Lodowa kanapka za grosze. Test tabletu Manta MID08

  Wyświetlacz, bateria i pozytywne zaskoczenie

  Można by się spodziewać, że low-endowe urządzenie, jakim jest MID08, na każdym kroku będzie wyglądać i działać tak, jakby producent szukał na każdym kroku oszczędności. Nie możemy jednak powiedzieć tego o wyświetlaczu, który bardzo pozytywnie zaskakuje jakością obrazu, naturalnymi kolorami i niezłym kontrastem. Nie jest to oczywiście AMOLED ani Retina, ale jak na klasyczną matrycę LCD TFT spisuje się bardzo przyzwoicie. Ekran ma rozmiar 7 cali i obsługuje rozdzielczość 800 x 480 pikseli (dla porównania moja 4-calowa Xperia ma rozdzielczość ekranu 480 x 854 px, więc tablet Manty wypada pod tym względem słabo). Niewiele dobrego można powiedzieć o działaniu w warunkach dużego nasłonecznienia. Wówczas na wyświetlaczu nie widać absolutnie niczego.

  [image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/09/DSCF2326.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Wyświetlacz w pełnym słońcu może zastępować lusterko…”]

  Dużą niespodzianką jest precyzyjny panel dotykowy. Manta wykonała go w technologii pojemnościowej, co pozwoliło na zastosowanie multitoucha. Urządzenie obsługuje zatem łącznie aż 5 punktów dotyku, co pozwala na płynne powiększanie, pomniejszanie zdjęć i stron www, a także pozwala w pełni korzystać z wielu gier dostępnych w sklepie Google Play.

  Zastosowana w tablecie bateria ma pojemność 3000 mAh, co przekłada się średnio na około 1 dzień ciągłej pracy. Oczywiście zakładając, że nie będziemy go nadmiernie eksploatować. Intensywne wykorzystywanie pełnej mocy urządzenia, rozładuje je natomiast po zaledwie 4-5 godzinach. Wpisuje się to zatem w informacje, które podał w specyfikacji tabletu producent. Pod tym względem model MID08 nie zaskakuje pozytywnie, a nawet spisuje się nieco poniżej ogólnie przyjętym standardom. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z urządzeniem za 250 zł, więc takie ustępstwa są właściwie zrozumiałe.

   

  Tablet, który nie lubił się łączyć

  Modułów bezprzewodowych w tablecie Manty nie znajdziemy zbyt wielu. Producent ograniczył się właściwie do WiFi, które obsługuje standardy b, g oraz n. Jakość połączenia stoi na przyzwoitym poziomie. Nie zaobserwowałem żadnych spadków prędkości transferu podczas połączenia internetowego, ani samowolnego rozłączania się. Jedyne zastrzeżenia można mieć do zasięgu, który jest trochę za mały jak na standard n.

  [image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/09/screen_20120829_1859_2.png” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Panel zarządzania sieciami WiFi”]

  Niestety jeśli chodzi o możliwości bezprzewodowej transmisji danych, to nic więcej MID08 nie ma nam do zaoferowania. Nie znajdziemy tutaj ani nadajnika GPS, ani Bluetooth czy 3G. Choć jeśli chodzi o połączenie GSM, producent proponuje podłączenie zewnętrznego modemu. Tablet obsługuje dość dużą liczbę modeli, wśród których można znaleźć najpopularniejsze urządzenia takich firm jak ZTE czy Huawei. Zasadniczym pytaniem jest jednak komfort takiego rozwiązania. Zwisający obok kabel z podłączonym modemem na pewno wygodny, ani praktyczny nie jest.

  Najnowsze wpisy

  Chcesz więcej? Zajrzyj jeszcze tutaj: