezprzewodową. żadnych problemów nie napotkałem tez podczas wymiany danych między tabletem a smartfonem.

Trudno mi sobie wyobrazić testowany model w roli nawigacji. Nie zmienia to jednak faktu, że producent umieścił wewnątrz stosowny odbiornik, którego potencjał wykorzystamy poprzez stosowne aplikacje z Windows Store. Szkoda, że nie ma tam jeszcze Google Maps. Konkurencyjne rozwiązanie, czyli Mapy Binga, nie jest tak dokładne i nie posiada tylu informacji na temat naszego kraju.

Ostatni, choć z całą pewnością nie najmniej znaczącym, elementem jest obsługa NFC. Raczej nie spodziewam się, że będziecie wykorzystywać tę technologię do płatności zbliżeniowych w sklepach (spojrzenie kasjera byłoby bezcenne). Prędzej NFC sprawdzi się do parowania VivoTaba z innymi urządzeniami oraz wykorzystywania tokenów do inicjowania złożonych poleceń lub uruchamiania konkretnych aplikacji.