Gdzie założyć stronę www? Recenzja hostingu Futurehost

Posiadanie własnej strony www nie jest dziś żadnym luksusem. Coraz więcej firm, ale również osób prywatnych decyduje się na utworzenie swojego zakątka w sieci – czy to pod bloga, portfolio, forum, czy prostą stronę informującą o oferowanych usługach czy chociażby i webaplikację będącą, być może, zalążkiem dużego ambitnego projektu. Bez względu na to, co planujemy, potrzebujemy dobrego hostingu. Czy takim jest Futurehost?

Co powinien mieć dobry hosting? Na sukces oraz zadowolenie użytkownika składa się wiele czynników, wśród których parametry wcale nie muszą być tym najważniejszym. Usługodawcy prześcigają się w dostarczaniu nam coraz lepszych ofert, które nie spustoszą portfela, a jednocześnie mają dostarczyć solidny poziom usług. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe? Futurehost może nie należy do grona hostingów najtańszych (w żadnym wypadku nie kwalifikuje się też do tych droższych – umiejscowił bym go gdzieś bliżej środka), ale, jak możemy przeczytać na jego oficjalnej stronie, ma nam oferować całkiem duże możliwości. O czym konkretnie mowa?

 

Oferta i ceny

Cena to często jeden z najważniejszych czynników, które sprawiają, że wybieramy daną ofertę. Pod tym względem Futurehost prezentuje się raczej standardowo. Nie mogę napisać, że jest to hosting najtańszy, ale też z całą pewnością nie należy do najdroższych. Za najtańszy pakiet zapłacimy tutaj 100 złotych plus VAT, otrzymując w zamian parametry w zupełności wystarczające na średniej wielkości stronę firmową czy bloga. Pakiety M oraz L są odpowiednio droższe o 80 oraz 160 złotych (plus VAT) i zapewniają nam odpowiednio 5 GB miejsca/50 GB transferu oraz 10 GB/100 GB transferu więcej. Dla najbardziej wymagających przygotowano pakiety XL i XXL, gdzie abonament roczny jest już znacząco droższy.

Futurehost (3)

Znamiennym w ofercie Futurehost, jest to, że w każdym z pakietów otrzymujemy pełny zestaw funkcji. Nikt nie ogranicza zatem nam liczby skrzynek e-mail, baz danych czy kont FTP. Poszczególne oferty dzieli pojemność, transfer oraz dostępne zasoby (CPU oraz RAM). Co ciekawe, maksymalne chwilowe użycie procesora, a także maksymalna liczba połączeń HTTP oraz do bazy danych są dla wszystkich identyczne. Użytkownik płacąc za najmniejszy pakiet nie musi się zatem obawiać, że otrzyma ofertę ułomną w stosunku do tych droższych.

Futurehost (6)

Warto też wspomnieć tutaj o cenach domen, które również prezentują się bardzo konkurencyjnie (nie bez powodu – Futurehost i Najtańsze-domeny.pl to ta sama firma). Za rejestrację domeny PL zapłacimy symboliczną dyszkę, zaś odnowienie to kwota rzędu 60 złotych. Trudno o tańszą ofertę na rynku, a jak wiemy, w przypadku domen zwyczajnie nie ma sensu przepłacać.

Futurehost (8)

 

Parametry hostingu

Jak zdążyłem już wspomnieć, Futurehost nie nakłada na nas żadnych znaczących limitów w kwestii parametrów konta. Począwszy od najniższego pakietu, każdy klient otrzymuje możliwość utworzenia nieograniczonej liczby aliasów, subdomen, kont FTP, baz danych oraz adresów e-mail. Co więcej, przy zakupie hostingu na rok otrzymujemy też bezpłatnie domenę.

Pod względem obsługiwanych technologii, usługa również prezentuje się dobrze, oferując nam dostęp do: PHP 5.x, bibliotek GD, zapytań Curl, zadań CRON, typów MIME, a także statystyki i raportów Apache. Kopia zapasowa naszych plików jest wykonywana codziennie, zaś raz w tygodniu zaplanowano kopię na zdalnym serwerze. Ryzyko utraty czegokolwiek jest zatem znikome.

Futurehost (7)

Jeśli chodzi o parametry bezpieczeństwa, Futurehost daje nam 5 proc. maksymalne obciążenie procesora na dobę w najtańszym pakiecie i zwiększa ten limit o kolejne 5 proc. w każdym kolejnym. Maksymalnie w ofercie typu XXL, mamy do dyspozycji 30 proc. mocy obliczeniowej CPU na dobę. [pull_quote_right]Maksymalnie w ofercie typu XXL, mamy do dyspozycji 30 proc. mocy obliczeniowej CPU na dobę.[/pull_quote_right] Nieco inaczej wygląda limit zużycia pamięci RAM na dobę oraz na proces PHP/CGI. Tutaj w najtańszej usłudze mamy do dyspozycji 128 MB, zaś w pakietach M, L i XL 256 MB. Dopiero najdroższy XXL zapewnia nam 512 MB RAM-u. Wygląda to względnie przyzwoicie i powinno w zupełności zaspokoić potrzeby większości serwisów oraz usług webowych. Dodam tylko, że najniższy pakiet powinien w zupełności wystarczyć do działania średniej wielkości bloga.

Z dodatkowych atutów, warto wyróżnić m.in. dostęp do Installatrona, co pozwala na szybką instalacją CMS-ów, a także panel webmaila pomocny w zarządzaniu pocztą e-mail w utworzonych skrzynkach.