Kolorowy czytnik ebooków na salony. Test PocketBook Color Lux

Możliwości i komfort czytania – nie tylko książki wyświetlać umiem

Jedną z największych zalet czytników PocketBook są rozbudowane możliwości. Ilekroć miałem do czynienia z urządzeniami tej marki, wiedziałem, że potrafią one o wiele więcej niż proste do bólu Kindle od Amazonu czy nawet niektóre inne konkurencyjne produkty. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

PocketBook Color Lux system (1)

Zastosowany tutaj interfejs jest bardzo zbliżony do innych czytników PocketBook. Na głównym ekranie znajdziemy najpotrzebniejsze polecenia. System zarządzania cyfrową biblioteczką został opracowany w sposób przemyślany i intuicyjny. Nie zabrakło też podstawowych funkcji, jak notatki, zakładki czy opcje edycji wyglądu tekstu. Całość dopełnia sprawnie działający mechanizm multitaskingu. Trzeba też zauważyć, że zastosowany tutaj (oraz w innych modelach ukraińskiego producenta) system jest bardzo konfigurowalny. W rozbudowanych ustawieniach znajdziemy dziesiątki opcji pozwalających nam na edycję najróżniejszych aspektów działania urządzenia.

PocketBook Color Lux system (3)

Całość napędza jednordzeniowy procesor Freescale z zegarem 800 MHz wspierany przez 256 MB RAM-u. Daje to względnie niezłe efekty. Odczyt plików EPUB, DOC(X), TXT nie przysparzał najmniejszych problemów – całość działała odpowiednio szybko. Większych spowolnień nie zanotowałem też w przypadku 20-30-megabajtowych plików PDF oraz grafik. Problemy zaczęły się dopiero podczas wczytywania dużych 100-megabajtowych kolorowych magazynów. Wówczas czas oczekiwania na wczytanie wynosił nawet kilka minut. Pewne zastrzeżenia mam również do ogólnej responsywności interfejsu, która nie jest do końca idealna. Czasem przełączanie stron czy lawirowanie między kolejnymi pozycjami menu odbywa się skokowo.

PocketBook Color Lux system (2)

Wśród wbudowanych przez producenta dodatków znajdziemy kilka prostych gier, kalkulator, odtwarzacz muzyki, a także zegarek połączony z kalendarzem. Ciekawie prezentuje się aplikacja kolorowanki z oczywistych względów nieobecna w innych czytnikach tej marki. Z uwagi na obecność modułu WiFi producent zadbał również o obecność czytnika RSS, przeglądarki WWW, dostęp do e-księgarni, a także integrację z usługą PocketBook Sync pozwalającą na przesyłanie książek na urządzenie przez internet.